Jak zastrzega się znak firmowy?

Jak zastrzega się znak firmowy?

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że zachowają oryginalność tylko wtedy, gdy zastrzegą wszystkie znaki firmowe. Jak powinni to zrobić? O czym muszą pamiętać przede wszystkim?

Podstawowym krokiem jaki powinien wykonać początkujący przedsiębiorca jest udanie się do Urzędu Patentowego i zarejestrowanie znaku towarowego. Aby wniosek zostać przyjęty i rozpatrzony pozytywnie logo musi być oryginalne i odbiegać od pozostałych (łudząco podobne będą odrzucane) funkcjonujących w tej samej branży. Dobrze jest, aby nazwa i znaki były spójne z ideą biznesową, rodzajem prowadzonej działalności oraz świadczonymi usługami.

Osoby fizyczne, które zakładają firmę mają dużo łatwiej. Mogą wybrać dowolną nazwę, łącznie z imieniem i nazwiskiem. Jest to przepis przyjęty przez Kodeks cywilny, świetnie się sprawdza i posiada wielu zwolenników. Warto podkreślić, że nazewnictwo dla spółek handlowych i osobowych jest trochę inne i należy zachować ostrożność.

Zanim właściciel złoży podanie powinien dokładnie przejrzeć logotypy i nazwy firm świadczących podobne usługi oraz archiwa Urzędu Patentowego. Dzięki temu uniknie problemów i szybko załatwi swoją sprawę. Jeśli nie ma na to czasu lub nie wie jak to zrobić może zwrócić się z prośbą do urzędnika patentowego, który szybko i sprawnie wykona usługę. Następnie należy przedstawić sam wniosek, dokładny opis techniczny znaku towarowego, zdjęcie, zbliżenia oraz inne dokumenty umożliwiające stworzenie kopii (płyta CD, plik PDF).

Urząd Patentowy przyjmuje dokumentację, nadaje numer zgłoszenia oraz zaleca oczekiwanie na odpowiedź (maksymalnie 2 miesiące). Zdarzają się sytuacje, kiedy wnioskujący otrzymuje odmowę. Chodzi w szczególności o nieprawidłowy logotyp, np. zawiera wulgaryzmy czy odniesienia rasistowskie. Jeśli natomiast odpowiedź będzie pozytywna, wówczas UP nada prawa ochronne i o wszystkim poinformuje w Wiadomościach Urzędu Patentowego.

Ochrona prawna znaku towarowego obowiązuje przez 10 lat. Po upływie ustawowego czasu licencję można odpłatnie przedłużyć.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Ile trzeba zainwestować w punkt wielousługowy?
Next W jaki sposób określa się wypłacalność przedsiębiorstwa?

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 0 Comments

Jak ubiegać się o reklamację w firmie kurierskiej?

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się sprzedaż wysyłkowa. Przede wszystkim dlatego, ze wirtualni sprzedawcy oferują niszowe produkty oraz bardzo niskie i atrakcyjne ceny. Jednak przeszkodą w sprawnym zawieraniu transakcji jest kłopotom

Prawo autorskie 0 Comments

Czy fotografie są chronione prawem autorskim?

Prawo autorskie ma za misję chronić różnorodność. Zgodnie z obecnym prawem fotografie są oznaczane, jako sztuka, więc są objęte przez zasady prawa indywidualnego. Warto pamiętać jednak, iż opisana ochrona posiada

Prawo dla firm 0 Comments

W 2020 roku małe i średnie firmy muszą liczyć się z dużymi podwyżkami cen energii

W 2020 roku wprowadzone ustawowo mechanizmy gwarancji cen energii elektrycznej stracą ważność i firmy muszą liczyć się z tym, że uwolniona cena wzrośnie. Im wcześniej zapewnią sobie dostawy na 2020 rok, tym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post