Jak rozwiązać umowę?

Jak rozwiązać umowę?

W dzisiejszych czasach umowa o pracę jest szczególnie ważna. Pozwala na stabilne zatrudnienie, systematyczne wynagrodzenie, państwową opiekę medyczną oraz pozostałe przywileje (urlopy wypoczynkowe, macierzyńskie czy wychowawcze). Nie zawsze jednak praca jest satysfakcjonująca, a pracodawca rzetelny. W jaki sposób rozwiązać umowę? Z jakich opcji może skorzystać pracownik?

Każda umowa o pracę przewiduje możliwość rozwiązania współpracy w wyniku wystąpienia różnych okoliczności. Obecnie znane i popularne są trzy: wypowiedzenie umowy, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz zwolnienie dyscyplinarne. Czasami stosuje się również odstąpienie od umowy, jednak dzieje się to sporadycznie i tylko w wyjątkowych przypadkach.

Wedle przepisów umownych wypowiedzenie jest możliwe w każdym momencie, niezależnie od ciągłości zatrudnienia oraz zajmowanego stanowiska. Oznacza to, że bez względu na warunki można zrezygnować z dalszej pracy, oczywiście podając odpowiednie argumenty oraz osobiste zdanie na ten temat (np. zbyt niskie wynagrodzenie, propozycja ze strony konkurencyjnej firmy, wyjazd z kraju lub miasta, narodziny dziecka). Często pobudki osobiste zatrudnionego lub powody od niego niezależne pozwalają na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Tak samo jest w przypadku firmy, która posiada problemy finansowe, produkcyjne, tymczasowy brak pracy lub inne komplikacje. Innymi słowy pracownik i pracodawca zgadzają się na pokojowe zakończenie współpracy, bez konfliktów i niepotrzebnych porozumień. Pozostawiają po sobie miłe wspomnienia i nie przekreślają ewentualnego powrotu.

Natomiast wypowiedzenie umowy jest inicjatywą tylko jednej ze stron i dotyczy kwestii wyjątkowych, na które nie ma dalszej zgody. W piśmie należy przedstawić dokładny opis sytuacji lub powtarzających się zdarzeń, które uniemożliwiają dalszą współpracę. Najczęściej chodzi o nieprzyjazną atmosferę w pracy, konflikty pracownicze, nieodpowiednie warunki, brak perspektyw na awans, mobbing lub inne. Z perspektywy pracodawcy może chodzić o ciągłe spóźnienia, brak motywacji, niewłaściwa postawa, ignorowanie planu sprzedaży lub nieodpowiednie wykonywanie powierzonych obowiązków. Wypowiedzenie umowy może nastąpić po upływie określonego czasu. Wszystko zależy od doświadczenia u konkretnego pracodawcy oraz rodzaju umowy (na czas określony lub nieokreślony).

Za najbardziej poważne i przynoszące najgorsze konsekwencje uważa się zwolnienie dyscyplinarne. Jest ostateczną formą ukarania pracownika i stosowane tylko w odniesieniu do karygodnych zachowań, które uniemożliwiają dalszą pracę. Zazwyczaj ma to związek z przestępstwem, oszustwem, kradzieżą, dużą stratą materialną lub oczernieniem przedsiębiorstwa. Zwolnienie dyscyplinarne ma skutek natychmiastowy, tzn. zatrudniony może tracić źródło utrzymania z dnia na dzień. Dodatkowo otrzymuje wpis do akt, który utrudni znalezienie nowej pracy.

Wybór idealnego narzędzia powinien być dostosowany do aktualnej sytuacji oraz panujących relacji. Tylko pracodawca oraz pracownik mogą zadecydować o zakończeniu współpracy. Czasami odbywa się to bez zgody jednej ze stron lub w nerwowych okolicznościach. Bez względu na wszystko każdy ma prawo wyrazić swoją opinię i podjąć odpowiednie kroki.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy w mieszkaniu uzyskanym z MDM można założyć firmę?
Next Który leasing lepszy: operacyjny czy finansowy?

Może to Ci się spodoba

Co zyskasz, wdrażając system ERP w swojej firmie

W każdym przedsiębiorstwie, którego efektywność rynkowa zależy od sprawnego przepływu danych pomiędzy poszczególnymi działami, wdrożenie dopasowanego systemu ERP jest najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym rozwiązaniem, podnoszącym sprawność działania. System ERP, zbierając

Wiadomości 0 Comments

Raport EFL: Transport i car-sharing w Polsce

Bezpośredni udział sektora transportu i magazynowania w polskim PKB wynosi 6%, jednak jego znaczenie dla gospodarki jest zdecydowanie wyższe. Obecnie coraz więcej firm stawia na cyfryzację transportu, na ulice kolejnych

Wiadomości 0 Comments

Pilnie poszukiwani eksperci od IT i analizy danych

Automatyzacja i rozwój technologiczny przekładają się na transformację rynku pracy i spadek zatrudnienia w branżach takich jak produkcja czy rolnictwo. Z drugiej strony wpływają na dynamiczny rozwój sektora IT, kreują popyt na nowe

Wiadomości 0 Comments

Ubezpieczyciele chcą komunikować się z klientami online

Niespełna co ósmy Polak posługujący się internetem korzysta z urządzeń cyfrowych w celu kontaktu z ubezpieczycielem. Ponad połowa uważa jednak, że takie rozwiązanie byłoby przydatne. Relacje ubezpieczyciel–ubezpieczony będą stopniowo przechodzi do sfery cyfrowej.

Wiadomości 0 Comments

Pomysły na reklamę lokalnej firmy ‒ ranking TOP5

Lokalny biznes to często spełnione marzenie właścicieli – powstały z pasji, przekazywany z pokolenia na pokolenie, wyróżniający się niezwykłymi produktami lub jakością usług. Jednak każdy biznes, aby sprawnie funkcjonować, potrzebuje

Coraz większy wybór ofert pracy. Firmy potrzebują kandydatów prawie na każde stanowisko

W ostatnich tygodniach firmy sygnalizują wysoki popyt na pracowników. Są oni poszukiwani nie tylko w gastronomii czy hotelarstwie, lecz także w branży call center i logistyce. Oferty dotyczą zarówno prac sezonowych czy na zastępstwo,

1 Comment

  1. gienek
    07 stycznia, 14:28 Reply
    Rozwiązanie umowy wcale nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Często trzeba się wiele natrudzić, żeby ją rozwiązać.

Zostaw odpowiedź