Marketing internetowy – to jest to, czego potrzebuje Twoja firma

Marketing internetowy – to jest to, czego potrzebuje Twoja firma

Jeszcze niedawno mówiło się o tym, że coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnym świecie, zaniedbując ten realny. Dziś wydaje się, że taki podział jest coraz mniej na miejscu – przestrzeń realna i cyfrowa są ze sobą coraz bardziej wymieszane. Jak to się ma do prowadzenia przedsiębiorstwa? Ano tak, że nawet najbardziej lokalny biznes nastawiony na bezpośredni kontakt z klientami musi być obecny w Sieci. I to aktywnie, starając się dotrzeć do potencjalnych odbiorców i przebić przez równie zdeterminowaną konkurencję. Nie wystarczy świetna oferta i prestiżowe położenie – dopiero marketing internetowy pozwala na pełne wykorzystanie potencjału firmy. W przypadku biznesów działających na większą skalę lub w dużej mierze wirtualnie (choćby sklepów internetowych), to nie tylko rozwinięcie możliwości, ale wręcz konieczność. Dowiedz się więcej o reklamie w Internecie!

Na czym to właściwie polega?

Marketing internetowy to dość złożone pojęcie. Dotyczy wszystkich działań reklamowych w Sieci. Nikt raczej nie ma wątpliwości, że w jego skład wchodzą wszelkie płatne kampanie reklamowe. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż chodzi o każde działania w Internecie, które mają na celu pośrednie lub bezpośrednie wspomaganie sprzedaży. Mamy więc tu zwiększanie świadomości marki przy pomocy mediów społecznościowych, optymalizację strony pod kątem wyszukiwarki Google, wykupywanie artykułów sponsorowanych na poczytnych portalach lub nawet komentowanie na forach internetowych. Są to więc zarówno długofalowe operacje, jak i szybkie akcje przynoszące efekty z dnia na dzień.

Korzyści dla sprzedawców internetowych

Wiele sklepów internetowych skupia się na zbudowaniu szerokiej oferty i wykorzystaniu słów kluczowych z tak zwanego długiego ogona (długich i bardzo specyficznych frazach), inne próbują przebić się na popularniejszych przy pomocy bloga. Niezależnie jednak od wybranej strategii, pozycjonowanie zajmuje dużo czasu, a niewiele takich firm stać na czekanie kilku miesięcy. Dlatego marketing internetowy to konieczność, aby zwiększyć ruch na stronie w przeciągu dni i tygodni.

Dotyczy to przede wszystkim kampanii reklamowych w Google i mediach społecznościowych. Dobrze przemyślana akcja oparta na analizie wcześniej zgromadzonych danych pozwala zarówno na budowanie wizerunku marki, jak i bezpośrednie zwiększenie sprzedaży. Doświadczony specjalista od marketingu internetowego opracuje zestawy reklam dostosowane do każdego etapu zakupu oraz różnych grup docelowych. Dodatkowo zwiększony ruch pozwala na lepsze poznawanie klientów, ich zachowań i demografii, zwiększa też wiarygodność strony, pozytywnie wpływając na pozycjonowanie.

Marketing internetowy dla firm działających poza Siecią

Niejeden przedsiębiorca popełnił błąd zlekceważenia reklam internetowych, bo „przecież mój biznes działa w stu procentach stacjonarnie”. Tymczasem nawet w przypadku lokalnych firm znaczna część klientów dociera do nich za pośrednictwem Internetu, w szczególności wyszukiwarki i map. Nie umniejsza to w żadnym wypadku budowanej latami reputacji i „poczty pantoflowej”, ale na to potrzeba czasu. Tymczasem reklama w Internecie pozwala przyciągnąć klientów tu i teraz.

Szczególną rolę mogą tu odegrać media społecznościowe i nie mamy tu na myśli tylko płatnych kampanii. Te oczywiście zwiększają zasięg i pozwalają dotrzeć do nowych odbiorców, ale koniec końców profil, do którego prowadzą, musi być ciekawy. Facebook lub Instagram to idealne miejsca, aby pokazać, czym zajmuje się Twoja firma. Tu możesz zaprezentować swoje produkty i usługi w naturalnym otoczeniu, opowiedzieć o ich zaletach oraz zastosowaniu. Dziel się swoją fachową wiedzą, pisz o branżowych problemach, rzucaj ciekawostkami i zapraszaj do aktywności. W ten sposób buduje się społeczność i zdobywa zaufanie klientów trwające dłużej niż moment transakcji.

Marketing internetowy to konkretna inwestycja

Bardzo rzadko stosuje się tylko jeden jego element. To zestaw zazębiających się działań, choć ich proporcje mogą się skrajnie różnić. Dlatego warto od początku prowadzić je z głową. Wielu przedsiębiorców próbuje samodzielnie się reklamować i szybko zniechęca brakiem efektów. Wynika to po części z małej próby, po części z niedostatków doświadczenia. Zgranie wszystkiego to niemałe wyzwanie, polecamy więc skorzystać z usług agencji e-commerce. Oszczędzi to sporo pieniędzy, czasu, prób i błędów. Specjaliści nie tylko działają sprawniej i pewniej, ale przede wszystkim gwarantują wyniki i pracują systemowo według wcześniej stworzonego planu. A to pozwala na umieszczenie marketingu internetowego w biznes-planie i racjonalne zarządzanie wydatkami.

Zobaczysz, że reklama naprawdę jest dźwignią handlu i czasami nie trzeba ogromnych zabiegów, aby skierować klientów do Twoich drzwi. Ważna jest jednak systematyczność, chłodne kalkulacje w oparciu o wiedzę i dane oraz… pomysłowość. W końcu trzeba się wyróżniać!

Previous Czy warto wynajmować biuro dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
Next Ministerstwo Finansów pominęło małe i średnie firmy w pracach nad nową akcyzą tytoniową

Może to Ci się spodoba

Jak stworzyć taśmę PP z logo firmy?

Taśma PP, czyli taśma polipropylenowa, to cieszące się popularnością akcesorium do pakowania. Posiada szeroki zakres zastosowania ze względu na swoje właściwości. Cieszy się uznaniem użytkowników ze względu na doskonały stosunek

PKO BP wesprze polskie start-upy

Do 200 tys. zł dofinansowania, dostęp do infrastruktury technicznej oraz wsparcie ekspertów ds. biznesu, podatków i prawa mogą otrzymać innowacyjne przedsiębiorstwa uczestniczące w konkursie Scale UP, który jest częścią programu Start in Poland.

Polska ma za mało globalnych marek. Ekspansję zagraniczną firm ożywić ma pomoc rządu

Polski Fundusz Rozwoju realizuje zakrojony na szeroką skalę program wsparcia eksportu, który ma ośmielić rodzime firmy do podbijania zagranicznych rynków. Po ubiegłorocznym nieznacznym wzroście teraz ma nastąpić odbicie. Mają się

Zaawansowana analityka napędza rozwój cyfrowej gospodarki

Firmy coraz powszechniej korzystają z analizy danych i rozwiązań klasy big data, aby prześcignąć konkurencję i tworzyć nowe modele biznesowe. Segment ten rozwija się w tempie sześciokrotnie szybszym niż cała branża IT, a biznes

Firmy tracą 359 mld dol. rocznie przez nielegalne i często zainfekowane oprogramowanie

Blisko połowa używanego w Polsce oprogramowania jest wykorzystywana nielegalnie, bez odpowiednich licencji. To naraża firmy na milionowe kary finansowe, a także na ryzyka związane z cyberbezpieczeństwem. Z danych BSA, międzynarodowej organizacji zrzeszającej

Biuro rachunkowe 0 Comments

Jakie urządzenie fiskalne dla biura rachunkowego?

Jak wiemy od 1 stycznia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie posiadania kas fiskalnych. Dotychczasowa lista działalności gospodarczych, na które nałożony był obowiązek posiadania urządzenia fiskalnego,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź