Marketing internetowy – to jest to, czego potrzebuje Twoja firma

Marketing internetowy – to jest to, czego potrzebuje Twoja firma

Jeszcze niedawno mówiło się o tym, że coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnym świecie, zaniedbując ten realny. Dziś wydaje się, że taki podział jest coraz mniej na miejscu – przestrzeń realna i cyfrowa są ze sobą coraz bardziej wymieszane. Jak to się ma do prowadzenia przedsiębiorstwa? Ano tak, że nawet najbardziej lokalny biznes nastawiony na bezpośredni kontakt z klientami musi być obecny w Sieci. I to aktywnie, starając się dotrzeć do potencjalnych odbiorców i przebić przez równie zdeterminowaną konkurencję. Nie wystarczy świetna oferta i prestiżowe położenie – dopiero marketing internetowy pozwala na pełne wykorzystanie potencjału firmy. W przypadku biznesów działających na większą skalę lub w dużej mierze wirtualnie (choćby sklepów internetowych), to nie tylko rozwinięcie możliwości, ale wręcz konieczność. Dowiedz się więcej o reklamie w Internecie!

Na czym to właściwie polega?

Marketing internetowy to dość złożone pojęcie. Dotyczy wszystkich działań reklamowych w Sieci. Nikt raczej nie ma wątpliwości, że w jego skład wchodzą wszelkie płatne kampanie reklamowe. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż chodzi o każde działania w Internecie, które mają na celu pośrednie lub bezpośrednie wspomaganie sprzedaży. Mamy więc tu zwiększanie świadomości marki przy pomocy mediów społecznościowych, optymalizację strony pod kątem wyszukiwarki Google, wykupywanie artykułów sponsorowanych na poczytnych portalach lub nawet komentowanie na forach internetowych. Są to więc zarówno długofalowe operacje, jak i szybkie akcje przynoszące efekty z dnia na dzień.

Korzyści dla sprzedawców internetowych

Wiele sklepów internetowych skupia się na zbudowaniu szerokiej oferty i wykorzystaniu słów kluczowych z tak zwanego długiego ogona (długich i bardzo specyficznych frazach), inne próbują przebić się na popularniejszych przy pomocy bloga. Niezależnie jednak od wybranej strategii, pozycjonowanie zajmuje dużo czasu, a niewiele takich firm stać na czekanie kilku miesięcy. Dlatego marketing internetowy to konieczność, aby zwiększyć ruch na stronie w przeciągu dni i tygodni.

Dotyczy to przede wszystkim kampanii reklamowych w Google i mediach społecznościowych. Dobrze przemyślana akcja oparta na analizie wcześniej zgromadzonych danych pozwala zarówno na budowanie wizerunku marki, jak i bezpośrednie zwiększenie sprzedaży. Doświadczony specjalista od marketingu internetowego opracuje zestawy reklam dostosowane do każdego etapu zakupu oraz różnych grup docelowych. Dodatkowo zwiększony ruch pozwala na lepsze poznawanie klientów, ich zachowań i demografii, zwiększa też wiarygodność strony, pozytywnie wpływając na pozycjonowanie.

Marketing internetowy dla firm działających poza Siecią

Niejeden przedsiębiorca popełnił błąd zlekceważenia reklam internetowych, bo „przecież mój biznes działa w stu procentach stacjonarnie”. Tymczasem nawet w przypadku lokalnych firm znaczna część klientów dociera do nich za pośrednictwem Internetu, w szczególności wyszukiwarki i map. Nie umniejsza to w żadnym wypadku budowanej latami reputacji i „poczty pantoflowej”, ale na to potrzeba czasu. Tymczasem reklama w Internecie pozwala przyciągnąć klientów tu i teraz.

Szczególną rolę mogą tu odegrać media społecznościowe i nie mamy tu na myśli tylko płatnych kampanii. Te oczywiście zwiększają zasięg i pozwalają dotrzeć do nowych odbiorców, ale koniec końców profil, do którego prowadzą, musi być ciekawy. Facebook lub Instagram to idealne miejsca, aby pokazać, czym zajmuje się Twoja firma. Tu możesz zaprezentować swoje produkty i usługi w naturalnym otoczeniu, opowiedzieć o ich zaletach oraz zastosowaniu. Dziel się swoją fachową wiedzą, pisz o branżowych problemach, rzucaj ciekawostkami i zapraszaj do aktywności. W ten sposób buduje się społeczność i zdobywa zaufanie klientów trwające dłużej niż moment transakcji.

Marketing internetowy to konkretna inwestycja

Bardzo rzadko stosuje się tylko jeden jego element. To zestaw zazębiających się działań, choć ich proporcje mogą się skrajnie różnić. Dlatego warto od początku prowadzić je z głową. Wielu przedsiębiorców próbuje samodzielnie się reklamować i szybko zniechęca brakiem efektów. Wynika to po części z małej próby, po części z niedostatków doświadczenia. Zgranie wszystkiego to niemałe wyzwanie, polecamy więc skorzystać z usług agencji e-commerce. Oszczędzi to sporo pieniędzy, czasu, prób i błędów. Specjaliści nie tylko działają sprawniej i pewniej, ale przede wszystkim gwarantują wyniki i pracują systemowo według wcześniej stworzonego planu. A to pozwala na umieszczenie marketingu internetowego w biznes-planie i racjonalne zarządzanie wydatkami.

Zobaczysz, że reklama naprawdę jest dźwignią handlu i czasami nie trzeba ogromnych zabiegów, aby skierować klientów do Twoich drzwi. Ważna jest jednak systematyczność, chłodne kalkulacje w oparciu o wiedzę i dane oraz… pomysłowość. W końcu trzeba się wyróżniać!

Previous Czy warto wynajmować biuro dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
Next Ministerstwo Finansów pominęło małe i średnie firmy w pracach nad nową akcyzą tytoniową

Może to Ci się spodoba

Kantory internetowe notują co miesiąc 20-proc. wzrosty liczby nowych rejestracji

Blisko jedna trzecia Polaków wymienia waluty przez internet. Klienci potrzebują ich już nie tylko na wakacyjne wyjazdy, lecz także na co dzień – przy prowadzeniu firmy lub spłacie kredytu walutowego. Do kantorów

Ustawa o biegłych rewidentach

Nowe sposoby nadzoru nad wykonywaniem funkcji biegłego rewidenta i ograniczenia dla firm audytorskich, które ma wprowadzić ustawa o biegłych rewidentach, mogą doprowadzić do podniesienia kosztów prowadzenia audytu – ocenia Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców

Empik uruchomi w marcu nową wersję e-sklepu. Zainwestuje też w nową formę dostawy

Sieć Empik czekają duże zmiany. W marcu wystartuje odświeżony e-sklep, w którym znajdą się nowe produkty i kategorie. Dystrybucyjny gigant zamierza znacznie poszerzyć swoją ofertę. Niebawem wprowadzi też opcję click & collect,

Rośnie zagrożenie cyberatakami. Dużym firmom łatwiej jest się przed nim obronić

Ataki hakerskie są obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń zarówno dla firm, jak i indywidualnych użytkowników. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przestrzegają przed kolejną falą złośliwego oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do danych w celu szantażu lub

Branżę zakupową czekają rewolucyjne zmiany

Branżę zakupową czekają duże zmiany. Nowoczesne systemy informatyczne, druk 3D, analityka big data i internet rzeczy to narzędzia, które w największym stopniu wpłyną na procesy zakupowe. Dzięki optymalizacji tego obszaru, firmy są

Dotacje 8 komentarzy

PARP – Wsparcie dla młodych, MŚP i firm w regionie wschodniej Polski 2014-2020

Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości zakłada, że na innowacyjność, wsparcie małych i średnich firm, osób młodych, które planują otworzyć firmę oraz pomoc dla regionu wschodniej Polski, zostanie przeznaczone 20 mld euro.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post