Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania

Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania

Pracownik może liczyć na dodatki finansowe do normalnego wynagrodzenia w sytuacji, gdy wykonuje on swoje obowiązki zawodowe poza miejscowością, w której mieszka. Jakie są regulacje prawne?

Każda absencja w miejscowości zamieszkania, która wiąże się z wykonywaniem powinności służbowych, musi być wynagradzana. Stawka za pojedynczy dzień delegacji na terenie Polski wynosi 95% podstawy. Przysługuje przede wszystkim wojskowym, agentom bezpieczeństwa oraz urzędnikom państwowym. Poza tymi grupami zawodowymi na dodatkowe wynagrodzenie zgodzić się może każdy inny pracodawca i nieobecność nagradzać według firmowych procedur pod warunkiem, że zapoznał się z nimi sam pracownik. Należy pamiętać, że ekwiwalent nie może przekraczać dziennej sumy wynagrodzenia, bowiem każde przekroczenie oznacza konieczność odprowadzenia większego podatku.

Gratyfikacja ta jest przyznawana zawsze po odbyciu wyjazdu służbowego. Nie dotyczy pracowników, którzy znajdują się na szkoleniu, kursie, zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy bezpłatnym. Dodatkowo nie dotyczy rozłąki, której przyczyny nie są znane lub których powodem jest choroba (np. przebywanie w szpitalu w innym mieście, kraju).

Podatku z tytułu wyjazdu służbowego nie muszą wyliczać ci pracodawcy, którzy zlecili pracę tylko na krótki okres czasu, np. klient jest na drugim końcu Polski, a niezbędne jest zawarcie umowy. Istnieje także możliwość, że pracownik każdego dnia dojeżdża do innej miejscowości. Wtedy przedsiębiorca powinien ten fakt wziąć pod uwagę przy wypisywaniu zeznania podatkowego.

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Kogo obowiązuje tajemnica wynagrodzenia za pracę?
Next Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Może to Ci się spodoba

Wynagrodzenie 0 Comments

Gdzie stosuje się wynagrodzenie akordowe?

Metoda wynagradzania podwładnego uzależniona jest od rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanego stanowiska oraz charakterystyki przedsiębiorstwa. Czasami najbardziej korzystna dla właściciela okazuje się praca na akord. Czym charakteryzuje się ta forma płatności?

Wynagrodzenie 0 Comments

Obliczamy wynagrodzenie za część miesiąca

Absencje kadry pracowniczej sprawiają, że powinności nie są w pełni wykonywane, a sami pracownicy nie wyrabiają wszystkich etatowych godzin. W związku z tym przed trudnym zadaniem staje sam pracodawca, który

Wynagrodzenie 0 Comments

Komu należy się trzynastka?

Wedle prawa funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą pensję (tak zwaną trzynastkę). Sposób jej naliczania jest bardzo charakterystyczny i związany z kilkoma kwestiami. Kto ma prawo do trzynastej pensji?

Wynagrodzenie 0 Comments

Jak wysokość wynagrodzenia działa na pracownika?

Motywacja jest ważna na każdym stanowisku. Pozwala realizować plany i założenia, skłania do podejmowania zadań trudnych i pracochłonnych. Metod motywowania jest mnóstwo, jednak można wybrać kilka podstawowych, które zawsze pozostaną

Wynagrodzenie 0 Comments

Kiedy pracownikowi należy się odprawa?

Kreowanie pozycji w firmie trwa bardzo długo, zdobywanie zaufania przełożonego jeszcze dłużej. Jednak wyspecjalizowany i wykształcony pracownik, z dużym stażem, na pewno jest niezbędny w każdej firmie. Nie zawsze przedsiębiorcę

Wynagrodzenie 0 Comments

Wypłata w walucie obcej – czy to możliwe?

Wypłacanie honorarium za wykonywaną pracę to obowiązek każdego pracodawcy i prawo każdego pracownika. Powinno być wypłacane systematycznie, według ustaleń zawartych w umowie. Oprócz tego wynagrodzenie musi być przekazywane w walucie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź