Rejestracja suplementów diety w Polsce

Rejestracja suplementów diety w Polsce

Dieta ludzka powinna być zróżnicowana, aby dostarczać niezbędnych składników odżywczych, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ewentualne niedobory można uzupełnićW celu ich uzupełnienia, stosować można ując suplementy diety. Pierwszy tego typu środek spożywczy zarejestrowano w Polsce w 2007 roku. Dziś,Proces wprowadzania suplementów diety na rynek regulowany jest przez przepisy prawa krajowego. wraz z rosnącą dynamiką sprzedaży, stosuje się przepisy prawa krajowego, regulujące proces wdrożenia suplementów w rynek.

Suplementy diety a leki

Suplementy diety to specyficzne środki spożywcze – są źródłem składników odżywczych, których zażywanie zmniejsza ryzyko pojawienia się niektórych chorób. Powinno się je stosować jako uzupełnienie codziennej diety, a także w warunkach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy , składniki mineralne i inne substancje aktywne. obniżonej odporności lub niedoborów składników mineralnych oraz witamin.

Suplementy diety są mylnie utożsamiane z lekami, których zażywanie powinno odbywać się wyłącznie z polecenia i przepisu lekarza. Zadaniem leków jest leczenie i zapobieganie chorobom, podczas gdy celem suplementu diety jest uzupełnienie normalnej diety.

Warunki wprowadzenia na rynek suplementów diety

Środki wprowadzane do obrotu muszą być bezpieczne dla konsumenta, dlatego rejestracja suplementów diety (a właściwie notyfikacja) to proces, którego warunki normowane są w szczególnychłowych przepisach prawa.

Rejestracji Powiadomieniu podlegają suplementy diety wprowadzane do obrotu po raz pierwszy. Obecnie notyfikacja tych produktów odbywa się elektronicznie na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Proces notyfikacjiProdukcja i sprzedaż suplementów diety obliguje podmiot wprowadzający produkt na rynek do spełnienia wielu obowiązków. Producent lub dystrybutor zobowiązany jest poddać swój produkt badaniom laboratoryjnym w celu potwierdzenia, że spełnia on normy określone w przepisach prawa. Badaniem rzeczywistej zawartości poszczególnych składników suplementu zajmuje się Sanepid.

Znakowanie suplementów diety

Odpowiednio dobrana suplementacja to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych i prowadzenie zdrowego trybu życia opartego na zbilansowanej diecie. Za bezpieczeństwo spożywania środków odpowiada producent, który musi swój produkt prawidłowo oznaczyćoznakować.

Na opakowaniu produktu powinno znaleźć się określenie „suplement diety”. Nie może też zabraknąć informacji dotyczącej dziennej zalecanej dawki porcji do spożycia oraz dokładnej nazwy kategorii składników odżywczych. Dodatkowo konieczne jest umieszczenie informacji o przechowywaniu produktu w miejscu sposób niedostępny m dla małych dzieci, jak i poinformowanie konsumenta o tym, że produkt suplement diety nie może stanowić zamiennika zróżnicowanej diety.

Wszelkie informacje umieszczane na opakowaniu suplementu diety powinny być rzetelne i nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd.

Pomoc prawna w procesie notyfikacji suplementu diety

Procedura rejestracji suplementów diety oraz inne obowiązki z tym związane mogąże okazać się skomplikowane a dla producentów wprowadzających swój produkt na rynek po raz pierwszy. Napotkane trudności mogą wymagać fachowej pomocy w zakresie interpretacji przepisów prawnych, w tym prawidłowej kwalifikacji produktów czy w kwestii weryfikacji składu pod kątem zgodności z wymogami prawnymi oraz podejściem organów nadzoru. . Warto zatem zdecydować się na współpracę z wyspecjalizowanym podmiotem, dzięki któremu proces notyfikacji zakończy się pomyślnie.

Partnerem artykułu jest kancelaria FoodMedLaw zajmująca się doradztwem prawnym w sprawach rejestracji suplementów diety.

Previous Klub Atalanta nie pojawi się w FIFA 22 po podpisaniu wyłącznego kontraktu z Konami
Next Prawie 8 mld euro w nowym programie finansowania innowacji. Będą z niego mogły skorzystać również firmy niezajmujące się dotąd taką działalnością

Może to Ci się spodoba

Prawo autorskie 0 Comments

Regulamin BHP a prawo autorskie

Projekty oraz rozwiązania stosowane w związku z zajmowanym stanowiskiem także chronione są prawem autorskim. Oznacza to, że wszystkie wytwory będące wynikiem działań intelektualnych powinny stanowić własność pracownika. Jak sytuacja kształtuje

Wiadomości 0 Comments

Jak najefektywniej zabezpieczyć swój komputer?

Każdy sprzęt najbezpieczniej trzymać w pudełku. Jest wtedy szczelnie chroniony przed czynnikami zewnętrznymi i urazami mechanicznymi oraz przed niebezpieczeństwami, kryjącymi się w sieci. Tylko do czego miałby służyć komputer niewyjmowany

Wiadomości 1Comments

Wiosenny poradnik kredytobiorcy

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Osoby poszukujące własnych „czterech kątów” zwykle decydują się na inwestycję z pomocą kredytu hipotecznego. Chociaż pełen komplet dokumentów potrzebnych do zaciągnięcia

Wiadomości 2 komentarze

Złej jakości energia może uszkodzić sprzęt i zwiększyć rachunki za prąd

150 mld euro rocznie wynoszą straty w Unii Europejskiej z powodu tzw. złej jakości energii elektrycznej. Powoduje ona szybsze zużywanie się urządzeń, zwiększa ryzyko utraty danych, podnosi rachunki za prąd oraz prowadzi do

Wiadomości 0 Comments

Maciej Fiedler – od garażu do produkcji na cały świat – historia sukcesu

Maciej Fiedler od zera stworzył jedną z najbardziej innowacyjnych polskich firm – FIBARO – producenta systemu smart home, który eksportuje swoje produkty do ponad stu krajów i jest jednym z

Wiadomości 0 Comments

Uzależnienia we współczesnym świecie

Człowiek w każdym stuleciu miał do czynienia z substancjami uzależniającymi. Jednak informacje na ich temat nie były ogólnodostępne i często społeczeństwo nie było świadome, że niektóre środki mogą działać destrukcyjnie.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź