Jak kształtują się ceny nieruchomości w 2021?

Jak kształtują się ceny nieruchomości w 2021?

Rok 2021 sprawił, iż ceny nieruchomości ponownie zaczęły rosnąć. Dodatkowo nic nie wskazuje na to, by obecna sytuacja w najbliższym czasie miała się zmienić. W dalszym ciągu można zaobserwować bowiem duży popyt na mieszkania. Jakie elementy wpływają na cenę mieszkań oraz domów? Czy wysokie ceny w dalszym ciągu mogą rosnąć?

Co jest powodem rosnących cen?

Ceny nieruchomości w 2021 roku ponownie wzrosły. Na taki stan rzeczy wpływa wiele elementów. Dwoma istotnymi czynnikami, są niskie stopy procentowe oraz małe bezrobocie. Niskie oprocentowanie oznacza możliwość zaciągnięcia tańszego kredytu. Dzięki temu większa liczba osób będzie mogła pozwolić sobie na zakup wymarzonego mieszkania lub rozpoczęcie budowy domu. Podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości związane jest także nierozerwalnie z gwarancją posiadania własnego źródła dochodu lub łatwością podjęcia pracy zarobkowej. Niewielkie bezrobocie ułatwia więc podjęcie decyzji o nabyciu nieruchomości.

Z problemami zmagają się również deweloperzy, którzy chcieliby rozpocząć realizację większej liczby przedsięwzięć, jednak uniemożliwia im to niewielka oferta dostępnych gruntów oraz przedłużające się procedury administracyjne. Dodatkowo finalny koszt zwiększa się z uwagi na wzrost cen materiałów budowlanych. Przed deweloperami pojawiają się także nowe wyzwania. Inwestycje muszą spełniać nowe normy i standardy. Chodzi między innymi o kwestie związane z energooszczędnością. Choć w końcowym rozrachunku tego rodzaju zabieg pozwoli na uzyskanie szeregu korzyści, na etapie budowy wiąże się z koniecznością poniesienia większych kosztów.

Stosunkowa łatwość uzyskania kredytu hipotecznego

W zeszłym roku o kredyt było znacznie trudniej niż w obecnym. Wynikało to głównie z konieczności posiadania wkładu własnego na poziomie 20%. Mimo wszystko część banków przyjmowała także wnioski od klientów posiadających minimalny, dopuszczony przez Komisję Nadzoru Finansowego wkład na poziomie 10%. W 2021 roku banki pod wpływem pandemii oraz pewnych niepokojów, związanych z sytuacją gospodarczą złagodziły politykę kredytową.

Kredyty hipoteczne zaciągane są chętnie z uwagi na wyjątkowo niskie stopy procentowe. Dzięki temu są zdecydowanie tańsze. Istotną rolę na wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi ma także wzrost wynagrodzenia. Istnieje bowiem wyraźne powiązanie pomiędzy poziomem płac i cenami nieruchomości. Pensje należą do jednych z najważniejszych zmiennych, które kształtują przeciętny koszt mieszkania lub domu.

Rynek pierwotny i wtórny

W przypadku rynku pierwotnego wzrost cen wywołały między innymi regulacje, które zmusiły deweloperów do odprowadzania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny oraz znaczący wzrost cen materiałów budowlanych. Należy jednak spodziewać się także wzrostu cen nieruchomości oferowanych na rynku wtórnym. Duże wzrosty cen zostały w szczególności odnotowane w mniejszych miastach wojewódzkich, gdzie do tej pory charakteryzowały się stosunkowo niskim poziomem cenowym.

Poszukując nieruchomości dla siebie, warto zapoznać się z ofertą Orange Polska, która w swoich zasobach posiada szereg lokali i działek i pomoże znaleźć atrakcyjną nieruchomość w konkurencyjnej cenie, do tego w różnych lokalizacjach na terenie całej Polski. Profesjonalni doradcy szybko i skutecznie pomogą nie tylko przy wyborze nieruchomości, ale i przeprowadzą przez cały proces zakupu.

Co przyniesie rok 2021?

Ceny nieruchomości w 2021 roku pomimo zawirowań związanych z pandemią mogą w dalszym ciągu rosnąć. Przemawia za tym bardzo wysoki popyt na nieruchomości. Chętnych do zakupu mieszkań zaczyna być więcej niż znajdujących się na rynku ofert. Wzrost cen doprowadza do tego, że wiele osób:

  • szuka ochrony przed inflacją
  • poszukuje bardziej rentownych form inwestowania niż na przykład lokata
  • chce bezpiecznie zainwestować posiadane pieniądze.

Trudno jest ocenić tempo wzrostu nieruchomości w kolejnym okresie, ponieważ wpływa na to szereg elementów. Branża nieruchomości jest bezpośrednio związana zarówno z pośrednikami, deweloperami, inwestorami, firmami budowlanymi, dostawcami, jak i nabywcami. W pierwszym kwartale 2021 roku wzrost cen utrzymywał się średnio na poziomie 8%.

Previous Który pojazd elektryczny dla dzieci warto kupić?
Next Stal nierdzewna - blachy zimnowalcowane. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rosną wydatki na obronność. Przemysł lotniczy i wojskowy notują coraz lepsze wyniki

Światowe wydatki na obronność w 2016 roku przekroczyły 1,68 bln dol. Choć liderem są Stany Zjednoczone, to rosną środki, które na ten cel przeznaczają europejskie kraje NATO. Wszystkie państwa sojuszu zobowiązane

Wiadomości 0 Comments

Polscy eksporterzy: 2014 rok zaliczamy na plus

Lepsze wyniki finansowe są pochodną wzrostu zamówień na towary naszych eksporterów w minionym roku. Około połowa zapytanych przez AKCENTĘ przedsiębiorców (49 proc.) zadeklarowała, że zamówienia w 2014 r. były wyższe

Wiadomości 0 Comments

Jutro wchodzi w życie nowa ustawa o kredycie hipotecznym

Od soboty obowiązywać zacznie znowelizowana ustawa o kredycie hipotecznym nakładająca na banki i pośredników kredytowych dodatkowe obowiązki związane z udzielaniem kredytu mieszkaniowego. Ich oferty mają być bardziej przejrzyste dla klienta. Instytucje finansowe będą też

Wiadomości 1Comments

Konferencja: „Data Center nowej generacji”

Zapraszamy na spotkanie liderów, ekspertów i specjalistów w zakresie projektowania, budowy i zarządzania nowoczesnym data center już 30 marca w Warszawie podczas konferencji: „Data Center nowej generacji” Prelekcje poprowadzą m.in.:

Wiadomości 0 Comments

Zapowiada się rekordowy rok dla LOT-u. W 2019 roku liczba klientów może sięgnąć 10 mln

To może być wyjątkowo dobry rok dla Polskich Linii Lotniczych LOT. W 2019 roku liczba pasażerów może przekroczyć 10 mln. To w dużej mierze efekt zwiększenia siatki połączeń. W sezonie letnim polski

Wiadomości 0 Comments

Rejestracja suplementów diety w Polsce

Dieta ludzka powinna być zróżnicowana, aby dostarczać niezbędnych składników odżywczych, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ewentualne niedobory można uzupełnićW celu ich uzupełnienia, stosować można ując suplementy diety. Pierwszy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź