Na czym polega przejęcie aktywności gospodarczej?

Na czym polega przejęcie aktywności gospodarczej?

Przejęcie zakładu pracy polega na sprzedaniu 100% własności udziałów innej osobie i przejściu na nabywcę wszystkich obowiązków wynikających z danej formy aktywności gospodarczej.

Takie postępowanie nie definiuje likwidację stosunku pracy i rzadko łączy się z zamknięciem jednostki. W związku z tym obowiązki podatkowe przechodzą na nowego właściciela od dnia zakupu jednostki. Za podatki powstałe przed operacją kupna – sprzedaży były jak i nowy właściciel odpowiadają jednocześnie. Organy rozliczeniowe bez spornie mówią, iż wszystkie zobowiązania skarbowe wobec spółki nie ustają, a kierowane są w całości na nowego prezesa.

Na sprzedającym ciąży obowiązek przedstawienia wszelkich danych dotyczących wypełnienia deklaracji PIT-11.Natomiast nowy podmiot gospodarczy powinien sporządzić ową deklarację i odprowadzić odpowiednie wartości zaliczek za okrągły rok rozliczeniowy. Jednakże obowiązek kwot podatkowych powinien być jasno podzielony, co do konkretnych kwot należnych od danych właścicieli firm.

Istotne jest by nie zapominać, iż z chwilą przejęcia każdego zakładu pracy, przechodzą na nas wszystkie obowiązki prawne związane z jego prowadzeniem. Dotyczy to w pierwszej kolejności odprowadzenia udziałów dochodowych i wypełniania deklaracji określających dochody prowadzonej spółki.

W Polsce niejednokrotnie do tego typu delegacji udziałów spółki zachodzi w obrębie rodziny, gdzie ojciec przekazuje swojemu potomkowi rodzinny biznes.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous ABC zwolnień dyscyplinarnych
Next Kto otrzymuje tak zwane rozłąkowe?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – podstawowe obowiązki

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej została powołana, żeby rejestrować wszystkie nowopowstałe firmy oraz przedsiębiorstwa funkcjonujące na terenie Polski. Znajduje się we wszystkich urzędach gminy. Podstawą wpisania do CEIDG

Mała firma 0 Comments

Kto może zlikwidować kasę fiskalną?

Zdarzają się przypadki, że przedsiębiorca podejmując samodzielnie decyzję lub w wyniku okoliczności, które tego od niego wymagają, zmienia profil prowadzonej działalności gospodarczej. Taka decyzja często powiązana jest ze zmianą potencjalnej

Mała firma 0 Comments

Czy wszystkie firmy mają szansę na kredyt?

Trudna sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw to nic nowego. Część małych i średnich firm ma duże kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej i nie może znaleźć gotówki na większe wydatki. zwykle właściciele wnioskują

Mała firma 0 Comments

Czym jest mobbing?

Mobbingiem jest notoryczne traktowanie pracowników w sposób zły i szkodliwy. Zastraszanie pracownika czy wszelkiego rodzaju groźby są popularne w firmach. Aktualnie dużo osób przyjmuje pracę w oparciu o umowę zlecenie.

Mała firma 0 Comments

Jak firma powinna wynagrodzić autora utworu?

Każdy zatrudniony, który w ramach zobowiązań służbowych sporządza projekty, ma prawo do 20% zysków związanych z każdym zleceniem. Zupełnie inaczej ustalenia prawne traktują twórców i autorów. Czy mają więcej praw?

Mała firma 1Comments

Jak biuro może oszczędzać?

Nieustający kryzys powoduje, że większość przedsiębiorstw potrzebuje oszczędności i próbuje racjonalnie gospodarować posiadanymi środkami. W rzeczywistości przedsiębiorca może wdrożyć podstawowe zmiany, które wpłyną na zmniejszenie wielu kosztów. Jak oszczędzać w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź