Czy można uniknąć kontroli w firmie?

Czy można uniknąć kontroli w firmie?

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozwoliła przedsiębiorcom na kontratak wobec nadmiernej kontroli, także tej podatkowej. Korzystających z tego prawa jest niewielu.

Kontratak wobec kontroli przejawia się w szczególnej dociekliwości przedsiębiorców wobec zasad sprawdzania poprawności funkcjonowania ich zakładów. Inspekcje muszą być przeprowadzane zgodnie z normami ustawy o swobodnej działalności gospodarczej. Osoba przeprowadzająca kontrole ma obowiązek prze rozpoczęciem jakichkolwiek działań, przedstawić właścicielowi obiektu legitymację służbową oraz upoważnienie. W przypadku braku tego ostatniego dokumentu, kontroler ma obowiązek okazania go do trzeciego dnia po rozpoczęciu pracy.

Złamanie którejkolwiek z zasad upoważnia przedsiębiorące do zgłoszenia pisemnego sprzeciwu wobec inspekcji. Ważne, by zrobić to przed upływem 3 dnia kontroli, po tym czasie sprzeciw jest bezprawny. Właściciel ma prawo do egzekwowania liczby dni kontroli w roku, która także nie może przekraczać określonego limitu.

Po wniesieniu sprzeciwu kontrola zostaje wstrzymana lub uznana za bezpodstawną. Na czas trwania wyjaśnień organ kontroli ma prawo zabezpieczyć dowody ewentualnych nieprawidłowości w firmie. Objęte nietykalnością mogą zostać dokumenty, informacje i inne przedmioty mogące stanowić ważny dowód w postępowaniu.

Istnieje możliwości odwołania się od niekorzystnego wyroku dla przedsiębiorcy. Mamy na to 3 dni od otrzymania decyzji, sąd natomiast ma tydzień na jego rozpatrzenie. Po 7 dniach bez otrzymania odpowiedzi zwrotnej, zażalenie uznaje się za podstawne i kontrola nie zostanie wznowiona.

Kontrole nie są niczym pożądanym przez właścicieli firm, wręcz przeciwnie. Kojarzą się z problemami i niejednokrotnie utratą klientów. Staranie się o zadośćuczynienia za szkody badań inspektorów jest możliwe, lecz skomplikowane. Musimy na własną rękę udowodnić niekorzystny wpływ zajścia na sytuację gospodarczą naszego przedsiębiorstwa.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Kiedy można zmienić stawkę amortyzacyjną?
Next Jak poprawnie ogłosić przetarg publiczny?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Jaką karę za niedopilnowanie obowiązków może ponieść pracobiorca?

Pracobiorca ponosi odpowiedzialność za szkody zaistniałe w wyniku niedopatrzenia swoich obowiązków bądź innego działania, które przyczyniło się do zwiększenia strat materialnych zakładu pracy. Jeśli biznesmen udowodni wkład podwładnego w incydent,

Mała firma 0 Comments

Nowa porównywarka Komorkomat.pl – test abonamentów bez telefonu

Wybierając abonament zazwyczaj rozważamy oferty z dołączonym telefonem. W zależności od jego modelu ceny bywają różne, ale często zdarza się, że już te ze średniej półki oferowane są za symboliczną

Mała firma 0 Comments

Czy wiara może wspomagać w prowadzeniu biznesu?

Biznes polega na radzeniu sobie z sukcesami i porażkami. W biznesie niejednokrotnie człowiek jest sam i jeśli ma kogoś, kogo może o coś poprosić, łatwiej jest mu pozbyć się trudności.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post