Czy trzeba płacić za odtwarzanie muzyki?

Czy trzeba płacić za odtwarzanie muzyki?

Organizacje zbiorowego zarządzenia nakładają opłatę za odtwarzanie muzyki, z którym łączą się korzyści majątkowe. Dla przedsiębiorców znaczące jest, aby do kawiarni czy restauracji dobrać odpowiednią muzykę, ponieważ wpływa ona na atmosferę tego miejsca i samopoczucie klientów. Należy jednak mieć na uwadze, żeby zawrzeć umowę z organizacją zbiorowego zarządzenia i płacić składki .

Chcąc odtwarzać muzykę na terenie swojego miejsca, osoba prowadząca działalność gospodarczą musi zawrzeć umowę nie tylko z jedną jednostką, ale co najmniej z trzema. Występuje kilka organizacji i każda z nich działa w imieniu inną grupę osób z przemysłu muzycznego, czyli artystów, autorów oraz producentów.

Sumy wynagrodzeń dla tych organizacji określane są obecnie na podstawie tabel i zależą konkretnych parametrów np. wielkości miasta i zakładu, gdzie prowadzona jest firma lub liczby miejsc.

Adekwatne opłaty należy także zapłacić przy organizacji imprez masowych, ponieważ grający zespół lub DJ ponosi korzyści na swoim koncercie. Od umowy zależy, czy organizator imprezy, czy zespół ureguluje składkę. Stanowi ona 10% od wynagrodzenia zespołu. DJ również musi mieć licencją, która upoważnia do odtwarzania innych nagrań autorskich.

Wpłacanie regularnych opłat jest bardzo istotne, ponieważ za nieregulowanie ich grożą poważne kary w postaci nałożenia na właściciela zaległych opłat lub nawet zamknięcie działalności i kara więzienia do pięciu lat.

Joanna Walerowicz
www.biznesgazeta.pl

Previous Prawa wynikające ze świadczenia stosunku pracy a śmierć pracownika
Next Jakie informacje są nieczytelne dla klienta na paragonie?

Może to Ci się spodoba

Prawo autorskie 0 Comments

Co nie jest chronione prawem autorskim?

W kwestii prawa autorskiego bardzo ważna jest wiedza na temat tego, co nie jest chronione prawem autorskim. Prawem autorskim nie są chronione dzieła, nie będące utworami, czyli takie, w których

Prawo autorskie 0 Comments

Jakie znaki towarowe nie mogą być chronione przez prawo ochronne?

Według regulacji prawnych odnoszących się do własności przemysłowej, znak ochronny może być chroniony prawem ochronnym, jeżeli nie ma rejestracyjnych przeszkód. Prawo ochronne nie może zostać udzielone dla oznaczeń, które: 1.

Prawo autorskie 1Comments

Prawo autorskie – opłata reprograficzna, czy podatek od piractwa

Niedoskonałość prawa autorskiego poszczególnych państw członkowskich UE powoduje, że wiele spraw rozstrzyganych jest dopiero przez TSUE. Rozwiązania optymalne dla jednej ze stron, są krzywdzące dla drugiej lub nie mieszczą się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post