Jak zachować się w sądzie? Poznaj sądowy savoir-vivre
Stawienie się w sądzie zawsze generuje sporo stresu i budzi wiele wątpliwości. Poza standardowymi kwestiami dotyczącymi dotarcia w wyznaczone miejsce o wskazanej godzinie interesant nierzadko nie wie, w co się ubrać oraz jak się zachować. Poniżej prezentujemy kilka zasad sądowego savoir-vivre, których warto przestrzegać, by wizyta w sądzie przebiegła sprawnie i postawiła nas w możliwie jak najlepszym świetle.
Obowiązkowe stawiennictwo w sądzie
Zastanawiasz się, czy udać się na wezwanie, czy lepiej zostać w domu? Wątpliwości rozwiewają prawnicy z BSKancelaria, którzy zapytani o kwestie stawiennictwa w sądzie odpowiedzieli nam: „Niezależnie od przyczyny wezwania do sądu, naszym obowiązkiem jest stawienie się w nim. W niektórych przypadkach sąd może przyjąć naszą obecność jako nieobowiązkową, lecz wówczas wysyła on zawiadomienie, a nie wezwanie.
Pamiętajmy, że w przypadku zaniechania obowiązku stawiennictwa, może zostać nałożona na nas kara finansowa oraz przymusowe doprowadzenie pod oblicze sądu przez służby mundurowe, w skrajnych przypadkach czekać nas może nawet do 30 dni aresztu.”
Jeżeli mimo wszystko nie możesz stawić się w sądzie, powinieneś bezzwłocznie powiadomić o tym sąd. wówczas możliwa będzie zmiana terminu rozprawy lub odwołanie stawiennictwa.
Staw się punktualnie
Nawet 5-minutowe spóźnienie na rozprawę, może sprawić, że sąd zamknie rozprawę i wyda wyrok pod Twoją nieobecność. Jeżeli wiesz, że się spóźnisz, zatelefonuj do sekretariatu wydziału wskazanego w wezwaniu sądowym i powiadom o swoim opóźnieniu.
Używaj zwrotu „Wysoki Sądzie”
Pamiętaj, że jedyną właściwą formą zwracania się do sądu (niezależnie od płci osoby orzekającej) jest zwrot „Wysoki Sądzie”.
Pamiętaj o wstawaniu
Wstawaj, gdy sąd zwraca się do Ciebie, gdy Ty mówisz do sądu oraz wtedy, gdy sąd opuszcza salę i wchodzi na nią. Jest to jedna z ważniejszych zasad komunikacji z sądem. Niezachowanie odpowiedniej etykiety pod tym względem może sprawić, że dużo stracisz w oczach sądu.
Mów pytany
Jeżeli chcesz coś powiedzieć, musisz poprosić sąd o pozwolenie na zabranie głosu. Z mówieniem poczekaj, aż sąd udzieli Ci głosu. Podczas zabrania głosu pamiętaj, by zwracać się bezpośrednio do sądu. Oczekiwanie na możliwość zabrania głosu wynika z przyjętego porządku posiedzeń, a także uniknięcia powstania chaosu podczas toku rozprawy.
Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość
Przed przystąpieniem do rozprawy zostaniesz poproszony o wylegitymowanie się. Aby dopełnić obowiązku, musisz przedłożyć dowód osobisty lub paszport. Czasem zdarza się, że sąd może pójść na rękę i zatwierdzić prawo jazdy jako dokument potwierdzający tożsamość.
Do sądu warto również zabrać pismo z wezwaniem na rozprawę, dzięki któremu szybciej zweryfikujesz adres sądu i sali sądowej.
Ubierz się schludnie
Strój powinien być dostosowany do roli procesowej. Zupełnie inaczej ubiorą się osoby biorące udział w postępowaniu alimentacyjnym, a inaczej podmioty gospodarcze. Świadkowie mogą o wiele swobodniej dobierać swój strój. Nadrzędna zasada dotycząca dress code określa, że strój nie powinien razić powagi sądu, a także winien być dostosowany do okoliczności. Oczywiście ubiór powinien być bardziej formalny.
Źródła:
https://www.zakiewicz-adwokaci.pl/sadowy-savoir-vivre.html
https://lexraty.pl/blog/51/savoir-vivre-na-sali-rozpraw-czyli-jak-zachowywac-sie-w-sadzie.html
Może to Ci się spodoba
Oszczędzanie – tym razem musi się udać!
Każdego stycznia ogłaszamy nasze postanowienia noworoczne. Z badań wynika, że 52% Polaków w tym roku swoje plany skoncentrowało wokół kwestii finansowych. Deklaracje najczęściej dotyczą regularnego oszczędzania (23%) oraz racjonalnego zarządzania
Czym są fundusze inwestycyjne?
Fundusz inwestycyjny polega na wspólnym gromadzeniu określnych środków, które mają być wykorzystane do zakupu wybranej inwestycji. Ich atutem jest elastyczność, niewielki minimalny wkład własny a także brak ograniczeń dla osób
Eksport na rynki rozwijające się rośnie najszybciej
O ponad jedną czwartą zwiększył się eksport polskich produktów rolno-spożywczych na pozaeuropejskie rynki rozwijające się w pierwszym kwartale 2017 roku. To wzrost dwuipółkrotnie wyższy niż eksport tych wyrobów ogółem. Rynki azjatyckie
Dobre prognozy dla rynku mieszkaniowego. Rosną zakupy za gotówkę
Rynek deweloperski ma za sobą najlepszy rok od niemal dekady. Mimo to eksperci przewidują, że 2017 rok będzie dobry dla deweloperów i chętnych na zakup mieszkań, choć rosnąca konkurencja może skłonić firmy
Dlaczego warto kupić mieszkanie pod wynajem w Warszawie?
W trzecim kwartale 2015 roku wzrosła liczba mieszkań oferowanych do sprzedaży. Najwięcej lokali przybyło w Warszawie, gdzie pojawiło się aż o 11% więcej nieruchomości tego typu w stosunku do poprzedniego
Inwestycje branży IT nabierają tempa. Mimo wysokich zarobków na rynku brakuje pracowników
Mimo wysokich i wciąż rosnących wynagrodzeń oraz bogatych pakietów pozapłacowych świadczeń pracowniczych firmom informatycznym coraz trudniej znaleźć pracowników. Polska jest postrzegana na świecie jako miejsce przyjazne inwestycjom z tego sektora. Rośnie więc liczba
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post