Materiały z recyklingu, o których musisz wiedzieć więcej

Materiały z recyklingu, o których musisz wiedzieć więcej

Nikt nie ma już chyba dziś wątpliwości, że recykling odpadów nie tylko ma sens, ale faktycznie zmienia świat, w którym żyjemy i ma niebagatelny wpływ na to, w jakiej rzeczywistości będą funkcjonować kolejne pokolenia. Ponowne wykorzystanie odpadów pozwala oszczędzać naturalne zasoby i chronić środowisko naturalne, ale też zmniejsza koszt produkcji wielu wyrobów. Podpowiadamy, jakie materiały nadają się do recyklingu, co powstaje z recyklingu odpadów i dlaczego warto wybierać produkty przyjazne środowisku.

Co można poddawać recyklingowi?

Recykling odpadów dzięki stałemu postępowi technologii obejmuje dziś niemal wszystkie grupy odpadów wytwarzanych w naszych domach i w zakładach przemysłowych. Materiały z recyklingu stają się też coraz doskonalsze, dzięki czemu mają coraz szersze zastosowanie. Jednym z największych innowatorów w obszarze przetwarzania odpadów i odzysku surowców jest działająca również w Polsce firma Stena Recycling, która nieustannie pracuje nad nowymi metodami recyklingu i dąży do zwiększenia jego efektywności. Za sprawą prowadzonych przez Stena Recycling badań i projektów, możliwe stało się przetwarzanie wielu wcześniej niedostępnych dla recyklingu odpadów. Zakłady przetwarzania Stena Recycling odzyskują surowce i energię z odpadów elektronicznych, odpadów plastikowych, a nawet odpadów niebezpiecznych czy zużytych baterii. Wiele wskazuje więc na to, że w przyszłości niemal każdego rodzaju odpad będzie można ponownie wykorzystać. Jakie odpady do recyklingu nadają się najlepiej? Oczywiście papier, szkło, odpady z tworzyw sztucznych i metale. Segregując śmieci na te frakcje, ułatwiamy więc ich recykling i pozwalamy cennym surowcom wrócić do obiegu.

Jak recykling odpadów wpływa na środowisko, naszą codzienność i los przyszłych pokoleń?

Ponowne wykorzystanie odpadów przekłada się na ograniczenie ich ilości w naszym otoczeniu, ale też pozwala pozyskać ważne dla gospodarki surowce w sposób przyjazny środowisku. Wytworzenie plastikowej butelki z tworzywa pochodzącego z recyklingu generuje mniej zanieczyszczeń, wiąże się z mniejszą emisją dwutlenku węgla do atmosfery i oszczędza naturalne zasoby. Recykling odpadów ma więc ogromne znaczenie dla ochrony środowiska, zachowania jego walorów dla przyszłych pokoleń i walki z globalnym ociepleniem. Recykling ma też duży wpływ na dostępność wielu produktów i koszt ich wytworzenia. Gdyby nie odzysk ważnych dla przemysłu metali, sprzęt elektroniczny byłby zdecydowanie droższy, a wiele nowych technologii, np. lasery czy pojazdy elektryczne, byłoby trudnodostępnych. Deficyt niektórych surowców mógłby też zahamować nasz rozwój w wielu dziedzinach życia.

Jakie są rzeczy z recyklingu?

Recykling odpadów przywraca do obiegu ogromne ilości pozornie nieprzydatnych materiałów, a dla wielu z nich znajdujemy dzięki przetworzeniu nowe możliwości zastosowania. Z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu powstają zatem nie tylko nowe opakowania, butelki, torebki czy worki na śmieci, ale też zabawki, meble, a nawet obuwie i odzież. W taki sposób powstają dziś już nie tylko bluzy polarowe czy koce, ale całe kolekcje. Z przetworzonego papieru powstają tekturowe i kartonowe opakowania, materiały higieniczne, gazety, książki, modne dziś artykuły dekoracyjne, a także banknoty. Recykling metali odgrywa z kolei bardzo ważną rolę w produkcji sprzętu elektronicznego i elektrycznego czy pojazdów. Z przetworzonego aluminium powstają nowe opakowania (puszki), folia aluminiowa, blistry do pakowania leków, przewody elektryczne. Szkło przetworzone z odpadów jest z powodzeniem używane np. do produkcji nowych żarówek i świetlówek, włókna szklanego, mas ceramicznych, materiałów izolacyjnych.

Previous Planujesz budowę domu? Jaki projekt wybrać?
Next Wirtualne biura w Warszawie – prestiż i elastyczność w atrakcyjnej cenie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rewolucja cyfrowa w branży rekrutacyjnej

Branżę rekrutacyjną czeka rewolucja cyfrowa – przekonuje Michał Młynarczyk, prezes Grupy Devonshire. Krótkie nagrane wiadomości przesłane do pracodawcy powoli zastępują tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne. Już niedługo proces rekrutacyjny przeniesie się do

Wiadomości 1Comments

Frankowicze mają mocne argumenty w Sądzie

Frankowicze mają mocne argumenty w Sądzie Podstawowym argumentem dla frankowiczów jest wadliwa konstrukcja umowy kredytowej w świetle przepisów prawa polskiego oraz wspólnotowego. Po pierwsze – banki jedynie w niewielkim zakresie

Wiadomości 0 Comments

Jak otworzyć sklep spożywczy na zasadzie franczyzy?

Otwierając własną działalność gospodarczą, większość ludzi ma pewne obawy. Czy dam radę? Co jeśli splajtuję po 2 miesiącach? Czy uda mi się zarobić na wszystkie opłaty? A jeśli tak, to

Wiadomości 0 Comments

Dane satelitarne wspierają pracę administracji publicznej

Polski sektor kosmiczny szybko nadrabia zaległości względem państw Zachodu. Krajowe firmy są częścią międzynarodowego ekosystemu, uczestniczą w misjach kosmicznych i współpracują m.in. z NASA czy ESA. W Polsce dynamicznie rozwijają się kosmiczne takie

Wiadomości 0 Comments

Media społecznościowe to miejsce najgorętszych dyskusji o bankach i oszczędzaniu

Internauci chętnie dyskutują w sieci o oszczędnościach. W I kwartale tego roku w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 90 proc. wszystkich wzmianek o bankach – wynika z badania IMM. Klienci radzą, czasami dają gotowe rozwiązania.

Wiadomości 0 Comments

Najnowsze dane o emisji CO2 w Polsce

Zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 r. międzynarodowa społeczność powinna zabiegać, aby wzrost średniej temperatury globalnej nie wynosił więcej niż 1,5°C względem poziomu z czasów przedindustrialnych. Stopniowa redukcja kiepsko wychodzi.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź