Faktury korygujące in plus – kiedy odliczyć naliczony podatek?

Faktury korygujące in plus – kiedy odliczyć naliczony podatek?

Zgodnie z przepisami podatkowymi prawo do obniżenia kwoty należnego podatku powstaje w rozliczeniu, w którym podatnik dostał fakturę lub w ciągu dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W przypadku, gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, ma obowiązek obniżyć kwotę podatku, który został skalkulowany w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymał. Normy prawne nie określają jednak sposobu ujmowania przez odbiorcę skorygowanych faktur zwiększający podstawę opodatkowania i kwotę należnego podatku. Zatem jasne wydaje się obranie takiego samego klucza rozliczeń dotyczących takich faktur, jaki jest uniwersalnie przyjmowany dla wypisywanych przez sprzedawcę faktur korygujących in plus podatek należny. Faktura korygująca podwyższająca podatek należny w odniesieniu do faktury pierwotnej może być sporządzona:

– w celu poprawienia błędu, który wpłynął na zmniejszenie kwoty podatku określonego w fakturze pierwszej,

– z innych powodów, np. gdy po sfinalizowaniu transakcji nastąpiło podwyższenie ceny sprzedaży.

Osoba, która otrzymała fakturę korygującą in plus należny podatek powinna przeanalizować przyczynę jej wystawienia przez sprzedawcę.

Jeżeli przyczyną wystawienia faktury korygującej był błąd pierwotny, który widniał już na dokumencie pierwotnym, wówczas podatnik ma prawo do poprawienia podatku, który został nałożony wstecz, czyli w miesiącu otrzymania faktury pierwotnej. Jeżeli przyczyną sporządzenia faktury korygującej było jednak zdarzenie następcze, wówczas podatnik powinien uwzględnić taką fakturę na bieżąco, w miesiącu jej otrzymania.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Kim są członkowie spółki partnerskiej?
Next Jakie obowiązki ma Społeczna Inspekcja Pracy?

Może to Ci się spodoba

Stare płytki, terakota… Czy da się i czy warto je odświeżać?

Każdy, kto posiada na ścianach i podłogach płytki, wie, że po czasie one tracą swój blask, nawet jeżeli regularnie są czyszczone. Jedni się temu poddają i wymieniają je po jakimś

Mała firma 0 Comments

Jak Polacy postrzegają aktywne zawodowo kobiety?

Według Krajowego Rejestru Długów kobiety muszą pokonać o wiele więcej przeszkód niż mężczyźni w drodze do sukcesu. Dlatego też nie zawsze dobrze wykształcone, mądre i wszechstronne Polki wykonują zawód, który

Mała firma 0 Comments

Czym jest mobbing?

Mobbingiem jest notoryczne traktowanie pracowników w sposób zły i szkodliwy. Zastraszanie pracownika czy wszelkiego rodzaju groźby są popularne w firmach. Aktualnie dużo osób przyjmuje pracę w oparciu o umowę zlecenie.

Mała firma 0 Comments

Pożyczka gotówkowa na rozwój firmy

Własny foodtruck z hiszpańskimi tapas. Mała kwiaciarnia w kamienicy. Prywatne przedszkole, zakład stolarski, warsztat dronów. Każdy pomysł na biznes ma szansę na sukces. Ale realizacja każdego biznesplanu wymaga nakładów finansowych.

Mała firma 0 Comments

Kiedy mówimy o przychodach z działalności gospodarczej?

Wysokość uzyskiwanych przychodów to ważny aspekt w obszarze metody prowadzenia księgowości. Od 2012 roku obowiązuje prawo określające, iż przedsiębiorstwa osiągające dochód mniejszy niż 1, 2 miliona euro mogą rozliczać się

Mała firma 0 Comments

Komu należy się zwrot VAT-u za materiały budowlane?

Możliwość uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane od początku 2014 roku ulegnie znacznej modyfikacji. Zostanie on bardzo wąski i nie wszystkim będzie się należał w odróżnieniu od aktualnego prawa. Szczególnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź