Karta menu — wizytówka Twojej restauracji

Karta menu — wizytówka Twojej restauracji

Karta menu. Czym jest i dlaczego jej wykonanie jest ważne?

Z prowadzeniem własnego lokalu wiąże się wiele wyzwań. Jest to ogromna odpowiedzialność złożona z większych i drobniejszych spraw, których trzeba każdego dnia pilnować. Jedną z takich rzeczy jest karta menu, która finalnie stanowi wizytówkę Twojej restauracji. Dlaczego nazywamy ją wizytówką? Ponieważ jest to pierwsza rzecz, z którą ma styczność klient po tym gdy wchodzi do restauracji bądź zapoznaje się z jej inną wersją przed lokalem.

Karta menu w różnych odmianach, zawsze z cechą wspólną.

Taka karta występować może w wielu formach a w jednej restauracji mogą być jej różne rodzaje, zależnie od tego co jest w nich zawarte. Najbardziej znane są takie, które przedstawiają podstawową ofertę, inne natomiast zawierają listę dostępnych wykwintnych trunków czy prezentują ofertę sezonową.

Każdy z powyższych rodzajów kart ma jednak wspólną cechę, o której należy pamiętać. Karta menu musi być tak zaprojektowana, aby stanowiła integralną część naszej restauracji. Musi do niej pasować wizualnie zachowując przy tym przejrzystość tak, aby klienci mogli natychmiast wyciągnąć z niej najważniejsze dla nich informacje.

Co powinna zawierać karta menu?

Zawartość karty jest zależna od jej rodzaju. Jej projekt jednak, jak wcześniej wspomnieliśmy powinien być spójny ze stylem lokalu i pozostałymi jego elementami. W pierwszej kolejności należy zaplanować umieszczenie w niej logo restauracji wraz z jej nazwą.

Jeśli planujemy stworzyć kartę w formie książki to powinny się one znaleźć na okładce. Jeśli karta menu ma być prosta, jednokartkowa to elementy te należałoby umieścić po obu jej stronach gdzieś na marginesie bądź w nagłówku. W takim wypadku jednak musimy uważać, aby nie przesadzić, nie może być to element dominujący, lecz czytelny i łatwy do zauważenia.

Kolejnym elementem, na który warto się zdecydować są godziny otwarcia restauracji, dzięki czemu klientom łatwiej będzie tę informację zapamiętać i być może przekazać znajomym czy rodzinie polecając wizytę.

Ostatnią rzeczą, którą czasami zamieszcza się na karcie są zdjęcia dań. Praktykuje się to jednak częściej w przypadku kart, które wystawiane są przed restauracją. Można, a nawet trzeba umieścić je również na stronie internetowej, jest to jeden z tych czynników, które zachęcają do odwiedzenia lokalu.

Krótko, zwięźle i bez rozmachu.

Jesteśmy świadomi, że bycie właścicielem restauracji to powód do dumy i zadowolenia. Te uczucia jednak często prowadzą do sytuacji, której należy unikać projektując taką rzecz jak karta menu. Mowa tutaj o przesadzie w ilości elementów, grafik czy zdjęć. Karta ma być prostą i czytelną dla klienta formą przekazu najważniejszych informacji dotyczących serwowanych dań czy udzielanych usług. Zatem kluczem do stworzenia dobrej karty menu jest minimalizm.

Jeśli mamy bardzo dużo dań, nie musimy zawierać w karcie wszystkich. Wyselekcjonujmy te, które są najczęściej wybierane. Nie powinna ona zawierać również potraw, które niczym się nie wyróżniają i tych, które z jakichś względów nie smakują Tobie lub obsłudze. Bardzo ważne jest też to, aby zawartość karty zweryfikować wraz z personelem. Poza podaniem swoich preferencji będą oni cieszyć się z faktu, że mogli brać udział w procesie jej tworzenia oraz będą czuli większą odpowiedzialność za serwowane posiłki.

Zostając jeszcze przy elemencie dotyczącym samych dań warto umieścić w karcie tak zwany „sektor sprzedawalny”. Jest to nic innego jak miejsce w karcie, w którym umieszcza się te dania, które mają reklamować Nasz lokal i najczęściej się sprzedawać. Dla różnych rodzajów kart są to kolejno miejsca: jednostronna — środek karty, dwustronna — środkowa część w górnej części karty, trzystronna — środkowa część w dolnej części karty.

Na prawidłowy projekt karty menu składa się również wybór odpowiedniej czcionki. Nie może być ona zbyt skomplikowana, aby klient mógł bez problemu przeczytać nazwę dania. Ważne są też odpowiednie odstępy pomiędzy daniami, wyróżniki i wielkości tekstów. Częstą praktyką jest na przykład umieszczanie pod nazwami potraw ich składników, wypisanych ukośną kursywą w stylu podobnym do czcionki wyżej.

Komu zlecić wykonanie projektu?

Nie przekazujmy naszego projektu losowo wybranej introligatorni. Jeśli chcemy, aby był on wdrożony w życie z największym zaangażowaniem i z użyciem najnowszych technologii powinniśmy skupić się na firmie, która ma w tym już duże doświadczenie a w swoim portfolio jak najwięcej wydrukowanych kart menu.

Polecić możemy stronę https://k-arty.pl/, za którą stoi firma zajmująca się drukiem od 1921 roku. W ich portfolio znajdziemy bardzo dużą ilość kart menu, poczynając od eleganckich na najprostszych jednokartkowych kończąc. Wszystkie te zlecenia jednak wykonywane były z pełnym zaangażowaniem pracowników i z dbałością o najmniejsze detale.

Zadbaj o kartę, to element wystroju.

Jak wspomnieliśmy na samym początku, karty menu to wizytówki naszej restauracji. Nie możemy więc pozwolić na to, aby była brudna czy wymiętolona. Jednokartkowe menu warto zalaminować, co ułatwia ich przechowywanie i czyszczenie. Karty książkowe należy też regularnie przeglądać, aby wychwycić ewentualne błędy, ubrudzenia czy zniszczenia.

Karta menu musi być czysta, ponieważ w oczach klienta odzwierciedla ona jakość serwowanych dań oraz zaangażowanie personelu w obsługę lokalu.

Previous Pomysły na reklamę lokalnej firmy ‒ ranking TOP5
Next Pozycjonowanie stron www: dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji SEO?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wiosna w Toruniu, co warto zobaczyć?

Jedną z najbardziej lubianych pór roku jest wiosna. Odchodzi zimno, na dnie szafy lądują grube kurtki, czapki oraz rękawice i w końcu można narzucić na siebie coś lekkiego. Wraz z

Wiadomości 0 Comments

Budowa mieszkań coraz droższa. Deweloperzy będą próbować przerzucić koszty na klientów

Na rynku mieszkaniowym hossa trwa już piąty rok z rzędu. Niskie stopy procentowe napędzają popyt, na wysokim poziomie utrzymuje się też podaż. Na dostępność nowych inwestycji mogą jednak wpłynąć rosnące ceny

Wiadomości 0 Comments

System CRM online czy działający lokalnie – co wybrać?

Coraz więcej współczesnych biznesów, zwłaszcza tych mających do czynienia z dużą bazą odbiorców, sięga po oprogramowanie CRM, czyli specjalistyczne aplikacje wspomagające zarządzanie relacjami z klientem. Na rynku dostępne są różne

Wiadomości 0 Comments

Wzrost rynku powoduje rosnący popyt na zasoby IT i cyberochronę

Pokolenie millenilasów napędza rynek e-commerce. Szacuje się, że jego wartość przekroczyła 36 mld zł. Dynamika wzrostu sprzedaży w zależności od segmentu może sięgnąć blisko 100 proc. Mocno zyskuje sprzedaż elektroniki, AGD,

Wiadomości 0 Comments

Rośnie liczba odmów na pobyt stały dla cudzoziemców w Polsce

W ubiegłym roku liczba cudzoziemców mających ważne zezwolenie na pobyt w Polsce wzrosła o 47 tys. – mniej niż rok i dwa lata temu. W zdecydowanej większości są to obywatele Ukrainy. Najczęściej na

Wiadomości 0 Comments

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm jako choroba wkrada się niezauważony, ale ostatecznie całkowicie przejmuje kontrolę nad ludzką psychiką. Stała ekspozycja na toksyny alkoholowe niszczy psychikę i osłabia pracę ważnych narządów i układów organizmu. Na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź