Spółki kapitałowe – kto ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe
Nowe przepisy zawarte w Ordynacji podatkowej zwiększają liczbę osób odpowiedzialnych za zaległości podatkowe i ściśle określają sytuacje, w których dany podmiot staje się odpowiedzialny za te zaległości. Bardziej precyzyjne zapisy ustawy mają uprościć egzekucję należności i zwiększyć jej skuteczność.
Kto odpowiada za zaległości podatkowe spółki kapitałowej
Zgodnie z brzmieniem § 1, art. 116 Ordynacji podatkowej za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wykazał, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. poz. 978) albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, o którym mowa w ustawie z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne.
Drugą przesłanką, która decyduje o solidarnej całym swoim majątkiem członków zarządów spółek kapitałowych jest niewykazanie przez członka zarządu, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy.
Jak pokazuje orzecznictwo sądowe wyłączenie odpowiedzialności członków zarządu następuje bez względu na to, który z członków zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczął postępowanie restrukturyzacyjne, o ile ten dokonał tego w terminie (wyrok NSA z 19 listopada 2001 r., sygn. Akt: I SA/KA 1734/00). Sąd Najwyższy w wyroku z 3 lutego 2012r. (sygn. Akt: II UK 121/11 ) orzekł natomiast, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić samodzielnie każdy członek zarządu, niezależnie od przyjętych w spółce zasad jej reprezentacji.
W dalszej części wspomnianego przepisy mówi się, że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
Istotny zapis dotyczy wniosków o ogłoszenie upadłości, których obowiązek złożenia powstał i istniał, gdy prowadzona była egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. W tym przypadku uznaje się, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez winy członka zarządu, o którym mowa w § 1, art. 116 Ordynacji podatkowej.
Czas powstania zaległości, a odpowiedzialność członków zarządu spółki
Ordynacja podatkowa zbliża zakres odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych do odpowiedzialności wspólników spółek osobowych. Zgodnie z art. 116 § 2 odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a powstałe w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu.
W myśl § 2a za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów po likwidacji spółki, za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał po likwidacji spółki, oraz zaległości wymienione w art. 52 oraz art 52a (nadpłaty, zwroty podatków wykazane nienależnie lub w wysokościach nienależnych, wynagrodzenie płatników i inkasentów pobrane nienależnie lub w nienależnej wysokości) powstałe po likwidacji spółki, odpowiadają osoby pełniące obowiązki członka zarządu w momencie likwidacji spółki.
Dalej ustawa – Ordynacja podatkowa zawiera regulacje dotyczące odpowiedzialności likwidatorów, z wyjątkiem likwidatorów ustanowionych przez sąd. Tym samym przepisy w znacznym stopniu doprecyzowały zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów za zaległości podatkowe w spółkach kapitałowych.
Może to Ci się spodoba
Czy spółka musi płacić podatek od wypłacanej dywidendy niepieniężnej?
Spółka, która prowadzi działalność gospodarczą może wypłacić w postaci tzw. dywidendy rzeczowej, czyli w formie przysługujących jej praw do znaków towarowych. Czy w świetle prawa podatkowego taka metoda wypłaty powoduje
Firmy mają niecały rok na przygotowanie się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur. Dostosowanie do niego zmieni cały proces fakturowania i zwrotu podatku VAT
Od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, czyli Krajowy System e-Faktur (KSeF). Konsekwencją jego wprowadzenia będzie ściślejsza kontrola państwa nad ściągalnością podatków,
Czy warto założyć spółkę kapitałową?
W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się w kraju spółki. Głównie dlatego, że właściciel może wybrać jeden z kilku sposobów na biznes. Wśród nich są spółki kapitałowe. Czym się charakteryzują?
Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?
W statucie spółki akcyjnej można istnieć zapis dotyczący warunkowego podwyższenia jej kapitału. Prawo do objęcia akcji przysługuje wyznaczonym osobom, które muszą dokonać go na zasadach zawartych w uchwale i zgodnie
Jak zastrzega się znak firmowy?
Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że zachowają oryginalność tylko wtedy, gdy zastrzegą wszystkie znaki firmowe. Jak powinni to zrobić? O czym muszą pamiętać przede wszystkim? Podstawowym krokiem jaki powinien wykonać
Czym są dochody źródłowe?
Jednostki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą stosować się do zasad uiszczania podatku przychodowego od pozyskanych dochodów. Podmioty korzystające z ulg z tego tytułu, powinny mieć rzetelną bazę danych dla swoich zysków.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post