Czy hodowla ślimaków się opłaca?

Czy hodowla ślimaków się opłaca?

Obecnie założenie działalności gospodarczej to żaden problem. Jednak osiągniecie sukcesu możliwe jest tylko wtedy, gdy właściciel posiada wiedzę i umiejętności, kapitał początkowy oraz kreatywny pomysł na biznes. Czy hodowla ślimaków może przynosić pokaźne zyski?

Polacy są przyzwyczajeni do tradycji i kwestiach kulinarnych raczej nie eksperymentują. Oczywiście z biegiem czasu coraz więcej, szczególnie młodych osób, wybiera bardziej egzotyczne potrawy i nietypowe smaki. Jednak do prawdziwej fascynacji kuchniami świata wiele nam brakuje. Z tego właśnie powodu ślimaki afrykańskie hodowane w Polsce są eksportowane szczególnie do państw zachodniej Europy.

Najwięcej odbiorców przedsiębiorcy znajdują na terenie Włoch i Hiszpanii, gdzie ślimaki uważane są za danie zupełnie normalne i bardzo powszechne w restauracjach. Największym zainteresowaniem cieszą się ślimaki afrykańskie, ponieważ ich hodowla jest prosta, trwa krócej i przynosi oczekiwane dochody. Winniczki natomiast (mimo swoich walorów smakowych) są wybierane dużo rzadziej, szczególnie ze względu na ciągły spadek liczby osobników oraz bardziej skomplikowaną hodowlę.

Warto podkreślić, że praca z istotami żywymi wymaga ogromnej wiedzy merytorycznej (najlepiej kierunkowego wykształcenia), umiejętności praktycznych oraz wieloletniego doświadczenia. Dzięki temu ślimaki będą wykazywały niską śmiertelność, miały komfortowe warunki oraz przynosiły oczekiwane przychody. Jeśli skala hodowli, często zasady bezpieczeństwa i higieny spadają. We Francji działa wiele firm, które nie stosują żadnych zasad, są nastawione tylko na zyski, a zapominają o wysokiej jakości.

Jeszcze 10 lat temu brakowało informacji o właściwej hodowli ślimaków afrykańskich. Była to w Polsce branża raczkująca, która nie gwarantowała dużych pieniędzy. Obecnie hodowcy są w stanie zarobić nawet 200 tys. zł w ciąg roku. Wystarczy systematycznie sprzedawać i wysyłać na zachód (10 ton w 12 miesięcy).

Aby uruchomić profesjonalną hodowlę należy na początku kupić około 2000 ślimaków reprodukcyjnych. Kosztują mniej więcej 1-3 zł za sztukę (cena zależy od wielkości i gatunku). Jeśli okaz będzie zdrowy jest w stanie przynieść 100 kolejnych ślimaków. Niektóre są hibernowane, aby przydały się za rok (temperatura przechowywania powinna wynosić około 6 stopni).

Nie bez znaczenia jest również podłoże. Aby produkować 10 ton rocznie trzeba dysponować ziemią o powierzchni minimum 3000 m2. Oprócz tego odpowiednio wyposażone pomieszczenia dla ślimaków w różnych fazach rozwojowych oraz budynek dla personelu (koszt: 20 tys. zł).

Roczne przychody liczy się na podstawie kosztów pracy oraz zysków z handlu. Polscy hodowcy cenią swoje ślimaki na mniej więcej 3 euro za kg. Na zachodzie cena jest wyższe co najmniej o połowę. Nic więc dziwnego, że zainteresowanych nie brakuje, wręcz przeciwnie – z miesiąca na miesiąc przybywa).

Hodowca jest w stanie zaproponować również inne produkty i usługi. Oprócz ślimaków sprzedawanych w całości może oferować kawior z jaj ślimaka, szkolenia dla przyszłych przedsiębiorców oraz praktyki dla początkujących.

Póki co konkurencja jest znikoma i praktycznie w ogóle nie zagraża nowym firmom. Zapotrzebowanie jest na tyle duże, że nowe hodowle to wręcz zbawienie dla zagranicznych inwestorów. Nie bez znaczenia jest także członkostwo w Unii Europejskiej, które ułatwiło kontakty międzynarodowe oraz zapewniło dodatkowych klientów.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy warto założyć agencję banków?
Next Ile zarabia fotograf ślubny?

Może to Ci się spodoba

Znajdź pracownika i miej pewność, że nie będziesz tego żałować!

