Marketing internetowy – to jest to, czego potrzebuje Twoja firma

Marketing internetowy – to jest to, czego potrzebuje Twoja firma

Jeszcze niedawno mówiło się o tym, że coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnym świecie, zaniedbując ten realny. Dziś wydaje się, że taki podział jest coraz mniej na miejscu – przestrzeń realna i cyfrowa są ze sobą coraz bardziej wymieszane. Jak to się ma do prowadzenia przedsiębiorstwa? Ano tak, że nawet najbardziej lokalny biznes nastawiony na bezpośredni kontakt z klientami musi być obecny w Sieci. I to aktywnie, starając się dotrzeć do potencjalnych odbiorców i przebić przez równie zdeterminowaną konkurencję. Nie wystarczy świetna oferta i prestiżowe położenie – dopiero marketing internetowy pozwala na pełne wykorzystanie potencjału firmy. W przypadku biznesów działających na większą skalę lub w dużej mierze wirtualnie (choćby sklepów internetowych), to nie tylko rozwinięcie możliwości, ale wręcz konieczność. Dowiedz się więcej o reklamie w Internecie!

Na czym to właściwie polega?

Marketing internetowy to dość złożone pojęcie. Dotyczy wszystkich działań reklamowych w Sieci. Nikt raczej nie ma wątpliwości, że w jego skład wchodzą wszelkie płatne kampanie reklamowe. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż chodzi o każde działania w Internecie, które mają na celu pośrednie lub bezpośrednie wspomaganie sprzedaży. Mamy więc tu zwiększanie świadomości marki przy pomocy mediów społecznościowych, optymalizację strony pod kątem wyszukiwarki Google, wykupywanie artykułów sponsorowanych na poczytnych portalach lub nawet komentowanie na forach internetowych. Są to więc zarówno długofalowe operacje, jak i szybkie akcje przynoszące efekty z dnia na dzień.

Korzyści dla sprzedawców internetowych

Wiele sklepów internetowych skupia się na zbudowaniu szerokiej oferty i wykorzystaniu słów kluczowych z tak zwanego długiego ogona (długich i bardzo specyficznych frazach), inne próbują przebić się na popularniejszych przy pomocy bloga. Niezależnie jednak od wybranej strategii, pozycjonowanie zajmuje dużo czasu, a niewiele takich firm stać na czekanie kilku miesięcy. Dlatego marketing internetowy to konieczność, aby zwiększyć ruch na stronie w przeciągu dni i tygodni.

Dotyczy to przede wszystkim kampanii reklamowych w Google i mediach społecznościowych. Dobrze przemyślana akcja oparta na analizie wcześniej zgromadzonych danych pozwala zarówno na budowanie wizerunku marki, jak i bezpośrednie zwiększenie sprzedaży. Doświadczony specjalista od marketingu internetowego opracuje zestawy reklam dostosowane do każdego etapu zakupu oraz różnych grup docelowych. Dodatkowo zwiększony ruch pozwala na lepsze poznawanie klientów, ich zachowań i demografii, zwiększa też wiarygodność strony, pozytywnie wpływając na pozycjonowanie.

Marketing internetowy dla firm działających poza Siecią

Niejeden przedsiębiorca popełnił błąd zlekceważenia reklam internetowych, bo „przecież mój biznes działa w stu procentach stacjonarnie”. Tymczasem nawet w przypadku lokalnych firm znaczna część klientów dociera do nich za pośrednictwem Internetu, w szczególności wyszukiwarki i map. Nie umniejsza to w żadnym wypadku budowanej latami reputacji i „poczty pantoflowej”, ale na to potrzeba czasu. Tymczasem reklama w Internecie pozwala przyciągnąć klientów tu i teraz.

Szczególną rolę mogą tu odegrać media społecznościowe i nie mamy tu na myśli tylko płatnych kampanii. Te oczywiście zwiększają zasięg i pozwalają dotrzeć do nowych odbiorców, ale koniec końców profil, do którego prowadzą, musi być ciekawy. Facebook lub Instagram to idealne miejsca, aby pokazać, czym zajmuje się Twoja firma. Tu możesz zaprezentować swoje produkty i usługi w naturalnym otoczeniu, opowiedzieć o ich zaletach oraz zastosowaniu. Dziel się swoją fachową wiedzą, pisz o branżowych problemach, rzucaj ciekawostkami i zapraszaj do aktywności. W ten sposób buduje się społeczność i zdobywa zaufanie klientów trwające dłużej niż moment transakcji.

Marketing internetowy to konkretna inwestycja

Bardzo rzadko stosuje się tylko jeden jego element. To zestaw zazębiających się działań, choć ich proporcje mogą się skrajnie różnić. Dlatego warto od początku prowadzić je z głową. Wielu przedsiębiorców próbuje samodzielnie się reklamować i szybko zniechęca brakiem efektów. Wynika to po części z małej próby, po części z niedostatków doświadczenia. Zgranie wszystkiego to niemałe wyzwanie, polecamy więc skorzystać z usług agencji e-commerce. Oszczędzi to sporo pieniędzy, czasu, prób i błędów. Specjaliści nie tylko działają sprawniej i pewniej, ale przede wszystkim gwarantują wyniki i pracują systemowo według wcześniej stworzonego planu. A to pozwala na umieszczenie marketingu internetowego w biznes-planie i racjonalne zarządzanie wydatkami.

Zobaczysz, że reklama naprawdę jest dźwignią handlu i czasami nie trzeba ogromnych zabiegów, aby skierować klientów do Twoich drzwi. Ważna jest jednak systematyczność, chłodne kalkulacje w oparciu o wiedzę i dane oraz… pomysłowość. W końcu trzeba się wyróżniać!

Previous Czy warto wynajmować biuro dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
Next Ministerstwo Finansów pominęło małe i średnie firmy w pracach nad nową akcyzą tytoniową

Może to Ci się spodoba

Imprezy integracyjne dla firm – 4 powody, dla których warto je organizować latem

Sezon wakacyjny w pełni. Nawet w najbardziej prężnych korporacjach daje się odczuć efekt urlopowego rozprężenia. Trudno ukryć tęskne spojrzenia rzucane raz po raz w kierunku kalendarza i odliczanie dni do

Europejskie i polskie firmy rzadko pozyskują finansowanie z rynków kapitałowych

Utworzenie jednolitego rynku kapitałowego ma pobudzić inwestycje firm poprzez większy dostęp do finansowania. Dziś w Europie 20 proc. finansowania pochodzi z rynku kapitałowego, a pozostała część z banków. W USA proporcje są odwrotne.

Leasing napędza inwestycje mikro- i małych firm

Branża leasingowa sfinansowała w ubiegłym roku aktywa warte 58,1 mld zł. Popularność tej formy finansowania inwestycji rośnie, a leasing jest wybierany najczęściej przez mikro- i małe przedsiębiorstwa. Oprócz samochodów czy ciężkich maszyn można

Facebook wprowadza nowe narzędzie do zakupów online

Facebook staje się internetową fabryką nowych produktów i usług – mówi Joanna Jałowiec, redaktor naczelna Proto.pl. Największy serwis społecznościowy wprowadził w październiku trzy nowe aplikacje, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla biznesu. W

Comarch IBARD – sposób na udostępnianie szyfrowanych plików w Internecie

Szyfrowanie udostępnianych plików w sieci, to gwarancja, że zawarte w nich dane wrażliwe nie trafią w niepowołane ręce. Zobacz, jakie możliwości W zakresie udostępniania i szyfrowania dokumentów w pracy zdalnej

Polskie firmy inwestują trzy razy więcej niż międzynarodowe korporacje

Statystyczny polski przedsiębiorca ma niespełna 45 lat, jest dobrze wykształcony i pracowity – taki obraz wyłania się z raportu „Przedsiębiorcy odczarowani” przygotowanego przez Polityka Insight na zlecenie Polskiej Rady Biznesu. Polscy przedsiębiorcy są

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź