Czy można uniknąć kontroli w firmie?
Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozwoliła przedsiębiorcom na kontratak wobec nadmiernej kontroli, także tej podatkowej. Korzystających z tego prawa jest niewielu.
Kontratak wobec kontroli przejawia się w szczególnej dociekliwości przedsiębiorców wobec zasad sprawdzania poprawności funkcjonowania ich zakładów. Inspekcje muszą być przeprowadzane zgodnie z normami ustawy o swobodnej działalności gospodarczej. Osoba przeprowadzająca kontrole ma obowiązek prze rozpoczęciem jakichkolwiek działań, przedstawić właścicielowi obiektu legitymację służbową oraz upoważnienie. W przypadku braku tego ostatniego dokumentu, kontroler ma obowiązek okazania go do trzeciego dnia po rozpoczęciu pracy.
Złamanie którejkolwiek z zasad upoważnia przedsiębiorące do zgłoszenia pisemnego sprzeciwu wobec inspekcji. Ważne, by zrobić to przed upływem 3 dnia kontroli, po tym czasie sprzeciw jest bezprawny. Właściciel ma prawo do egzekwowania liczby dni kontroli w roku, która także nie może przekraczać określonego limitu.
Po wniesieniu sprzeciwu kontrola zostaje wstrzymana lub uznana za bezpodstawną. Na czas trwania wyjaśnień organ kontroli ma prawo zabezpieczyć dowody ewentualnych nieprawidłowości w firmie. Objęte nietykalnością mogą zostać dokumenty, informacje i inne przedmioty mogące stanowić ważny dowód w postępowaniu.
Istnieje możliwości odwołania się od niekorzystnego wyroku dla przedsiębiorcy. Mamy na to 3 dni od otrzymania decyzji, sąd natomiast ma tydzień na jego rozpatrzenie. Po 7 dniach bez otrzymania odpowiedzi zwrotnej, zażalenie uznaje się za podstawne i kontrola nie zostanie wznowiona.
Kontrole nie są niczym pożądanym przez właścicieli firm, wręcz przeciwnie. Kojarzą się z problemami i niejednokrotnie utratą klientów. Staranie się o zadośćuczynienia za szkody badań inspektorów jest możliwe, lecz skomplikowane. Musimy na własną rękę udowodnić niekorzystny wpływ zajścia na sytuację gospodarczą naszego przedsiębiorstwa.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Awaria kasy fiskalnej
Dla każdego podatnika obowiązkiem jest rejestrowanie podatku za pomocą urządzeń rejestrujących. W chwili, w której zaistnieje brak możliwości technicznych używania kasy właściwej powinno się prowadzić rejestr za pomocą zastępczej sprzętu
Co nowego w zamówieniach publicznych?
Niedawno w życie weszły poprawki w przepisach o zamówieniach publicznych(przetargi). Dotyczyć powinny przynajmniej część procedur stosowanych w przetargach oraz sprawach administracyjnych. Nowe ustalenia stanowić będą odświeżenie dla prawa wprowadzonego 6
Kosze okolicznościowe – najlepszy prezent w biznesie
Obdarowywanie się upominkami w biznesie to nie tylko sposób na wyrażenie podziękowania i szacunku, ale również na zacieśnianie więzów. Dlatego też warto dbać o swoich kontrahentów, klientów oraz o pracowników,
Co oznacza pomoc de minimis?
W ustawie dotyczącej podatków zawarte są przepisy, które uwzględniają możliwość pomocy publicznej dla przedsiębiorców w zakresie wszystkich podatków. Mówiąc konkretniej pomoc polega na przełożeniu terminu zapłacenia podatku lub rozłożeniu jego
Czy firmy powinny organizować grupową integrację?
Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe stosunki między pracownikami to fundament zdrowej atmosfery w pracy. W związku z tym każdy przełożony musi dbać o nawiązanie więzi zawodowych lub ich poprawianie.
Pięć kroków do optymalizacji procedur i pracy w magazynie
Magazyn do przechowywania zapasów stanowi nieodłączny element logistyki przedsiębiorstwa. Muszą panować w nim odpowiednie warunki do przechowywania towarów, a jego zagospodarowanie powinno umożliwiać szybkie wykonywanie zadań i to w bezpieczny
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post