Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?
Pracodawca ma styczność z wieloma utrudnieniami związanymi z prowadzeniem działalności. Jednym z nich jest wyliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin pracy. Wedle zasad płynących z Kodeksu Pracy urlop ten powinien być dopasowany do etatu na jakim pracuje zatrudniony.
Aby pracownik miał prawo do urlopu przede wszystkim musi pracować na warunkach) umowy o pracę. Wówczas {podstawą do obliczeń staje się liczba dni stażu urlopowego. I tak pracownik, którego staż jest krótszy niż 10 lat może liczyć na 20 dni wypoczynku, jeśli natomiast przekracza 10 lat otrzymuje 26 dni urlopowych. Trzeba pamiętać, że czas edukacji w szkole średniej i wyższej również wlicza się do stażu pracy.
Zatem dla przykładu pracownik, który wedle umowy pracuje na pół etatu i nie posiadł jeszcze 10-letniego stażu urlopowego powinien otrzymać 10 dni urlopowych, ponieważ:
1/2 * 20 dni = 10 dni urlopowych
(W przypadku, gdy wynik będzie połówkowy, np. 12.5 dni, wówczas zaokrąglić należy do wyższej liczby. Tutaj akurat 13 dni).
Po wyliczeniu ilości dni urlopowych należy wziąć pod rozwagę fakt, że urlop obowiązuje tylko w dni robocze. Nie ma znaczenia czy przypada w dni robocze czy święta, zawsze odliczane będą tylko dni robocze (zgodnie z 8-godzinnym systemem pracy).
Trochę inaczej sytuacja prezentuje się, gdy zatrudniony pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Urlop wypoczynkowy będą stanowiły dni, które wedle grafiku są dniami pracującymi dla zatrudnionego. Poza tym musi być zgodny z wymiarem godzinowym czasu pracy.
I tak pracownik, który nie posiada jeszcze 10-letniego stażu i pracuje na 1/2 etatu (po 4 godziny dziennie) może liczyć na:
13 * 8 godzin = 104 godziny urlopowe
104 godziny urlopowe / 4 godziny dziennie = 26 dni urlopowych
Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl
Może to Ci się spodoba
Kiedy można przesunąć urlop wypoczynkowy?
Pracownik ma możliwość ubiegania się o przesunięcie urlopu na inny termin składając wystarczająco umotywowany wniosek do pracodawcy. Opisane przyczyn przełożenia urlopu wypoczynkowego musi opierać się w nim o znaczące powody.
Urlop macierzyński – rok na opiekę nad dzieckiem
Od 2013r. matkom przysługuje aż rok urlopy poświęconego na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Przysługuje rok, ale mamy, które dbają o swoją karierę zawodową, jeśli chcą, mogą wykorzystać go tylko
Jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie wychowawczym?
Urlop macierzyński, a później także wychowawczy, to uprawnienia dla zatrudnionej, która powiła na świat dziecko (w przypadku urlopu wychowawczego również także mężczyzna). Przyczyną przydzielenia takich urlopów jest konieczność opieki nad
Współczynnik urlopowy w 2013 roku
Każdy pracujący na zasadach umowy o pracę ma możliwość skorzystania z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Musi go wybrać w czasie zgodnym z wcześniejszymi ustaleniami. W przypadku, gdy zatrudniony ma prawo
Kiedy można odwołać lub przerwać urlop pracownika?
Na podstawie art. 152 Kodeksu Pracy każdy zleceniobiorca pracujący na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Ściślej mówiąc ma prawo do płatnego i corocznego urlopu. Mimo to,
Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?
Każdy zatrudniony funkcjonujący na zasadach umowy o pracę ma święte prawo do wybrania dni wolnych od pracy. Wystarczy tylko, że podwładny spełnia wszystkie wymogi niezbędne do ubiegania się o wspomniane
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post