Jak kształtują się ceny nieruchomości w 2021?

Jak kształtują się ceny nieruchomości w 2021?

Rok 2021 sprawił, iż ceny nieruchomości ponownie zaczęły rosnąć. Dodatkowo nic nie wskazuje na to, by obecna sytuacja w najbliższym czasie miała się zmienić. W dalszym ciągu można zaobserwować bowiem duży popyt na mieszkania. Jakie elementy wpływają na cenę mieszkań oraz domów? Czy wysokie ceny w dalszym ciągu mogą rosnąć?

Co jest powodem rosnących cen?

Ceny nieruchomości w 2021 roku ponownie wzrosły. Na taki stan rzeczy wpływa wiele elementów. Dwoma istotnymi czynnikami, są niskie stopy procentowe oraz małe bezrobocie. Niskie oprocentowanie oznacza możliwość zaciągnięcia tańszego kredytu. Dzięki temu większa liczba osób będzie mogła pozwolić sobie na zakup wymarzonego mieszkania lub rozpoczęcie budowy domu. Podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości związane jest także nierozerwalnie z gwarancją posiadania własnego źródła dochodu lub łatwością podjęcia pracy zarobkowej. Niewielkie bezrobocie ułatwia więc podjęcie decyzji o nabyciu nieruchomości.

Z problemami zmagają się również deweloperzy, którzy chcieliby rozpocząć realizację większej liczby przedsięwzięć, jednak uniemożliwia im to niewielka oferta dostępnych gruntów oraz przedłużające się procedury administracyjne. Dodatkowo finalny koszt zwiększa się z uwagi na wzrost cen materiałów budowlanych. Przed deweloperami pojawiają się także nowe wyzwania. Inwestycje muszą spełniać nowe normy i standardy. Chodzi między innymi o kwestie związane z energooszczędnością. Choć w końcowym rozrachunku tego rodzaju zabieg pozwoli na uzyskanie szeregu korzyści, na etapie budowy wiąże się z koniecznością poniesienia większych kosztów.

Stosunkowa łatwość uzyskania kredytu hipotecznego

W zeszłym roku o kredyt było znacznie trudniej niż w obecnym. Wynikało to głównie z konieczności posiadania wkładu własnego na poziomie 20%. Mimo wszystko część banków przyjmowała także wnioski od klientów posiadających minimalny, dopuszczony przez Komisję Nadzoru Finansowego wkład na poziomie 10%. W 2021 roku banki pod wpływem pandemii oraz pewnych niepokojów, związanych z sytuacją gospodarczą złagodziły politykę kredytową.

Kredyty hipoteczne zaciągane są chętnie z uwagi na wyjątkowo niskie stopy procentowe. Dzięki temu są zdecydowanie tańsze. Istotną rolę na wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi ma także wzrost wynagrodzenia. Istnieje bowiem wyraźne powiązanie pomiędzy poziomem płac i cenami nieruchomości. Pensje należą do jednych z najważniejszych zmiennych, które kształtują przeciętny koszt mieszkania lub domu.

Rynek pierwotny i wtórny

W przypadku rynku pierwotnego wzrost cen wywołały między innymi regulacje, które zmusiły deweloperów do odprowadzania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny oraz znaczący wzrost cen materiałów budowlanych. Należy jednak spodziewać się także wzrostu cen nieruchomości oferowanych na rynku wtórnym. Duże wzrosty cen zostały w szczególności odnotowane w mniejszych miastach wojewódzkich, gdzie do tej pory charakteryzowały się stosunkowo niskim poziomem cenowym.

Poszukując nieruchomości dla siebie, warto zapoznać się z ofertą Orange Polska, która w swoich zasobach posiada szereg lokali i działek i pomoże znaleźć atrakcyjną nieruchomość w konkurencyjnej cenie, do tego w różnych lokalizacjach na terenie całej Polski. Profesjonalni doradcy szybko i skutecznie pomogą nie tylko przy wyborze nieruchomości, ale i przeprowadzą przez cały proces zakupu.

Co przyniesie rok 2021?

Ceny nieruchomości w 2021 roku pomimo zawirowań związanych z pandemią mogą w dalszym ciągu rosnąć. Przemawia za tym bardzo wysoki popyt na nieruchomości. Chętnych do zakupu mieszkań zaczyna być więcej niż znajdujących się na rynku ofert. Wzrost cen doprowadza do tego, że wiele osób:

  • szuka ochrony przed inflacją
  • poszukuje bardziej rentownych form inwestowania niż na przykład lokata
  • chce bezpiecznie zainwestować posiadane pieniądze.

Trudno jest ocenić tempo wzrostu nieruchomości w kolejnym okresie, ponieważ wpływa na to szereg elementów. Branża nieruchomości jest bezpośrednio związana zarówno z pośrednikami, deweloperami, inwestorami, firmami budowlanymi, dostawcami, jak i nabywcami. W pierwszym kwartale 2021 roku wzrost cen utrzymywał się średnio na poziomie 8%.

Previous Który pojazd elektryczny dla dzieci warto kupić?
Next Stal nierdzewna - blachy zimnowalcowane. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zmiana w firmie powinna być oparta o sześć zasad. Sprawdzają się one także w życiu prywatnym

Sześć zasad mindfulness, opracowane przez Martina Zalewskiego, eksperta w dziedzinie rozwoju cyfryzacji i transformacji firm, to nie tylko recepta na budowanie życia prywatnego, lecz także sposób na konstruowanie życia zawodowego i transformację firmy. Dzięki sześciu

Wiadomości 0 Comments

Millenialsi zmieniają rynek handlu

Millenialsi kształtują rynek handlu i promują nowe postawy klientów – wynika z badania firmy Nielsen. Współczesny konsument jest coraz bardziej wymagający. Jego potrzeby to szybkie i łatwe zakupy z ofertą dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Wiadomości 0 Comments

Rośnie liczba ofert pracy dla PR-owców. Przede wszystkim w branżach IT i nowych technologii

Pod względem liczby ofert pracy dla PR-owców 2016 rok był najlepszy od ośmiu lat – wynika z raportu PRoto.pl. Osób do obsługi public relations szukają przede wszystkim firmy z sektora technologicznego. W ubiegłym

Wiadomości 0 Comments

Coraz lepsza sytuacja na warszawskiej giełdzie dobrze wróży polskiej gospodarce

Poprawa nastrojów na polskiej giełdzie. W ciągu trzech miesięcy indeks WIG20 zyskał blisko 17 proc. To wynik wzmożonego zainteresowania polskim rynkiem finansowym zagranicznych inwestorów. Dobra sytuacja na giełdzie może być

Wiadomości 0 Comments

Wypadki i kolizje drogowe kosztują gospodarkę niemal 50 mld zł rocznie

Poprawa bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach to przede wszystkim kwestia ludzkiego zdrowia i życia, a także wysokich kosztów finansowych. Od 2013 roku trwa realizacja narodowej strategii poprawy ruchu drogowego, przyjęto też

Wiadomości 0 Comments

Wsparcie państwa ułatwiłoby firmom wchodzenie na dalekie rynki

Eksport usług budowlanych stanowi zaledwie nieco ponad 3 proc. wartości sprzedaży całego sektora. Polskie firmy mają potencjał, by zwiększać swój udział na zagranicznych rynkach. Pomocne byłoby wsparcie ze strony państwa.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź