Czego można dowiedzieć się, sprawdzając księgę wieczystą?
Księga wieczysta stanowi odzwierciedlenie stanu prawnego nieruchomości. Dzięki temu pozwala szybko ustalić komu i jakie prawa względem niej przysługują. Sprawdzenie księgi wieczystej to konieczność, kiedy zamierzasz zakupić nieruchomość – zwłaszcza, jeśli jej stan prawny nie jest do końca jasny. Tylko czego dokładnie można się z niej dowiedzieć?
Księga wieczysta – czy wiesz, co to jest?
Księgi wieczyste to publiczny rejestr stanu prawnego nieruchomości, do którego każdy może mieć dostęp. Są one prowadzone w naszym kraju przez sądy rejonowe. Od wielu lat mają postać elektroniczną, dzięki czemu można się z nimi wygodnie zapoznać nawet we własnym domu. Warto jednak pamiętać, że księga wieczysta sprawdzenie przez doświadczoną kancelarię prawną pozwala zyskać pewność, że nieruchomość, którą zamierzamy kupić, nie jest obarczona żadnymi obciążeniami i ma jasną sytuację prawną.
Jakie informacje możesz znaleźć w księdze wieczystej?
Księga wieczysta składa się z czterech działów, które szczegółowo opisują stan prawny nieruchomości. Dowiesz się z niej wielu istotnych informacji – na przykład kto jest właścicielem nieruchomości, którą planujesz kupić, czy została ona zakupiona na kredyt oraz czy jest zadłużona.
Poszczególnych informacji należy poszukiwać według działu, gdzie:
- Dział I to oznaczenie nieruchomości. W sekcji też możesz poszukiwać informacji o tym, gdzie zlokalizowana jest nieruchomość, jaki ma numer oraz powierzchnię.
- Dział II opisuje własność. Należy tutaj poszukiwać danych, kto jest aktualnym właścicielem mieszkania czy działki, którą masz w planach kupić.
- Dział III określa prawa, roszczenia i ograniczenia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli nieruchomość jest zadłużona i została zajęta przez komornika sądowego, to informację o tym fakcie znajdziesz właśnie tutaj.
- Dział IV określa stan hipoteki. Pozwala więc sprawdzić, czy nieruchomość została zakupiona na kredyt oraz czy został on całkowicie spłacony.
Dodatkowo w księdze wieczystej można znaleźć dokładną datę jej założenia. Co istotne, podział na działy i uporządkowana struktura dokumentu sprawiają, że odnalezienie istotnych informacji nie jest trudnym zadaniem. Ważne jednak, aby potrafić je właściwie interpretować, dlatego najlepiej to zadanie powierzyć prawnikowi.
Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?
Dostęp do księgi wieczystej danej nieruchomości przysługuje wszystkim zainteresowanym osobom. Wystarczy znać jej numer, aby zapoznać się szczegółowo z treścią. Powinien go przekazać sprzedawca nieruchomości.
Przeglądu księgi wieczystej można dokonać samodzielnie lub zlecić to zadanie upoważnionemu prawnikowi.
Artykuł zewnętrzny.
Może to Ci się spodoba
Nowy Dyrektor Zarządzający TransferGo
Do Zespołu TransferGo, lidera wśród firm oferujących międzynarodowe przelewy online, dołączył Orkun Eti, który objął stanowisko Dyrektora Zarządzającego TransferGo w Niemczech. Orkun Eti będzie odpowiedzialny za prowadzenie biura TransferGo w
Bezmięsny grill w stylu wege i wegan
Sezon na grilla to czas, na który długo wyczekują nie tylko prawdziwi fani dań mięsnych, ale również weganie i wegetarianie. Wbrew pozorom, wegetariański grill to nie tylko cukinia z marynaty
Artyści i fotografowie coraz częściej wchodzą na drogę sądową
Korzystanie z twórczości innej osoby może naruszać jej prawa majątkowe i osobiste. Plagiat jest zjawiskiem stosunkowo częstym w szkolnictwie, zwłaszcza wyższym. Coraz większa jest jednak świadomość konieczności walki z tym zjawiskiem na uczelniach. Rośnie
Upadłość konsumencka 2015 – kto może skorzystać?
Jak podaje Biuro Informacji Gospodarczej aż 2,37 mln konsumentów nie radzi sobie z terminowym regulowaniem należności. Łączna kwota zadłużenia Polaków pod koniec września 2014 r. wyniosła aż 41,55 mld zł [1].
Kreatywne pomysły na prezent
Głowienie się nad wyborem właściwego prezentu dla bliskiej nam osoby może okazać się niezwykle trudnym zadaniem. Czasem jednak wystarczy po prostu zastanowić się, jakie jest jej hobby – być może
Dlaczego lokata bankowa to dobre rozwiązanie jako sposób długoterminowego oszczędzania na emeryturę?
Lokaty bankowe są jednym z najpowszechniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy w Polsce. Co prawda ze statystyk NBP wynika, że regularnie oszczędza ok. 10% społeczeństwa, to jednak większość z nas robi to
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post