Inwentaryzacja środków trwałych – kluczowe pojęcia

Inwentaryzacja środków trwałych – kluczowe pojęcia

Efektywne zarządzenie majątkiem to nie tylko obowiązek przedsiębiorcy, ale i też warunek sukcesu. Bez odpowiedniego śledzenie tego, co gdzie się znajduje i jak przebiegają w firmie kluczowe procesy „obiegu” elementów majątku trudno mówić o powodzeniu nowych projektów. Inwentaryzacja środków trwałych to też prawny obowiązek każdego przedsiębiorcy czy szefa jednostki, w której przeprowadza się inwentaryzację.

Środki trwałe zgodnie z ustawą to „rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki”. Przedsiębiorcy związani są – wielokrotnie nowelizowaną – ustawą o rachunkowości z 1994 roku oraz innymi ustawami podatkowymi. Do środków trwałych zalicza się też m.in. inwentarz żywy, elementy maszyn, maszyny i nieruchomości. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji tych środków.

Innym ważnym pojęciem związanym z inwentaryzacją środków trwałych jest tzw. tabela Klasyfikacja Środków Trwałych. Ta tabela pokazuje 10 istniejących grup ewidencji środków trwałych, istnienie tej tabeli jest niezbędne w ewidencji i księgowości środków.

Tabela ma też znaczenie przy procesie amortyzacji – czyli odliczania od wartości początkowej tzw. odpisów amortyzacyjnych. To ma pokazywać, jak tracą na wartości środki trwałe w trakcie ich normalnego zużywania przez firmę.

To wszystko dość jasno wyjaśnia, co też jest przedmiotem inwentaryzacji środków trwałych. To cykliczne mierzenie tego, co znajduje się na stanie posiadania firmy. Ten obowiązek wynika bezpośrednio z przepisów wspomnianych wyżej ustaw.

Inwentaryzację najczęściej przeprowadza się metodą spisu z natury. W każdym przypadku niedopełnienie obowiązków inwentaryzacyjnych, zwłaszcza przy środkach trwałych zakupionych z unijnych funduszy grozi poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy. Inwentaryzację przeprowadza się pod koniec każdego roku rozliczeniowego.

To wszystko powoduje, że konieczne jest zastosowanie rozwiązań, które ułatwiają inwentaryzację. SMARTMEDIA jako wiodąca firma w dostarczaniu rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw dysponuje szeroką gamą rozwiązań, które wspomagają przedsiębiorców w komputerowej inwentaryzacji majątku. Rozwiązania SMARTMEDIA są oparte na modułowości i dzięki temu można j łatwo dostosować do wymogów nawet najbardziej zaawansowanych projektów i dużych majątków przedsiębiorstw.

Inwentaryzacja środków trwałych

Previous Szukasz idealnej firmy sprzątającej? Oto 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę
Next Dobrze dobrana do potrzeb karta kredytowa pozwala oszczędzać! Jak ją wybrać?

Może to Ci się spodoba

Księgowość spółki z o.o. – online czy tradycyjna?

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego właściciela firmy. Posiadanie własnej działalności – niezależnie od tego, jaką jej formę prawną się wybierze – wiąże się z koniecznością wypełnienia szeregu formalności, dotrzymywania terminów

Młode innowacyjne firmy zmieniają świat na lepsze

Dzięki start-upom świat staje się lepszy: jesteśmy zdrowsi i oddychamy czystszym powietrzem – ocenia Javier Bardem, aktor i globalny ambasador konkursu dla start-upów Chivas Venture, który wspiera młode innowacyjne firmy. Zdobywca Oscara podkreśla,

Mała firma 0 Comments

Jakie obowiązki ma wirtualny asystent?

Wielu Polaków pracuje we własnym domu czy mieszkaniu. Taka forma zatrudnienia generuje korzyści zarówno pracownikowi jak i pracodawcy, który unika wydatków utrzymania odrębnego biura. Do aktywności chałupniczych zaliczamy asystenta online.

Co trzecia firma planuje w tym roku zainwestować w chmurę

Jak wynika z globalnej ankiety firmy Red Hat, w tegorocznych budżetach działów IT na liście priorytetów są integrowanie danych i aplikacji, inwestycje w usługi chmurowe oraz tworzenie nowoczesnych aplikacji. To duża zmiana względem ubiegłego roku,

Początek 2016 roku przyniósł spowolnienie przychodów największych firm Europy Środkowej

W ubiegłym roku przychody 500 największych firm Europy Środkowej wzrosły o 3,5 proc., co oznacza, że rozwijały się one szybciej niż gospodarki regionu – wynika z badania Deloitte. Początek 2016 roku przyniósł jednak

Czym jest SAP? Fakty, o których nie miałeś pojęcia

W teorii zarządzania wiele uwagi poświęca się nowym technologiom. By skutecznie konkurować na rynku, pozyskiwać nowych klientów, trzeba działać z rozmachem. Dostęp do aktualnych i rzetelnych danych oraz umiejętność szybkiej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź