Spółka komandytowa-dobre rozwiązanie dla rodzinnej firmy?

Spółka komandytowa-dobre rozwiązanie dla rodzinnej firmy?

Najlepszą drogą, aby pozyskać środki na rozwój rodzinnego biznesu jest stworzenie spółki komandytowej. W Polsce funkcjonuje wiele działalności o charakterze firmy rodzinnej. Nierzadkim problemem tych firm jest jednak niedostatek kapitału na rozwój.

Najprostszym rozstrzygnięciem jest branie kredytów i pożyczek w bankach rodzi to jednak duże ryzyko dla prowadzenia firmy. Innym rozwiązaniem jest też przekształcenie firmy rodzinnej w spółkę akcyjną związane jest to jednak z licznymi obowiązkami a także mieszaniem się osób z zewnątrz w działalność firmy. Pozytywną stroną rodzinnych firm jest skupienie kompetencji decyzyjnych w ograniczonym kręgu osób, co umożliwia szybkie i elastyczne realizowanie planu. Czy można, zatem zdobyć finansowanie udziałowe i jednocześnie nie rezygnować z tych korzyści? Polskie prawo przewiduje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółek komandytowych. Cechą wyróżniającą spółki komandytowej jest obecność dwóch rodzajów udziałowców, których różni zakres odpowiedzialności, ale także kompetencji do rozstrzygania o sprawach spółki. W przypadku firm rodzinnych odpowiednio sporządzona umowa spółki spowoduje, że kompetencje do rozporządzania i kompetencje reprezentacyjne pozostaną w zakresie członków rodziny.

Umową spółki komandytowej można również pozbawić możliwości decydowania komandytariusza, czyli inwestora nieaktywnego. Nie ma on też prawa ani obowiązku organizować sprawy spółki, chyba, że umowa stanowi inaczej a jego udział w zyskach jest równoważny do jego wkładu. W firmie rodzinnej ze statusem spółki komandytowej prawo do jej reprezentowania będzie posiadał tylko i wyłącznie komplementariusz.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Krwiodawca częściowo zwolniony z podatku
Next Jak wykorzystać technologie do minimalizacji kosztów?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Jak firma powinna wynagrodzić autora utworu?

Każdy zatrudniony, który w ramach zobowiązań służbowych sporządza projekty, ma prawo do 20% zysków związanych z każdym zleceniem. Zupełnie inaczej ustalenia prawne traktują twórców i autorów. Czy mają więcej praw?

Personel 0 Comments

Czy pracodawca chce palącego pracownika?

Pracodawca, który szuka sumiennego pracownika zwraca uwagę na różne rzeczy. Oprócz CV i listu motywacyjnego liczą się także inne kwestie. Zwykle są to zainteresowania, metody spędzania wolnego czasu oraz uzależnienia.

Mała firma 3 komentarze

Czy klimatyzacja jest potrzebna pracownikom biura?

Okres letni to piękny czas, ponieważ dzieci odpoczywają od obowiązków szkolnych, a na dworze jest idealna pogoda. Niestety temperatura nie odpowiada urzędnikom biurowym, którzy dzień pracy spędzają w dusznych pomieszczeniach.

Mała firma 1Comments

Dlaczego przedsiębiorstwa powinny szanować przyrodę?

W ostatnim czasie skoczyło zainteresowanie ekologią i ochroną środowiska. Zwykle zagadnieniem interesują się osoby indywidualne, które samodzielnie poprawiają stan przyrody. Dostrzec można jednak tendencję, która potwierdza, że w przedsięwzięcie angażują

Mała firma 0 Comments

Jak rozwiązać konflikt w pracy?

Konflikty w relacjach pracowników z przełożonym to niezwykle delikatna kwestia, której wyjaśnienie wymaga rzetelności i obiektywności. Trzeba pamiętać, że dobra atmosfera w pracy to jeden z najcenniejszych atutów pracodawcy. Dbałość

Mała firma 0 Comments

Jaką karę za niedopilnowanie obowiązków może ponieść pracobiorca?

Pracobiorca ponosi odpowiedzialność za szkody zaistniałe w wyniku niedopatrzenia swoich obowiązków bądź innego działania, które przyczyniło się do zwiększenia strat materialnych zakładu pracy. Jeśli biznesmen udowodni wkład podwładnego w incydent,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź