Czy hodowla ślimaków się opłaca?

Czy hodowla ślimaków się opłaca?

Obecnie założenie działalności gospodarczej to żaden problem. Jednak osiągniecie sukcesu możliwe jest tylko wtedy, gdy właściciel posiada wiedzę i umiejętności, kapitał początkowy oraz kreatywny pomysł na biznes. Czy hodowla ślimaków może przynosić pokaźne zyski?

Polacy są przyzwyczajeni do tradycji i kwestiach kulinarnych raczej nie eksperymentują. Oczywiście z biegiem czasu coraz więcej, szczególnie młodych osób, wybiera bardziej egzotyczne potrawy i nietypowe smaki. Jednak do prawdziwej fascynacji kuchniami świata wiele nam brakuje. Z tego właśnie powodu ślimaki afrykańskie hodowane w Polsce są eksportowane szczególnie do państw zachodniej Europy.

Najwięcej odbiorców przedsiębiorcy znajdują na terenie Włoch i Hiszpanii, gdzie ślimaki uważane są za danie zupełnie normalne i bardzo powszechne w restauracjach. Największym zainteresowaniem cieszą się ślimaki afrykańskie, ponieważ ich hodowla jest prosta, trwa krócej i przynosi oczekiwane dochody. Winniczki natomiast (mimo swoich walorów smakowych) są wybierane dużo rzadziej, szczególnie ze względu na ciągły spadek liczby osobników oraz bardziej skomplikowaną hodowlę.

Warto podkreślić, że praca z istotami żywymi wymaga ogromnej wiedzy merytorycznej (najlepiej kierunkowego wykształcenia), umiejętności praktycznych oraz wieloletniego doświadczenia. Dzięki temu ślimaki będą wykazywały niską śmiertelność, miały komfortowe warunki oraz przynosiły oczekiwane przychody. Jeśli skala hodowli, często zasady bezpieczeństwa i higieny spadają. We Francji działa wiele firm, które nie stosują żadnych zasad, są nastawione tylko na zyski, a zapominają o wysokiej jakości.

Jeszcze 10 lat temu brakowało informacji o właściwej hodowli ślimaków afrykańskich. Była to w Polsce branża raczkująca, która nie gwarantowała dużych pieniędzy. Obecnie hodowcy są w stanie zarobić nawet 200 tys. zł w ciąg roku. Wystarczy systematycznie sprzedawać i wysyłać na zachód (10 ton w 12 miesięcy).

Aby uruchomić profesjonalną hodowlę należy na początku kupić około 2000 ślimaków reprodukcyjnych. Kosztują mniej więcej 1-3 zł za sztukę (cena zależy od wielkości i gatunku). Jeśli okaz będzie zdrowy jest w stanie przynieść 100 kolejnych ślimaków. Niektóre są hibernowane, aby przydały się za rok (temperatura przechowywania powinna wynosić około 6 stopni).

Nie bez znaczenia jest również podłoże. Aby produkować 10 ton rocznie trzeba dysponować ziemią o powierzchni minimum 3000 m2. Oprócz tego odpowiednio wyposażone pomieszczenia dla ślimaków w różnych fazach rozwojowych oraz budynek dla personelu (koszt: 20 tys. zł).

Roczne przychody liczy się na podstawie kosztów pracy oraz zysków z handlu. Polscy hodowcy cenią swoje ślimaki na mniej więcej 3 euro za kg. Na zachodzie cena jest wyższe co najmniej o połowę. Nic więc dziwnego, że zainteresowanych nie brakuje, wręcz przeciwnie – z miesiąca na miesiąc przybywa).

Hodowca jest w stanie zaproponować również inne produkty i usługi. Oprócz ślimaków sprzedawanych w całości może oferować kawior z jaj ślimaka, szkolenia dla przyszłych przedsiębiorców oraz praktyki dla początkujących.

Póki co konkurencja jest znikoma i praktycznie w ogóle nie zagraża nowym firmom. Zapotrzebowanie jest na tyle duże, że nowe hodowle to wręcz zbawienie dla zagranicznych inwestorów. Nie bez znaczenia jest także członkostwo w Unii Europejskiej, które ułatwiło kontakty międzynarodowe oraz zapewniło dodatkowych klientów.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy warto założyć agencję banków?
Next Ile zarabia fotograf ślubny?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Citi Handlowy potroił zysk. Bank stawia na nowe technologie i ofertę dla e-commerce

Początek roku był bardzo udany dla banku Citi Handlowy, który zanotował zysk netto trzy razy wyższy niż przed rokiem i przychody zwiększone o jedną piątą. W obszarze detalicznym priorytetem są nowe technologie i dalszy

Wiadomości 0 Comments

Rosną wydatki na obronność. Przemysł lotniczy i wojskowy notują coraz lepsze wyniki

Światowe wydatki na obronność w 2016 roku przekroczyły 1,68 bln dol. Choć liderem są Stany Zjednoczone, to rosną środki, które na ten cel przeznaczają europejskie kraje NATO. Wszystkie państwa sojuszu zobowiązane

Tegoroczne straty spowodowane zjawiskami pogodowymi ubezpieczyciele szacują na 125 mld dol

Szkody spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi globalny rynek ubezpieczeniowy szacuje na 100–125 mld dol. W Polsce skala szkód wyrządzonych przez zjawiska pogodowe również jest coraz większa. Zmiany klimatyczne znalazły się – według

Dotacje 0 Comments

Pół miliarda złotych ma zachęcić fundusze inwestycyjne do wspierania innowacyjnych projektów technologicznych

Pół miliarda złotych wynosi budżet Funduszu Funduszy, który ma wspierać w Polsce inwestycje w zakresie komercjalizacji projektów naukowo-badawczych i rozwój obszaru innowacyjnych technologii. To wspólna inicjatywa PZU i NCBiR otwarta dla innych prywatnych inwestorów. –

Firmy rozwijające innowacje i utalentowana kadra

Polska stoi u progu transformacji cyfrowej, mając atuty, które pozwalają na odegranie istotnej roli w wymiarze globalnym. Krajowe firmy zwiększają potencjał swojej ekspansji zagranicznej dzięki wdrażanym innowacjom cyfrowym. Pomagają im w tym

Wiadomości 0 Comments

Hotel Gniew – wyjątkowe miejsce na szkolenie lub konferencję

W województwie pomorskim, w malowniczej okolicy umożliwiającej komfortowy wypoczynek, położona jest olbrzymia, gotycka twierdza- Zamek Gniew. W obiekcie znajduje się czterogwiazdkowy hotel, który nie tylko oferuje luksusowe pokoje, ale też

8 komentarzy

 1. Anna
  01 sierpnia, 16:24 Reply
  Całkiem ciekawy temat, nigdy nie myślałam o tym by mieć hodowle ślimaków. Oczywiście znam ludzi, którzy w sezonie sporo zarabiają na ich zbieraniu. Niestety w innym regionie Polski, tak to może i ja bym się skusiła? ;) Ciekawa jestem, czy założenie podobnej hodowli jest proste. Z pewnością ważną rolę odgrywa teren, ale co więcej? Muszę się nieco bardziej zorientować, chociażby dla zaspokojenia własnej ciekawości.
 2. dawid
  04 sierpnia, 17:54 Reply
  W moim rejonie niestety nie ma ślimaków i na pewno ich sprzedaż by się nie opłacała, bo dojazd by wyniósł więcej. Jednak jeżeli ktoś dysponuje wyżej wymienionymi materiałami to niech próbuje na tym zarobić.
 3. JanK
  06 sierpnia, 12:19 Reply
  Bardzo ciekawy artykuł, porusza też naprawdę nietypową tematykę. Polska i ślimaki? Ogólnie nie jestem za wpływami z zachodu, ale jeżeli może to być dobry biznes, to czemu nie? Mam nadzieję, że nasz kraj stanie się coraz to bardziej otwarty na takie innowacyjne koncepcje na biznes.
 4. mejk
  20 grudnia, 11:48 Reply
  Mało osób porusza kwestię hodowli ślimaków. Mogłoby się wydawać, że jest to mało popularne i chyba jednak tak jest na prawdę.
 5. basia
  05 stycznia, 18:28 Reply
  W moim rejonie już niestety mało ludzi słyszy o ślimakach. A coraz mniej ludzi zajmuje się ich uprawą.
 6. mania
  16 stycznia, 12:41 Reply
  Teraz już coraz mniej słyszy się o hodowli ślimaków więc nie wiem, czy to jest opłacalne.
 7. milena
  05 lutego, 14:55 Reply
  Moim zdaniem hodowla ślimaków się nie opłaca, bo mało kto teraz się w ogóle tym interesuje. Ale warto próbować.
 8. hodowla łódź
  15 lutego, 08:45 Reply
  Firma Snails Garden ma reproduktory po 20 zl/kg na założenie hodowli na poziomie 1 tony to tylko wydatek rzędu 490 zl. Ma prawdę warto. Zresztą jako jedyni w kraju, skupują do własnej przetwórni slimakow hodowlanych.

Zostaw odpowiedź