Rynek pracy w Polsce systematycznie ulega przeobrażeniem, a znalezienie pracowników staje się coraz trudniejsze. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mają być to osoby posiadające specyficzne kwalifikacje, a także takie,

Firma 1Comments

W Polsce tworzy się rynek carsharingu

W największych polskich miastach zaczęły się pojawiać usługi wynajmu aut w systemie współdzielenia, umożliwiające wypożyczenie na krótki, nawet określany w minutach czas. System ma ograniczyć emisję spalin dzięki zmniejszeniu udziału prywatnych aut

Wiadomości 0 Comments

Ogrodzenia betonowe ciągle w modzie. Jakie są ich zalety?

Ogrodzenia betonowe od wielu dziesięcioleci cieszą się w naszym kraju niesłabością popularnością z powodu znakomitych parametrów użytkowych. Są stosowane do zabezpieczania zarówno posesji prywatnych (na których znajdują się domy jednorodzinne), jak

Wiadomości 0 Comments

Ustawa o kredycie hipotecznym uderzy nie tylko w pośredników

Do Sejmu trafi niedługo projekt ustawy o kredycie hipotecznym. Obok korzystnych dla konsumentów zapisów, m.in. zakazujących sprzedaży łączonej czy udzielania kredytów walutowych, znalazła się kontrowersyjna propozycja, która zakazuje bankom wypłacania wynagrodzenia pośrednikom

Spada liczba ogłaszanych przez sąd upadłości

W Polsce dotychczas tylko 1,5 proc. wszystkich upadłości kończyło się zawarciem układu. Dzięki nowemu Prawu restrukturyzacyjnemu zaczyna się to zmieniać. W pierwszym kwartale tego roku sądy wydały 117 postanowień o upadłości

Kalkulator kredytu hipotecznego pomocnikiem w doborze pożyczki. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać!

Zakup własnego lokum to ogromna inwestycja wymagająca znacznego nakładu finansowego. W przypadku wielu osób zgromadzenie kapitału nie może obejść się bez zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Decydując się na taki krok, należy

8 komentarzy

 1. Anna
  01 sierpnia, 16:24 Reply
  Całkiem ciekawy temat, nigdy nie myślałam o tym by mieć hodowle ślimaków. Oczywiście znam ludzi, którzy w sezonie sporo zarabiają na ich zbieraniu. Niestety w innym regionie Polski, tak to może i ja bym się skusiła? ;) Ciekawa jestem, czy założenie podobnej hodowli jest proste. Z pewnością ważną rolę odgrywa teren, ale co więcej? Muszę się nieco bardziej zorientować, chociażby dla zaspokojenia własnej ciekawości.
 2. dawid
  04 sierpnia, 17:54 Reply
  W moim rejonie niestety nie ma ślimaków i na pewno ich sprzedaż by się nie opłacała, bo dojazd by wyniósł więcej. Jednak jeżeli ktoś dysponuje wyżej wymienionymi materiałami to niech próbuje na tym zarobić.
 3. JanK
  06 sierpnia, 12:19 Reply
  Bardzo ciekawy artykuł, porusza też naprawdę nietypową tematykę. Polska i ślimaki? Ogólnie nie jestem za wpływami z zachodu, ale jeżeli może to być dobry biznes, to czemu nie? Mam nadzieję, że nasz kraj stanie się coraz to bardziej otwarty na takie innowacyjne koncepcje na biznes.
 4. mejk
  20 grudnia, 11:48 Reply
  Mało osób porusza kwestię hodowli ślimaków. Mogłoby się wydawać, że jest to mało popularne i chyba jednak tak jest na prawdę.
 5. basia
  05 stycznia, 18:28 Reply
  W moim rejonie już niestety mało ludzi słyszy o ślimakach. A coraz mniej ludzi zajmuje się ich uprawą.
 6. mania
  16 stycznia, 12:41 Reply
  Teraz już coraz mniej słyszy się o hodowli ślimaków więc nie wiem, czy to jest opłacalne.
 7. milena
  05 lutego, 14:55 Reply
  Moim zdaniem hodowla ślimaków się nie opłaca, bo mało kto teraz się w ogóle tym interesuje. Ale warto próbować.
 8. hodowla łódź
  15 lutego, 08:45 Reply
  Firma Snails Garden ma reproduktory po 20 zl/kg na założenie hodowli na poziomie 1 tony to tylko wydatek rzędu 490 zl. Ma prawdę warto. Zresztą jako jedyni w kraju, skupują do własnej przetwórni slimakow hodowlanych.

Zostaw odpowiedź