Rejestracja suplementów diety w Polsce

Rejestracja suplementów diety w Polsce

Dieta ludzka powinna być zróżnicowana, aby dostarczać niezbędnych składników odżywczych, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ewentualne niedobory można uzupełnićW celu ich uzupełnienia, stosować można ując suplementy diety. Pierwszy tego typu środek spożywczy zarejestrowano w Polsce w 2007 roku. Dziś,Proces wprowadzania suplementów diety na rynek regulowany jest przez przepisy prawa krajowego. wraz z rosnącą dynamiką sprzedaży, stosuje się przepisy prawa krajowego, regulujące proces wdrożenia suplementów w rynek.

Suplementy diety a leki

Suplementy diety to specyficzne środki spożywcze – są źródłem składników odżywczych, których zażywanie zmniejsza ryzyko pojawienia się niektórych chorób. Powinno się je stosować jako uzupełnienie codziennej diety, a także w warunkach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy , składniki mineralne i inne substancje aktywne. obniżonej odporności lub niedoborów składników mineralnych oraz witamin.

Suplementy diety są mylnie utożsamiane z lekami, których zażywanie powinno odbywać się wyłącznie z polecenia i przepisu lekarza. Zadaniem leków jest leczenie i zapobieganie chorobom, podczas gdy celem suplementu diety jest uzupełnienie normalnej diety.

Warunki wprowadzenia na rynek suplementów diety

Środki wprowadzane do obrotu muszą być bezpieczne dla konsumenta, dlatego rejestracja suplementów diety (a właściwie notyfikacja) to proces, którego warunki normowane są w szczególnychłowych przepisach prawa.

Rejestracji Powiadomieniu podlegają suplementy diety wprowadzane do obrotu po raz pierwszy. Obecnie notyfikacja tych produktów odbywa się elektronicznie na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Proces notyfikacjiProdukcja i sprzedaż suplementów diety obliguje podmiot wprowadzający produkt na rynek do spełnienia wielu obowiązków. Producent lub dystrybutor zobowiązany jest poddać swój produkt badaniom laboratoryjnym w celu potwierdzenia, że spełnia on normy określone w przepisach prawa. Badaniem rzeczywistej zawartości poszczególnych składników suplementu zajmuje się Sanepid.

Znakowanie suplementów diety

Odpowiednio dobrana suplementacja to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych i prowadzenie zdrowego trybu życia opartego na zbilansowanej diecie. Za bezpieczeństwo spożywania środków odpowiada producent, który musi swój produkt prawidłowo oznaczyćoznakować.

Na opakowaniu produktu powinno znaleźć się określenie “suplement diety”. Nie może też zabraknąć informacji dotyczącej dziennej zalecanej dawki porcji do spożycia oraz dokładnej nazwy kategorii składników odżywczych. Dodatkowo konieczne jest umieszczenie informacji o przechowywaniu produktu w miejscu sposób niedostępny m dla małych dzieci, jak i poinformowanie konsumenta o tym, że produkt suplement diety nie może stanowić zamiennika zróżnicowanej diety.

Wszelkie informacje umieszczane na opakowaniu suplementu diety powinny być rzetelne i nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd.

Pomoc prawna w procesie notyfikacji suplementu diety

Procedura rejestracji suplementów diety oraz inne obowiązki z tym związane mogąże okazać się skomplikowane a dla producentów wprowadzających swój produkt na rynek po raz pierwszy. Napotkane trudności mogą wymagać fachowej pomocy w zakresie interpretacji przepisów prawnych, w tym prawidłowej kwalifikacji produktów czy w kwestii weryfikacji składu pod kątem zgodności z wymogami prawnymi oraz podejściem organów nadzoru. . Warto zatem zdecydować się na współpracę z wyspecjalizowanym podmiotem, dzięki któremu proces notyfikacji zakończy się pomyślnie.

Partnerem artykułu jest kancelaria FoodMedLaw zajmująca się doradztwem prawnym w sprawach rejestracji suplementów diety.

Previous Klub Atalanta nie pojawi się w FIFA 22 po podpisaniu wyłącznego kontraktu z Konami
Next Prawie 8 mld euro w nowym programie finansowania innowacji. Będą z niego mogły skorzystać również firmy niezajmujące się dotąd taką działalnością

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Smartfony Xiaomi Pocophone – czy warto je mieć?

Marka Xiaomi jest młoda, ale już świetnie znana. Została założona w roku 2010, a produkty, jakie wprowadza na rynek, to telewizory, sprzęt AGD oraz przede wszystkim smartfony. Xiaomi dysponuje wieloma

Wiadomości 0 Comments

Ostatni dzwonek na zapoznanie się z RODO, czyli co zmienia się 25 maja 2018 roku?

25 maja 2018 roku wchodzi w życie unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, w skrócie RODO. To prawdziwa rewolucja dotycząca danych osobowych. Do nowych przepisów muszą dostosować się absolutnie wszystkie

Wiadomości 0 Comments

Budowa mieszkań coraz droższa. Deweloperzy będą próbować przerzucić koszty na klientów

Na rynku mieszkaniowym hossa trwa już piąty rok z rzędu. Niskie stopy procentowe napędzają popyt, na wysokim poziomie utrzymuje się też podaż. Na dostępność nowych inwestycji mogą jednak wpłynąć rosnące ceny

Wiadomości 0 Comments

Polacy coraz częściej korzystają z kart płatniczych

Polacy powoli odchodzą od gotówki, a popularność płatności zbliżeniowych i mobilnych w Polsce rośnie najszybciej w całej Europie. Wciąż jednak przy użyciu gotówki wykonywanych jest w Polsce około 80 proc. transakcji konsumenckich. W sezonie

Wiadomości 0 Comments

W tym roku coraz trudniej o własne mieszkanie. Droższa jest też budowa domu

Rośnie popyt na mieszkania, szczególnie w największych miastach Polski. Deweloperzy oddają też coraz więcej lokali do użytku. Początek roku był pod tym względem rekordowy. Polacy kupują mieszkania przede wszystkim na kredyt.

Wiadomości 0 Comments

Rynek deweloperski bije kolejne rekordy

W II kwartale deweloperzy w sześciu największych miastach Polski sprzedali ponad 15 tys. lokali – wynika z raportu REAS. To o prawie jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Jeszcze mocniej wzrosła liczba mieszkań

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post