Czy można uniknąć kontroli w firmie?
Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozwoliła przedsiębiorcom na kontratak wobec nadmiernej kontroli, także tej podatkowej. Korzystających z tego prawa jest niewielu.
Kontratak wobec kontroli przejawia się w szczególnej dociekliwości przedsiębiorców wobec zasad sprawdzania poprawności funkcjonowania ich zakładów. Inspekcje muszą być przeprowadzane zgodnie z normami ustawy o swobodnej działalności gospodarczej. Osoba przeprowadzająca kontrole ma obowiązek prze rozpoczęciem jakichkolwiek działań, przedstawić właścicielowi obiektu legitymację służbową oraz upoważnienie. W przypadku braku tego ostatniego dokumentu, kontroler ma obowiązek okazania go do trzeciego dnia po rozpoczęciu pracy.
Złamanie którejkolwiek z zasad upoważnia przedsiębiorące do zgłoszenia pisemnego sprzeciwu wobec inspekcji. Ważne, by zrobić to przed upływem 3 dnia kontroli, po tym czasie sprzeciw jest bezprawny. Właściciel ma prawo do egzekwowania liczby dni kontroli w roku, która także nie może przekraczać określonego limitu.
Po wniesieniu sprzeciwu kontrola zostaje wstrzymana lub uznana za bezpodstawną. Na czas trwania wyjaśnień organ kontroli ma prawo zabezpieczyć dowody ewentualnych nieprawidłowości w firmie. Objęte nietykalnością mogą zostać dokumenty, informacje i inne przedmioty mogące stanowić ważny dowód w postępowaniu.
Istnieje możliwości odwołania się od niekorzystnego wyroku dla przedsiębiorcy. Mamy na to 3 dni od otrzymania decyzji, sąd natomiast ma tydzień na jego rozpatrzenie. Po 7 dniach bez otrzymania odpowiedzi zwrotnej, zażalenie uznaje się za podstawne i kontrola nie zostanie wznowiona.
Kontrole nie są niczym pożądanym przez właścicieli firm, wręcz przeciwnie. Kojarzą się z problemami i niejednokrotnie utratą klientów. Staranie się o zadośćuczynienia za szkody badań inspektorów jest możliwe, lecz skomplikowane. Musimy na własną rękę udowodnić niekorzystny wpływ zajścia na sytuację gospodarczą naszego przedsiębiorstwa.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Czym różni się przychód od dochodu?
Podatek dochodowy od osób prawnych obliczany jest od uzyskanego. Dochód stanowi nadmiar przychodów nad kosztami ich uzyskania. Pojęcia te, zatem nie posiadają tego samego znaczenia. Zaistnienie dochodu jest zależne od
Jak redukować wypłaty w małej firmie?
Aktualny kryzys skłania przedsiębiorców do ciągłego oszczędzania i liczenia się z każdym groszem. Wiele zakupów ogranicza się do minimum. Zwykle cierpią na tym bezbronni pracownicy. Jak skutecznie oszczędzać posiadając firmę?
Jakie powinności ciążą na sekretarce?
Sekretariat jest bardzo ważnym działem dla wielu małych i średnich firm. Właśnie tam przenosi się większość formalności i podejmuje wspólników i kontrahentów. Jakie obowiązki ciążą na sekretarce? Czy jest niezbędna
Wydatki na wyjazd służbowy w koszty firmowe
Wyjazd pracownika w celach służbowych zwykło nazywać się delegacją. Efektem zorganizowania takiej podróży jest rozliczenie opłat transportowych i posiłków oraz zakwalifikowanie wszystkich wydatków jako kosztów uzyskania przychodu. Czy każda delegacja
Pożyczka gotówkowa na rozwój firmy
Własny foodtruck z hiszpańskimi tapas. Mała kwiaciarnia w kamienicy. Prywatne przedszkole, zakład stolarski, warsztat dronów. Każdy pomysł na biznes ma szansę na sukces. Ale realizacja każdego biznesplanu wymaga nakładów finansowych.
Jaki zakres obejmuje ustawa umorzeniowa?
W ubiegłym roku sejm zatwierdził tzw. ustawę umorzeniową mającą na celu zagwarantowanie polskim przedsiębiorcom prawa do abolicji kosztów ZUS za okres 1999- 2009. Projekt przytoczonej ustawy został zgłoszony w marcu
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post