Ceny złota – czy można je przewidzieć?

Ceny złota – czy można je przewidzieć?

Jeszcze kilka miesięcy temu popularne portale internetowe prześcigały się w rekomendacjach firmowanych nazwiskami znanych analityków, które dotyczyły inwestycji w złoto. Dziś na tych samych stronach można znaleźć artykuły dużo bardziej ostrożne w prognozach. Kto zainwestował spore pieniądze w złoty kruszec musi uzbroić się w cierpliwość. Całe to zamieszanie pokazuje jednak, jak trudnym przedsięwzięciem są prognozy finansowe. Czy w ogóle można przewidzieć ceny złota? Zobaczmy.

Inwestycje w złoto nadal uważa się za bezpieczne, choć jego cena jest obecnie najniższa od pięciu miesięcy, a tendencja spadkowa wciąż się utrzymuje. Nie zmienił tego ani kryzys na Ukrainie, ani wizja bankructwa Grecji, czy problemy południowej Europy z imigrantami.

Inwestować, czy czekać?

Przeciętny Kowalski staje obecnie przed kluczową dla siebie decyzją, czy inwestować w złoto po obecnej cenie, czy jeszcze czekać na ewentualne spadki. Zaufanie do takiej formy lokowania pieniędzy jest w odbiorze społecznym bardzo duże. Złoto łatwo przechowywać, nie niszczy się. Historia pokazuje, że w przypadku wojen, klęsk żywiołowych i wysokiej inflacji, oszczędności w złocie ratowały życie niejednej rodzinie. Złote monety opierają się sile ognia, pustym kasom bankowym, powodzi i pożarom.

Skąd ta cena?

Cena złota w Polsce i ceny złota na świecie są ściśle uzależnione od kursu dolara i stanu amerykańskiej gospodarki. Umacnianie się amerykańskiej waluty, a z takim zjawiskiem mamy do czynienia od kilku miesięcy, powoduje spadek ceny złota na rynku międzynarodowym. Nie podbija też ceny stosunkowo niewielkie zainteresowanie złotem na rynkach międzynarodowych. Wskaźnik inwestycji w złoto dużych europejskich i amerykańskich funduszy jest najniższy od sześciu lat. Z dużym prawdopodobieństwem można mówić o oczekiwanych dalszych spadkach cen złota, bo na wrzesień br. zapowiadana jest podwyżka amerykańskich stóp procentowych.

Czy oznacza to kolejne spadki? Trudno powiedzieć, bo zwiększone zainteresowanie złotem widać po stronie klientów indywidualnych. Mennice nie nadążają za popytem i wprowadzają limity zamówień.

Wprawdzie szepcze się o psychologicznej barierze 1000 dolarów za uncję, co ma wywołać zwiększony ruch na rynku złota ze strony dużych inwestorów, ale prawo rynku jest nieubłagane. Podaż i popyt są z sobą nierozerwalnie związane, więc może lepiej nie odkładać zakupów na ostatnią chwilę tym bardziej, że dane o opłacalności inwestycji w złoto na polskim rynku z 1 kwartału br. są zachęcające.

Ceny złota w Polsce są ustalane na podstawie kursu złotego i kursu USD/PLN. To właśnie silny dolar sprawił, że udało się powstrzymać spadki cen. Złoto lokowane w naszej walucie podrożało w styczniu br. aż o 16% (znacznie więcej niż w dolarach), korekty w kolejnych tygodniach były dość łagodne. Cały pierwszy kwartał zamknął się 7 % wzrostem.  Jest to wynik bardzo zadowalający – mówi Marcin Wiśniewski ekspert portalu skup.zlota.pl.

Co kupować?

Jedną z najbardziej popularnych form nabywania złota jest zakup monet. Dość powiedzieć, że moneta kanadyjski liść klonowy należy do bestsellerów sprzedaży polskich mennic. Często wybierane są również monety kolekcjonerskie Krugerrand, czy Wiedeńscy Filharmonicy. Ceny monet złotych są przystępne i można je w dowolnej chwili sprzedać w niemal każdym miejscu na świecie.

Jeśli nosimy się z myślą inwestycji w złoto, warto śledzić aktualne ceny złota, prognozy i rekomendacje analityków. Zaleca się też trzymać się rady często powtarzanej inwestorom, by nie lokować w złoto całego kapitału. Bezpieczny próg to 10-15% oszczędności. Zachowania rynków kapitałowych trudno przewidzieć, więc dywersyfikacja form oszczędzania wydaje się być bezpieczną rekomendacją na wypadek dalszych spadków.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Finansowanie firmy przez internetową społeczność
Next Mobile, omnichannel i… jak będziemy płacić online?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak działają profesjonalne drukarnie?

Nawet przy postępie technologicznym materiały drukowane nadal mają ogromną wartość. Usługi drukarskie oferują szeroką gamę produktów, w tym ulotki, broszury, książki i czasopisma, a także katalogi i dzienniki. Na rynku

Wiadomości 3 komentarze

Najbardziej denerwujące opłaty bankowe

Za korzystanie z usług oferowanych przez banki trzeba oczywiście zapłacić. Expander zauważa jednak, że część z wymaganych opłat działa na klientów jak płachta na byka. Należą do nich między innymi

Wiadomości 0 Comments

Zakazy dotyczące spożywania i sprzedaży alkoholu są nieskuteczne

Na wprowadzenie nocnej prohibicji i zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 22.00–6.00  zdecydowało się jak dotąd kilkanaście miast. Sprzedawcy oceniają, że nowe przepisy uderzają głównie w kondycję małych, osiedlowych sklepów. Dlatego eksperci podkreślają, że

Wiadomości 0 Comments

Brak rąk do pracy i wzrost cen materiałów budowlanych windują ceny mieszkań

Produkcja budowlano-montażowa rośnie w tempie dwucyfrowym od miesięcy, a firmy z branży budowlanej odczuły poprawę koniunktury. Gwałtowny wzrost popytu na materiały budowlane wywołał jednak skok w ich cenach. Sytuację dodatkowo pogarsza wzrost cen

Wiadomości 0 Comments

Rusza druga edycja prestiżowego Konkursu!

Włóż energię w swoją przyszłość! Zostań Finalistą ogólnopolskiego konkursu i wygraj ciekawe nagrody! Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań ma zaszczyt zaprezentować II Ogólnopolski Konkurs Prawa Energetycznego „Prawo z energią”!

Wiadomości 0 Comments

Banki w Polsce czeka dalsza konsolidacja

Polski sektor bankowy czeka konsolidacja – prognozuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Część banków może trafić na sprzedaż, małe banki mogą się zaś decydować na fuzje, żeby mieć większe

5 komentarzy

 1. misiek
  19 grudnia, 14:53 Reply
  Ceny złota zawsze były, są i będą korzystne i warte tego, żeby w nie inwestować. Wystarczy tylko dobrze się wdrożyć w temat.
 2. basia
  05 stycznia, 18:20 Reply
  Akurat o złoto to bym się nie martwiła, bo ono zawsze było i będzie w cenie. Warto się tym zainteresować.
 3. mania
  16 stycznia, 12:33 Reply
  Nie można przewidzieć cen złota, tak jak i przewidzieć cen paliwa. To jest nie osiągalne.
 4. asicca
  29 stycznia, 15:42 Reply
  Moim zdaniem nie da się przewidzieć cen złota. Niestety złoto raz jest w górze, innym razem nie.
 5. papeż
  04 lutego, 15:33 Reply
  Nie można przewidzieć cen złota, ale tak się składa, że można w nie zainwestować, co już się bardziej opłaca.

Zostaw odpowiedź