Biura rachunkowe – komu powierzyć obsługę finansów Twojej firmy?

Biura rachunkowe – komu powierzyć obsługę finansów Twojej firmy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na obsługę księgowości poprzez zewnętrzną firmę. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, jednak niesie ze sobą również pewne ryzyko. Sprawdź, o czym należy pamiętać!

Dla kogo biuro rachunkowe?

Zewnętrzna obsługa rachunkowości stała się w dzisiejszych czasach normalnym, sprawdzonym rozwiązaniem. Biura rachunkowe we Wrocławiu, Warszawie i innych dużych miastach są jednocześnie branżą na tyle prężną, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie da się ukryć, że zwłaszcza w dobie mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnienia takie rozwiązanie wydaje się szczególnie korzystnym. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić przede wszystkim dużo czasu, który w innym przypadku należałoby poświęcić nie tylko na rozliczanie ksiąg, lecz także na zgłębianie zawiłości prawa podatkowego i zapoznawanie się z przepisami.

Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?

Z drugiej strony, decydując się na księgowy outsourcing, ponosimy nie tylko jego koszty finansowe. Do nich należy doliczyć również ewentualną odpowiedzialność przed urzędem skarbowym, którą w przypadku niejasności i niedopatrzeń ponosić będzie w pierwszej kolejności przedsiębiorca. Podpowiadamy, że im większe biuro, mające „pod sobą” więcej klientów, tym mniej usług dodatkowych będzie mogło ci zaoferować. Na co zatem zwrócić uwagę podczas dobierania odpowiedniej firmy zajmującej się księgowością?

Po pierwsze: certyfikat Ministerstwa Finansów

Podczas dobierania odpowiedniego biura powinniśmy zwrócić uwagę na stopień zabezpieczeń, w jakie wyposaża ono swoje usługi. Najbardziej obiektywnym wyznacznikiem jakości jest w tym przypadku certyfikat księgowości wystawiany przez Ministerstwo Finansów, jednak od roku 2014 posiadanie go nie jest konieczne. Dobrze jednak, by nasz księgowy był w jego posiadaniu – stanowi to rękojmię ukończenia studiów kierunkowych, co za tym idzie, posiadania odpowiednich kompetencji.

Po drugie: polisa OC

Niezbędne do prowadzenia biura jest natomiast posiadanie polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, którą każde rzetelne biuro musi zabezpieczać swoje usługi. Tego typu ubezpieczenie stanowi ochronę klienta przed ewentualnymi błędami ze strony biura. Warto przy tym sprawdzić, czy OC obejmuje również czynności nieobowiązkowe, takie jak np. rozliczenia ZUS. W takim wypadku będzie można ubiegać się o ewentualne odszkodowanie również w przypadku błędów na tych polach.

Po trzecie: szybkie wsparcie

Chociaż wydaje się to oczywiste, podczas poszukiwań biura często o tym punkcie można zapomnieć. Przed podjęciem współpracy warto zatem sprawdzić nie tylko zakres świadczonych usług i opinie innych klientów, ale także tak prozaiczne fakty, jak godziny obsługi interesantów i gotowość do pracy po godzinach. Do tego polecanym jest, by skorzystać z usług biura, które większość prac prowadzi z wykorzystaniem internetu.  Księgowość online prowadzi interaktywne biuro rachunkowe Podatkomat. Dokładny zakres świadczonych usług można znaleźć tutaj: Podatkomat – biuro rachunkowe Wrocław. Dzięki temu oszczędzamy zarówno na kosztach transportu ksiąg, jak również na czasie potrzebnym do przykładowego wysłania faktur: droga elektroniczna jest w tym przypadku drogą najszybszą.

Po czwarte: cena a jakość

Gdy poszukujemy dobrego biura, kryterium ceny powinno być tylko jednym z nich. Zanim więc podejmiemy decyzję, dobrze jest dopytać, jakie konkretnie usługi wchodzą w zakres oferowanej przez biuro ceny. I tak, sporo biur nie prowadzi rozliczenia na podstawie ewidencji przychodów w ramach „pakietu podstawowego”. Do tego warto też skorzystać z usług firmy księgowej, która będzie w stanie reprezentować twoje przedsiębiorstwie przed fiskusem czy ZUS-em w razie kontroli.

Previous Rok 2018 powinien przynieść ulgę frankowiczom
Next Rewolucyjne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców

Może to Ci się spodoba

Meble biurowe – czym się kierować podczas wyboru?

W każdym biurze, czy w wyznaczonym miejscu w domu ważny jest dobór odpowiednich mebli. Meble biurowe powinny być funkcjonalne i praktyczne, wygodne i atrakcyjne, aby zapewnić komfort i pozytywnie wpłynąć

Łódź jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji inwestycyjnych w Polsce

Kapitał ludzki, dostępność wykwalifikowanych kadr, sprawna współpraca z władzami miasta i uniwersytetami, niskie koszty wynajmu biur – to wszystko powoduje, że Łódź jest w tej chwili jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji inwestycyjnych w Polsce. W

Ochrona danych kluczowa z punktu widzenia rozwoju kolejnych technologii

Prawie 100 proc. firm w Polsce gromadzi dane, a 2/3 wykorzystuje je w analityce biznesowej – wynika z badań Intela i OVH. Ekspert Urzędu Ochrony Danych Osobowych Piotr Drobek podkreśla, że ochrona danych osobowych

Ministerstwo Rozwoju będzie premiować firmy farmaceutyczne, które inwestują w kraju i zatrudniają polskich naukowców

Branża farmaceutyczna jest jednym z motorów innowacyjności polskiej gospodarki. Dlatego Ministerstwo Rozwoju chce premiować firmy, które najmocniej przyczyniają się do jej rozwoju. Te, które inwestują w Polsce i zatrudniają polskich naukowców, będą mogły

Czy warto ubezpieczyć swoją firmę?

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Zarządzasz  małą, średnią lub dużą firmą? Niezależnie czy jest to przedsiębiorstwo handlowe, usługowe czy produkcyjne – powinieneś zastanowić się nad tym, jak skutecznie zapewnić mu bezpieczeństwo.

Założyłeś start-up? Opisz swój projekt, a my to opublikujemy!

Twórcy start-upów powinni korzystać z każdej dostępnej okazji, aby zaprezentować swój projekt szerszej publiczności. Także tej, jaką oferuje nasz serwis. Po wypełnieniu formularza informacja o Państwa firmie ma szanse pojawić się na portalu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post