System ERP – do czego służy i w jakich firmach się sprawdzi

System ERP – do czego służy i w jakich firmach się sprawdzi

Dopasowane do potrzeb oprogramowanie informatyczne pomoże zoptymalizować działanie firmy i utrzymać jej wysoką pozycję na rynku. Jednym z rozwiązań, które pod tym względem wypadają świetnie, są systemy ERP. Ich wdrożenie wiąże się z wieloma zaletami, więc decyduje się na nie coraz więcej przedsiębiorców. Czy sprawdzą się w każdej firmie?

ERP jest skrótem od Enterprise Resource Planning, co możemy przetłumaczyć jako planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Pierwotnie systemy ERP wykorzystywano do planowania potrzeb materiałowych, ale korzyści, z jakimi się wiązały były na tyle duże, że z czasem rozwiązanie to zaczęto stosować do zarządzania całą firmą. Jak takie oprogramowanie działa?

System ERP – co to jest?

Podstawą funkcjonowania systemu ERP jest gromadzenie informacji z każdego obszaru działalności firmy, a następnie umieszczane w jednej wspólnej bazie danych. Mówiąc inaczej, jest to szereg modułów odpowiadających działom firmy jak księgowość, handel, produkcja, kadry i płace, które korzystają z tej samej bazy informacji. Z konstrukcji tego rozwiązania wynika wiele zalet. Pracownicy poszczególnych komórek w czasie rzeczywistym mają wgląd do informacji, które wprowadzają inne osoby. Przykładowo pracownicy działu sprzedaży są w stanie zweryfikować stany magazynowe towarów, które aktualizuje osoba pracująca w magazynie.

Dlaczego warto zainwestować we wdrożenie systemu ERP?

System ERP usprawnia komunikację i pozwala uniknąć wielu błędów, ale to tylko ułamek jego zalet. Poprzez zautomatyzowanie wielu procesów możliwe jest zmniejszenie kosztów pracy i większa oszczędność czasu. Gromadzenie i łatwe przeglądanie danych poprawia jakość obsługi klienta. Można tworzyć zestawienia i raporty z zastosowaniem wielu zmiennych, także tych, które dotyczą różnych obszarów działalności. Dzięki temu osoby decyzyjne mogą sprawniej podejmować nowe i trafne działania. Lepsza jest też efektywność pracy i wydajność. Wdrożenie rozwiązań informatycznych zwiększa również bezpieczeństwo danych – dostęp do nich mają tylko osoby upoważnione. Ponadto zyskuje się pewność, że żadne dokumenty lub informacje się nie zgubią. Wszystko będzie zawsze uporządkowane. Ważne, że systemy ERP można integrować z wieloma narzędziami, z których być może już korzystamy.

W jakich firmach ERP to dobra propozycja?

Zastosowanie systemów ERP jest bardzo szerokie i korzystają z nich przedstawiciele niemal wszystkich branż. Zarządzanie jest ważne w każdej instytucji, a moduły można dostosować do swojej działalności. Z oprogramowania korzystają firmy zajmujące się produkcją, handlem, transportem, e-commerce. Korzystają z tego także biura rachunkowe i wiele innych. Na system ERP możemy się zdecydować niezależnie od tego, czy poszukujemy czegoś, co pomoże w zarządzaniu małą, średnią czy dużą firmą. Przed wdrożeniem zawsze wykonuje się analizę potrzeb, aby system maksymalnie odpowiadał potrzebom przedsiębiorstwa. Celem jest zoptymalizowanie wszystkich procesów, lepsze zarządzanie, a w efekcie poprawa jakości pracy i umocnienie pozycji firmy na rynku.

Previous Czym jest WIBOR? - wyjaśniamy pojęcie!
Next FIRMY WŁAŚCICIELSKIE – 5 NAJWIĘKSZYCH WYZWAŃ W OBSZARZE REKRUTACJI

Może to Ci się spodoba

Czy warto wynajmować biuro dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej to odpowiedzialna decyzja, która wiąże się z poważnymi decyzjami. Prowadząc własną firmę, można uświadomić sobie ile pracy oraz energii należy włożyć w to, aby była ona

Od przyszłego roku duże firmy muszą sporządzać raporty społeczne

W przyszłym roku zacznie w Polsce obowiązywać znowelizowana ustawa o rachunkowości, która nałoży na duże przedsiębiorstwa obowiązek raportowania społecznego. W Polsce obejmie on około 300 dużych firm, które będą zobowiązane upubliczniać swoje

PAIiIZ zapowiada walkę o inwestorów, którzy wycofują się z Wielkiej Brytanii

Dzięki rozbudowie sieci biur za granicą Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych chce wspierać polskie firmy w eksporcie i inwestowaniu poza Polską. Uruchomiono już sześć placówek, m.in. w Szanghaju i Singapurze, a docelowo ma ich być

Firmy nieprzygotowane na cyberzagrożenia z powodu braku specjalistów i niskich budżetów

Zbyt mały budżet i brak specjalistów o określonych kompetencjach w obszarze cyberbezpieczeństwa – to główne bariery, które utrudniają firmom ochronę przed atakami w sieci. Ponad połowa przyznaje, że nie jest w stanie wykryć i odeprzeć zaawansowanego cyberataku.

Jak bezpieczeństwo bankowości mobilnej wpływa na działalność małych przedsiębiorstw w Polsce

Bankowość mobilna to dzisiaj jedno z najważniejszych narzędzi finansowych dla małych przedsiębiorstw. Pozwala ona na realizację codziennych transakcji bez konieczności wychodzenia z biura czy korzystania z tradycyjnych kanałów bankowych. Dzięki

Ponad 1/3 Polaków uważa handel za atrakcyjną branżę na własny biznes

Rosnąca zamożność społeczeństwa i dobre nastroje konsumentów sprawiają, że handel dynamicznie się rozwija. Ponad 1/3 Polaków uważa, że to branża, w której warto rozpocząć własny biznes – wynika z badania TNS dla Grupy Muszkieterów.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź