Nowelizacja Prawa autorskiego korzystna dla pisarzy i tłumaczy

Nowelizacja Prawa autorskiego korzystna dla pisarzy i tłumaczy

7 sierpnia 2015 senat przyjął nowelizację Ustawy o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych. Głównymi beneficjentami zmian w Prawie autorskim są polskojęzyczni pisarze, tłumacze oraz wydawcy. Zyskają oni dodatkowe wynagrodzenie z tytułu wypożyczania ich książek przez biblioteki publiczne.

Środki przeznaczone na wypłatę wynagrodzenia dla twórców będą pochodziły z Funduszu Promocji Kultury zasilanego z dopłat przewidzianych w przepisach o grach hazardowych. Pisarze, tłumacze oraz wydawcy będą otrzymywali je od Organizacji Zarządzania Zbiorowego wybranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo bowiem będzie pierwszym dysponentem funduszy.

Wysokość wynagrodzenia będzie uzależniona od popularności książki na rynku. Te najrzadziej wypożyczane będą najsłabiej opłacane, a wynagrodzenie dla ich twórców wyniesie ok. 40zł. Najpopularniejsze pozycje mogą być wycenione nawet na 20 000zł. Przewiduje się, że w latach 2016 – 2024 na ten cel przeznaczonych zostanie 37,6 mln zł. Większość, bo 75% funduszy trafi do pisarzy, 25% całej puli zostanie przyznana wydawcom.

Nowelizacja uporządkuje też sytuację tzw. „dzieł porzuconych”, tzn. takich, których autor jest nieznany. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na ich udostępnianie. Obecnie ma się to zmienić. „Dzieła porzucone” będzie można digitalizować i udostępniać, jednak to przywilej tylko dla placówek kulturalnych i oświatowych.

Nowe przepisy poszerzą zakres uprawnień instytucji oświatowych, uczelni oraz jednostek naukowych. Zgodnie z nowym Prawem autorskim będą one miały prawo do korzystania z cudzych utworów w działalności edukacyjnej i naukowej bez konieczności uzyskania zgody uprawnionych oraz wypłacania im z tego tytułu wynagrodzenia.

Kolejna zmiana obejmie prawo prasowe. Wykreślenie art. 30 mówiącego o prawie do sporządzania i rozpowszechniania własnych opracowań dokumentacyjnych, ma zachęcić firmy zajmujące się monitoringiem gazet do zawarcia umów z reprezentującą ich organizacją zbiorowego zarządzania – Stowarzyszeniem Wydawców REPROPOL. Brak wspomnianego przepisu nie pozwoli powoływać się na niego przy usprawiedliwianiu braku płatności za korzystanie z tekstów.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Podatki przedsiębiorców – zmiany 2015
Next Masz firmę i tracisz etat? Bądź zdrów bo ZUS nie wypłaci zasiłku

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 0 Comments

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić Konstytucję Podatkową w II połowie 2020 roku

W ciągu najbliższych tygodni projekt nowej ordynacji podatkowej trafi do akceptacji rządu. Prawdopodobnym terminem wejścia w życie nowych przepisów jest druga połowa 2020 roku – mówi wiceminister finansów Filip Świtała. Ordynacja

Prawo dla firm 0 Comments

W 2020 roku małe i średnie firmy muszą liczyć się z dużymi podwyżkami cen energii

W 2020 roku wprowadzone ustawowo mechanizmy gwarancji cen energii elektrycznej stracą ważność i firmy muszą liczyć się z tym, że uwolniona cena wzrośnie. Im wcześniej zapewnią sobie dostawy na 2020 rok, tym

Prawo autorskie 1Comments

Prawo autorskie – opłata reprograficzna, czy podatek od piractwa

Niedoskonałość prawa autorskiego poszczególnych państw członkowskich UE powoduje, że wiele spraw rozstrzyganych jest dopiero przez TSUE. Rozwiązania optymalne dla jednej ze stron, są krzywdzące dla drugiej lub nie mieszczą się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post