Deklaracje podatkowe przez internet

Deklaracje podatkowe przez internet

Już niedługo wszyscy rozpoczniemy pracę nad własnymi deklaracjami podatkowymi. Usiądziemy do formularzy, kartek i komputerów. Potem część z nas spotka się w urzędach lub na poczcie. A gdyby tak wypełnić deklarację szybko i przyjemnie, a w wolnym czasie spotkać się na kawę? Takie założenie ma w skrócie wprowadzenie PIT przez internet. Czym jest elektroniczna wersja rozliczenia PIT i dlaczego warto pomyśleć o niej w 2018 roku?

Ułatwienia dla podatników

E-deklaracje i PIT przez internet zostały wprowadzone przede wszystkim w trosce o podatników. Teraz bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów można wypełnić druki księgowe na własnym komputerze. Koniec więc z wielokrotnym przepisywaniem deklaracji w przypadku popełnienia błędu czy wciskania się z niewygodne kratki formularza. Praca na komputerze to czytelność, jasność i wygoda. Poprawki nie skreślają całej naszej dotychczasowej pracy, a dokument możemy edytować wiele razy. Dodatkowo stworzone zostały specjalne aplikacje i formularze umożliwiające wsparcie dla osób, które nie czują się najlepiej w pracy nad drukami księgowymi. Niektóre oprogramowania komercyjne są stworzone tak intuicyjnie, że z deklaracją poradzi sobie nawet osoba zupełnie nieznająca się na podatkach. Przy wyborze oprogramowania warto jednak kierować się renomą producenta/twórcy oraz dostępnością najnowszej wersji lub uaktualnień.

Darmowa wygoda e-administracji

Wypełnienie dokumentu na komputerze to nie koniec ułatwień. Dokument w formie elektronicznej nie musi już być drukowany ani podpisywany. To duże oszczędności zarówno czasu jak i pieniędzy  (przy większej liczbie kartek). Formularz PIT może zostać przesłany online, czyli przez internet. Odpowiednie systemy czuwają nad bezpieczeństwem operacji, chroniąc informacje przed  nieupoważnionym dostępem, a szyfrowanie przesyłu przed podsłuchem danych. Taka przesyłka jest całkowicie bezpłatna, ponownie więc zaoszczędzimy czas oraz pieniądze, które musielibyśmy wydać np. na list polecony. Złożenie PIT przez internet jest traktowane na równi z wysłaniem listu poleconego, a podatnik otrzymuje nawet specjalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Należy zachować je w dokumentacji, tak samo jak potwierdzenie nadania listu poleconego.

Koniec z technicznymi ograniczeniami

Każda z deklaracji ma określony maksymalny termin, w którym podatnik jest zobowiązany do jej złożenia. W przypadku najpopularniejszych zeznań i terminów (tutaj np. koniec kwietnia każdego roku) w urzędach skarbowych oraz na poczcie tworzyły się często gigantyczne kolejki petentów, którzy musieli złożyć swoją deklarację. Jest coś w tym, że większość z nas wypełnia swoje zobowiązania w ostatniej chwili i niestety w efekcie tego wielokrotnie traciliśmy czas i nerwy w olbrzymich kolejkach.

Wysyłka elektroniczna PIT przez internet umożliwia natomiast pracę nawet w środku nocy, zwalniając nas z myślenia o wyciecze do urzędu lub na pocztę. Nieważne jest również miejsce, w którym w danym momencie się znajdujemy. Pamiętajmy jednak, że nawet łącza elektroniczne są zawodne, a serwery mogą zostać obciążone. Warto więc możliwie wcześnie zabrać się za wypełnianie swojej deklaracji podatkowej, aby mieć w razie czego nieco czasu na pokonanie przeszkód, które mogą stanąć nam na drodze.

Previous Sterowniki maszyn CNC - jakie rodzaje możemy wyróżnić?
Next Zakup smartfona – w abonamencie czy w sklepie elektronicznym?

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Żywność i alkohol w kosztach uzyskania przychodu

Koszty, o które można umniejszyć przychód od zawsze są przedmiotem zainteresowania przedsiębiorców. Kwestia odliczania artykułów spożywczych, poczęstunków, napojów, wciąż jest dość niejasna dla wielu z nich. Którą żywność można wliczyć

50% niższy VAT na paliwo– co skontroluje fiskus?

W lipcu 2015r. zostały znowelizowane przepisy podatkowe w zakresie odliczeń podatku VAT od samochodów firmowych oraz samochodów służbowych wykorzystywanych częściowo do celów prowadzenia działalności gospodarczej a częściowo do celów prywatnych.

Podatki 0 Comments

Ponad połowa Polaków nie wie, jakie ulgi podatkowe im przysługują

Prawie połowa Polaków zamierza rozliczyć swój PIT za 2022 rok samodzielnie albo zdać się na gotowe rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Blisko 60 proc. nie wie jednak, z jakich nowych ulg i odliczeń

Podatki 0 Comments

Odwrotne obciążenie w obrocie elektroniką – korekta zasad rozliczania

Zasada odwrotnego obciążenia w obrocie notebookami, tabletami, smartfonami i konsolami do gier obowiązuje od 1 lipca 2015. Przedsiębiorcy, nie tylko ci handlujący elektroniką, mają sporo wątpliwości co do indywidualnych przypadków

Podatki 0 Comments

Zaproponowana reforma podatkowa negatywnie oceniana przez pracodawców

W ramach Polskiego Ładu rząd chce zmienić limity kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego. Według Pracodawców RP nie jest to jednak projekt przemyślany. Skorzystają z niego tylko najubożsi pracujący i emeryci, natomiast

Podatki 0 Comments

Jak zmieniła się ustawa o podatku akcyzowym?

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Polska zmuszona była wdrożyć modyfikacje w ustawie o podatku akcyzowym po upływie okresu przejściowego. Dlatego też 1 listopada tego roku wprowadzono w życie nowe, zmienione przepisy.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź