Jak ująć konkurencję w działaniach content marketingowych?

Jak ująć konkurencję w działaniach content marketingowych?

Tworzenie dobrych treści wkomponowanych w strategię content marketingu nie polega na zachwalaniu swojej firmy i podkreślaniu zalet promowanych produktów. Co istotne, nie może też być jawnym dyskryminowaniem konkurencji. W odróżnieniu od reklamy porównawczej, treści content marketingowe mają za zadanie wywołanie pozytywnych emocji i odczuć wobec promowanych idei czy produktów, a nie dyskredytowanie produktów konkurencyjnych.

Działania content marketingowe, jak informuje raport „Polski e-commerce w Google. Raport SEO 2014” przygotowany przez Spółkę LeadBullet, powinny stać się tegorocznym trendem w obszarze promocji firm, produktów, usług czy idei. Pojawia się jednak dylemat – czy i w jakim stopniu strategie budowania przekazu opartego o content marketing powinny odnosić się do konkurencji?

Storytelling receptą na sukces

Niektórzy specjaliści doradzają, żeby przede wszystkim skupić się na tym, co sami mamy do przekazania. Dobrą metodą na neutralne wskazywanie swoich przewag i emocjonalne przywiązywanie odbiorców jest storytelling. Według Harvard Business Review nawet minutowa reklama piwa może być dobrze napisaną i opowiedzianą historią. Opowieść, w której przed widzem odkrywany jest wstęp, rozwinięcie wraz z punktem zwrotnym i szczęśliwe zakończenie, niczym grecki dramat przykuwa jego uwagę. Jak udowodniły badania znanego neuroekonomisty Paula Zaka, w najbardziej stresującym momencie historii (turning point) mózg produkuje hormon stresu – kortyzol. Natomiast następujące później szczęśliwe zakończenie powoduje, że wydzielana jest inna substancja – oksytocyna (zwana hormonem szczęścia lub miłości). Zatem dobrze opowiedziana historia powoduje odczucie zadowolenia u odbiorcy, a stąd już bardzo blisko do wywołania pozytywnych skojarzeń z promowanym produktem (źródło: https://hbr.org/2014/03/the-irresistible-power-of-storytelling-as-a-strategic-business-tool/).

Konkurowanie bez rywalizowania

Co jednak należy zrobić, gdy działamy na konkurencyjnym rynku, a chcielibyśmy wyróżnić nasz produkt wśród wielu podobnych? Peter Theil, współzałożyciel firmy PayPal, ma na to prostą radę – najlepiej po prostu nie rywalizować. Zamiast konkurować o to, czyj produkt jest tańszy, bardziej energooszczędny czy wydajniejszy, lepiej zastosować inną taktykę. Najlepiej gdy w naszej ofercie uda nam się znaleźć na jakiś problem takie rozwiązanie, którego nie wymyślili konkurenci. W budowaniu strategii content marketingowej oznacza to po prostu większą kreatywność w tworzeniu materiałów, które rzeczywiście są potrzebne klientom. Jeżeli na naszym rynku istnieje kilka podobnych produktów o zbliżonych parametrach, ale tylko my prócz tego oferujemy poradniki, materiały wideo, dodatkowe wartościowe informacje i dane do wykorzystania przez klientów – wówczas nietrudno zgadnąć, kto w tym wyścigu wygra (źródło: http://contentmarketinginstitute.com/2014/10/4-ways-to-break-insanity/).

Doświadczeni przedsiębiorcy mogą postawić kolejne pytanie: co zrobić, gdy konkurent nas uprzedził i już prowadzi działania content marketingowe? Na szczęście content marketing jest na tyle bogaty w narzędzia, że z tym problemem także można sobie poradzić. Na przykład jeżeli konkurencja prowadzi bloga, który notuje już pokaźną liczbę odwiedzin, możemy ścigać się na tym samym polu (także prowadząc bloga i próbując prześcignąć rywala w liczbie odsłon). Możemy też wybrać inną formę promocji – zamiast zwykłego bloga zacząć promować się za pomocą wideobloga, skupić się na działalności w social media lub rozpocząć współpracę z właścicielami blogów tematycznych (źródło: http://www.kompyte.com/how-to-use-content-marketing-to-outperform-your-competition/).

Jak widać, strategie content marketingowe wcale nie muszą zakładać stawiania konkurencji w złym świetle. Promowane treści mogą nie odnosić się w ogóle do oferty rywali. Istotne jest to, że odpowiednie działania content marketingowe umożliwiają uczciwe i skuteczne zwiększenie własnej przewagi konkurencyjnej na rynku.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Rozwój rynku korzystny dla firm i gospodarki
Next Biznes na obcasach

Może to Ci się spodoba

e-Firma i Startup 1Comments

Jaki uiścić podatek za lokowanie reklam na stronach internetowych?

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i osiągają przychody z tytułu użyczania powierzchni na reklamy w Internecie, muszą płacić podatek za dzierżawę. Tak postanowił sąd w chwili, kiedy pewna

Lojalność się opłaca

Duża konkurencja na rynku towarów i usług sprawia, że przedsiębiorcy zmuszeni są do szukania sposobów zwrócenia na siebie uwagi potencjalnych konsumentów i zbudowania bazy stałych kontrahentów. Pomagają im w tym

e-Firma i Startup 1Comments

Charakterystyka mobilnej pracy

Praca mobilna czyli na odległość to w dzisiejszych czasach nic nadzwyczajnego. Pracodawca, który nie jest w stanie finansować biura oraz sprzętu zleca obowiązki zawodowe podwładnym, którzy na odległość wykonują swoje

1 Comment

  1. julia
    11 sierpnia, 15:16 Reply
    Niektórzy specjaliści doradzają, żeby przede wszystkim skupić się na tym, co sami mamy do przekazania. Ale czy to wystarczy?

Zostaw odpowiedź