Czy istnienie Państwowej Inspekcji Pracy jest uzasadnione?
Zgodnie z postanowieniami znajdującymi się w Kodeksie pracy muszą istnieć instytucje, które nadzorują przedsiębiorców oraz jakość na miejscach pracy. Wśród nich jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, która posiada szeroki zakres zobowiązań oraz katalog nieprawidłowości do wykazania. Po co została uruchomiona? Czy spełnia swoją rolę?
PIS to jednostka, którą zbudowano niecałe 30 lat temu i bez przeszkód funkcjonuje do dziś. Dzieli się na mniejsze okręgi. Zatrudnia szereg podwładnych i specjalistów wysyłanych do wyznaczonych czynności.
Wśród podstawowych obowiązków Sanepidu wymienić należy weryfikowanie warunków klimatycznych (zanieczyszczenie powietrza, gleby oraz wody), nadzorowanie warunków zatrudnienia (pomieszczenia socjalne, stanowiska pracy, narzędzia), ale przede wszystkim diagnozowanie stanu żywności, sposobów przechowywania oraz magazynowania.
Reasumując, Państwowa Inspekcja Pracy stara się wskazać miejsca, gdzie łamane są najważniejsze zasady higieny oraz Kodeks pracy. W związku z tym kara nieposłusznych właścicieli, a w skrajnych przypadkach nakazuje zamykać działalność.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Jakie obowiązki mają organizacje pozarządowe?
O organizacji pozarządowej należy mówić w stosunku do jednostek, które prosperują z prywatnej inicjatywy, aczkolwiek planują wspierać publiczne interesy(przetargi). Celem nie jest otrzymywanie przychodów, ale pomoc w wybranej dziedzinie życia.
Od 2025 roku największe firmy będą musiały raportować swój wpływ na środowisko czy lokalne społeczności
Działalność CSR i ESG to wciąż słabo znane zagadnienie dla wielu firm. Nawet jeśli przedsiębiorstwa realizują inicjatywy z tego obszaru, bywają one niepoparte strategią, a czasem nakierowane wyłącznie na budowanie pozytywnego wizerunku wśród
Polska deleguje do pracy za granicą najwięcej pracowników w UE. Może to się zmienić w maju po wejściu w życie zmian
Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników. Z założenia nowe prawo ma lepiej chronić pracowników delegowanych do pracy za granicą, ale zarówno dyrektywa, jak i przedstawiony przez resort pracy projekt budzą wątpliwości pracodawców.
Stosowanie terminów zawitych w obrocie gospodarczym
Zastosowanie w umowie terminów zawitych oznacza przyjęcie bardzo rygorystycznych warunków czasowych, których muszą dopełnić jej strony. Jeśli któraś ze stron nie dotrzyma terminu zawitego, jej prawo do dokonania określonej czynności
Duże zmiany w urzędach pracy. Ministerstwo szykuje projekt reformy
Resort pracy przygotowuje dużą reformę rynku pracy. Zgodnie z założeniami urzędy pracy mają zostać scentralizowane i przejść pod kontrolę administracji rządowej, dzięki czemu zyskają większą elastyczność i zwiększą skuteczność. Nowe przepisy zniosą też
W piątek wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają możliwość 24 dni pracy zdalnej okazjonalnej
7 kwietnia br. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która trwale określi zasady pracy zdalnej oraz związane z nią prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Nowe przepisy mają dostosować rynek pracy do nowych, popandemicznych realiów. – W odniesieniu
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post