Pomysł a prawo autorskie

Pomysł a prawo autorskie

Pomysł, czyli pewna koncepcja, czy plan nie jest jednoznacznie chroniony przez prawo autorskie. Warto więc wiedzieć, jak „przerobić” pomysł na utwór, który tymże prawem jak najbardziej będzie chroniony.

Otóż najlepszym przykładem będzie pomysł na utrzymanie dobrych relacji z klientami. Weźmy na przykład rozsyłanie drobnych podarunków, przy konkretnych okazjach. Pomysł świetny, ale wszyscy mogą z niego korzystać, bo to wciąż pomysł. Prawo autorskie chroni utwory, a nie pomysły. Więc jeśli nasz pomysł, czyli w tym przypadku podarunek, będzie posiadał cechy twórczości, stanie się utworem.

W związku z tym sama idea wysyłania podarunków w żaden sposób nie będzie chroniona prawem autorskim. Ale jeśli jasno określimy formę podarunku, jego wygląd, wszelkie wymiary, proporcje i ewentualnie treści na (w) nim zawarte, będzie on już utworem, a co za tym idzie – prawo autorskie w tym przypadku zadziała. Podarunkiem takim może być ozdoba, bądź kartka świąteczna, o ile zawierać będzie w sobie cechy twórczości indywidualnej autora.

Prawo autorskie nie przewiduje ochrony idei, pomysłów, czy koncepcji, jednak takiej ochrony możemy doszukiwać się w odrębnych ustawach i przepisach, na przykład w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

 

red. nacz. Daniel Szymański
www.BiznesGazeta.pl

Previous Dozwolony użytek utworów chronionych
Next Utwór audiowizualny a prawo autorskie

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 0 Comments

Jak zastrzega się znak firmowy?

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że zachowają oryginalność tylko wtedy, gdy zastrzegą wszystkie znaki firmowe. Jak powinni to zrobić? O czym muszą pamiętać przede wszystkim? Podstawowym krokiem jaki powinien wykonać

Prawo autorskie 0 Comments

Wszystko o prawie autorskim do utworu audiowizualnego

Według ustaleń prawo autorskie wprowadzono, aby chronić utwory będące dziełem twórczym autora. Za takie uważać można wytwory literackie, muzyczne czy naukowo-badawcze. Bardzo rzadko dyskutuje się o utworach audiowizualnych. Czym są

Prawo autorskie 0 Comments

Instrukcja BHP – własność zatrudnionego czy przełożonego?

Często pracownicy wśród obowiązków mają przygotowywanie raportów, sprawozdań, analiz, schematów, nawet programów i aplikacji. Wiele z nich trzeba uważać za utwory mimo, że powstają tylko dla przełożonego lub managera. Kto

Prawo dla firm 2 komentarze

Rejestracja znaku towarowego – szybciej i bez komplikacji

Niebawem skończy się era kilkunastomiesięcznego oczekiwania na rejestrację znaku towarowego. Urząd Patentowy nie będzie sprzeciwiał zgłoszonym znakom towarowym wszystkich wcześniejszych znaków, w tym tych nieużywanych na terytorium Polski. Ustawodawca wprowadził

Prawo autorskie 0 Comments

Co nie jest chronione prawem autorskim?

W kwestii prawa autorskiego bardzo ważna jest wiedza na temat tego, co nie jest chronione prawem autorskim. Prawem autorskim nie są chronione dzieła, nie będące utworami, czyli takie, w których

Prawo dla firm 0 Comments

OZZ zapłaci VAT od tantiem

Sprawa opodatkowania VAT działalności prowadzonej przez Organizacje Zbiorowego Zarządzania doczekała się rozstrzygnięcia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Sąd uznał, że zwolnienie z VAT dotyczy artystów wykonawców, a tymi OZZ nie są.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź