Biura rachunkowe – komu powierzyć obsługę finansów Twojej firmy?

Biura rachunkowe – komu powierzyć obsługę finansów Twojej firmy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na obsługę księgowości poprzez zewnętrzną firmę. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, jednak niesie ze sobą również pewne ryzyko. Sprawdź, o czym należy pamiętać!

Dla kogo biuro rachunkowe?

Zewnętrzna obsługa rachunkowości stała się w dzisiejszych czasach normalnym, sprawdzonym rozwiązaniem. Biura rachunkowe we Wrocławiu, Warszawie i innych dużych miastach są jednocześnie branżą na tyle prężną, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie da się ukryć, że zwłaszcza w dobie mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnienia takie rozwiązanie wydaje się szczególnie korzystnym. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić przede wszystkim dużo czasu, który w innym przypadku należałoby poświęcić nie tylko na rozliczanie ksiąg, lecz także na zgłębianie zawiłości prawa podatkowego i zapoznawanie się z przepisami.

Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?

Z drugiej strony, decydując się na księgowy outsourcing, ponosimy nie tylko jego koszty finansowe. Do nich należy doliczyć również ewentualną odpowiedzialność przed urzędem skarbowym, którą w przypadku niejasności i niedopatrzeń ponosić będzie w pierwszej kolejności przedsiębiorca. Podpowiadamy, że im większe biuro, mające „pod sobą” więcej klientów, tym mniej usług dodatkowych będzie mogło ci zaoferować. Na co zatem zwrócić uwagę podczas dobierania odpowiedniej firmy zajmującej się księgowością?

Po pierwsze: certyfikat Ministerstwa Finansów

Podczas dobierania odpowiedniego biura powinniśmy zwrócić uwagę na stopień zabezpieczeń, w jakie wyposaża ono swoje usługi. Najbardziej obiektywnym wyznacznikiem jakości jest w tym przypadku certyfikat księgowości wystawiany przez Ministerstwo Finansów, jednak od roku 2014 posiadanie go nie jest konieczne. Dobrze jednak, by nasz księgowy był w jego posiadaniu – stanowi to rękojmię ukończenia studiów kierunkowych, co za tym idzie, posiadania odpowiednich kompetencji.

Po drugie: polisa OC

Niezbędne do prowadzenia biura jest natomiast posiadanie polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, którą każde rzetelne biuro musi zabezpieczać swoje usługi. Tego typu ubezpieczenie stanowi ochronę klienta przed ewentualnymi błędami ze strony biura. Warto przy tym sprawdzić, czy OC obejmuje również czynności nieobowiązkowe, takie jak np. rozliczenia ZUS. W takim wypadku będzie można ubiegać się o ewentualne odszkodowanie również w przypadku błędów na tych polach.

Po trzecie: szybkie wsparcie

Chociaż wydaje się to oczywiste, podczas poszukiwań biura często o tym punkcie można zapomnieć. Przed podjęciem współpracy warto zatem sprawdzić nie tylko zakres świadczonych usług i opinie innych klientów, ale także tak prozaiczne fakty, jak godziny obsługi interesantów i gotowość do pracy po godzinach. Do tego polecanym jest, by skorzystać z usług biura, które większość prac prowadzi z wykorzystaniem internetu.  Księgowość online prowadzi interaktywne biuro rachunkowe Podatkomat. Dokładny zakres świadczonych usług można znaleźć tutaj: Podatkomat – biuro rachunkowe Wrocław. Dzięki temu oszczędzamy zarówno na kosztach transportu ksiąg, jak również na czasie potrzebnym do przykładowego wysłania faktur: droga elektroniczna jest w tym przypadku drogą najszybszą.

Po czwarte: cena a jakość

Gdy poszukujemy dobrego biura, kryterium ceny powinno być tylko jednym z nich. Zanim więc podejmiemy decyzję, dobrze jest dopytać, jakie konkretnie usługi wchodzą w zakres oferowanej przez biuro ceny. I tak, sporo biur nie prowadzi rozliczenia na podstawie ewidencji przychodów w ramach „pakietu podstawowego”. Do tego warto też skorzystać z usług firmy księgowej, która będzie w stanie reprezentować twoje przedsiębiorstwie przed fiskusem czy ZUS-em w razie kontroli.

Previous Rok 2018 powinien przynieść ulgę frankowiczom
Next Rewolucyjne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców

Może to Ci się spodoba

Biuro rachunkowe 0 Comments

Czy biura rachunkowe się mylą?

Podstawowym obowiązkiem biura rachunkowego jest prowadzenie księgowości i dokumentacji firm, które we własnym zakresie nie mogą kompletować i uzupełniać dokumentacji. Przyczyn zlecania tej czynności jest kilka. Przede wszystkim brak specjalistycznej

Firma 1Comments

250 mln zł gwarancji na rozwój innowacyjnych technologii dla mikro-, małych i średnich firm

Do końca grudnia mikro-, małe i średnie firmy mogą się ubiegać o gwarancje kredytowe na wdrażanie innowacji. Budżet programu wynosi 250 mln zł, co pozwoli na uruchomienie kredytów w wysokości blisko 420 mln

Biuro rachunkowe 0 Comments

Jednolity Plik Kontrolny – dlaczego warto zabezpieczyć się już dziś?

Elektroniczne kontrole urzędu skarbowego stały się już faktem – z dniem 1 lipca zaczęła obowiązywać ustawa, wprowadzająca w życie termin Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli JPK. Ta decyzja Ministerstwa Finansów ma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post