Jak uchronić firmę od bankructwa?

Jak uchronić firmę od bankructwa?

W styczniu i lutym ubiegłego roku w Polsce wyrejestrowano ponad 50 tysięcy firm. W tym samym czasie działalność uruchomiło jedynie 40 tysięcy przedsiębiorców. Najgorzej dzieje się w sklepach detalicznych, a najlepiej w Internecie. Czy można uniknąć likwidacji własnego biznesu? Jak funkcjonować świadomie?

Handel detaliczny to obecnie najgorsza branża dla właścicieli małych i średnich firm. Największe kłopoty mają ci, którzy zajmują się sprzedażą na miejskich targowiskach, bazarach oraz niewielkich sklepikach osiedlowych. Specjaliści obserwują, że coraz mniej młodych osób interesuje się założeniem działalności handlowej i wybiera bardziej rozwojowe i przyszłościowe dziedziny. Ze statystyk wynika, że mali sprzedawcy częściej likwidują interes niż otwierają nowe.

Dotychczas siłą polskiego handlu byli właśnie mali i lokalni sprzedawcy, którzy dostarczali produkty dla niewielkiej liczby odbiorców. Niezależnie od wysokości dochodów zawsze znajdowały grupę docelową i wiernych klientów. W ostatnich latach sytuacja diametralnie się zmienia i przyczynia do degradacji niewielkich punktów handlowych. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być działania konsolidacyjne oraz wchłanianie przed duże korporacje międzynarodowe. Są to kroki gwarantujące stabilną pozycję rynkową, systematyczne przychody oraz spokojną przyszłość.

Wcale nie lepiej wiedzie się przedsiębiorcom usługowym, którzy narzekają na zmienne ceny paliw. Takie wahania dotykają przede wszystkim firm transportowe oraz logistyczne.

Złe wieści płyną także na temat przemysłu produkcyjnego, w którym z miesiąca na miesiąc działa coraz mniej samodzielnych jednostek. Według prognoz w najbliższym czasie przewidywane są zmiany na lepsze, jednak nie potrafią zbyt długo. Te, które przeżyły okres kryzysu i załamania gospodarczego rozwijają się zdecydowanie, przyjmują nowych pracowników, starają się odzyskiwać straty.

Niebezpieczna sytuacja ekonomiczna na świecie powoduje, że samozatrudnienie przestało być gwarancją wysokich zysków. Zdesperowani i zawiedzeni przedsiębiorcy powracają do poprzednich miejsc pracy i wybierają etatowe zajęcia.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy warto zająć się wywózką szamba?
Next O co chodzi w opłacie półkowej?

Może to Ci się spodoba

Firmy coraz częściej szukają wsparcia finansowego

Zapotrzebowanie na pożyczki dla przedsiębiorstw rośnie. Alternatywą dla kredytów bankowych stało się finansowanie udzielane przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wsparcie udzielone rodzimym firmom w ciągu sześciu ostatnich lat sięgnęło 3,7 mld zł. Z pożyczek udzielonych

Czy wydatki na biuro są dużym kosztem?

Przedsiębiorcy, którzy planują otwarcie własnej działalność gospodarczą zwykle mają poważne problemy z uzbieraniem wystarczającego kapitału początkowego na pokrycie najważniejszych opłat oraz zakup sprzętu. Istnieją jednak ciekawe rozwiązania, które pozwolą obniżyć

Z roku na rok rośnie liczba robotów w przemyśle. W 2017 roku może być ich na świecie ponad 2 miliony

W 2014 roku wdrożono ponad 200 tys. robotów przemysłowych. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Szacuje się, że w 2017 roku liczba robotów na świecie przekroczy 2 miliony. Maszyny są

1 Comment

  1. Zofia1200
    22 marca, 17:54 Reply
    Biznes w ostatnich miesiącach zachowuje się w większości tak, jakby nie wiedział, co ma robić. Przedsiębiorcy z jednej strony boją się kryzysu i o przyszłość swoich firm, z drugiej zaś nie chcą przegapić momentu w którym należałoby już zacząć działać bardziej ofensywie. Stąd te wahania nastrojów .Taka sytuacja wynika z braku wsparcia przedsiębiorstw, które nie znajdują nigdzie informacji służących im pomocą, ani rozwiązań zwiększających efektywność działań. Muszą sobie radzić same w tej sytuacji turbulentnego otoczenia, jednak jest to źle pojęta, wymuszona sytuacją samodzielność, która nie ma odpowiedniej bazy merytorycznej. Firmy nie mogą kompleksowo skonsultować strategii swoich działań, dlatego około 1/3 z nich kończy działalność w czasie krótszym niż jeden rok od rozpoczęcia funkcjonowania.

Zostaw odpowiedź