UWAGA: Obowiązkowe wysyłanie plików JPK_VAT  już od 1 stycznia 2018 r.

UWAGA: Obowiązkowe wysyłanie plików JPK_VAT już od 1 stycznia 2018 r.

Z nowym rokiem 2018, mikroprzedsiębiorcy obowiązkowo, co miesiąc będą musieli informować Urząd Skarbowy o ewidencji VAT w formacie pliku JPK. Będzie to dodatkowe obciążenie dla wszystkich właścicieli mikrofirm, o którym trzeba pamiętać i realizować je każdego miesiąca bez wyjątku. Podpowiadamy, co zrobić by bezbłędnie sprostać nowemu obowiązkowi.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i co oznacza dla mikroprzedsiębiorców?

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Obecnie wszyscy duzi, średni i mali przedsiębiorcy muszą comiesięcznie przesyłać do fiskusa plik JPK_VAT – ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek ten zostanie nałożony także na najmniejsze firmy w Polsce, czyli mikroprzedsiębiorstwa.

To nie jedyne z wprowadzanych zmian. Urząd Skarbowy będzie miał prawo do przeprowadzenia tzw. e-kontroli podatkowej, podczas której przedsiębiorca może zostać poproszony o przedstawienie fiskusowi pozostałych plików JPK. Są to:

 

Plik Czego dotyczy?
JPK_FA faktury VAT
JPK_KR księgi rachunkowe
JPK_WB wyciągi bankowe
JPK_MAG magazyn
JPK_PKPIR Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
JPK_EWP ewidencja przychodów

Warto jednak wiedzieć, że Urząd Skarbowy nie może żądać od przedsiębiorcy okazania plików dla struktur, które nie mają w firmie zastosowania. Przykładowo, jeśli firma rozlicza podatek dochodowy w formie ryczałtu, nie musi prowadzić Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. W takiej sytuacji w trakcie e-kontroli fiskus nie może żądać dostarczenia pliku JPK_PKPIR.

Obowiązek przedstawiania pozostałych plików JPK na życzenie Urzędu Skarbowego dla mikrofirm wejdzie w życie 1 lipca 2018 r. Warto wiedzieć, że w żadnym przypadku (ani dla JPK_VAT, ani pozostałych JPK), urzędnicy nie mogą żądać przedstawienia plików JPK za okres sprzed obowiązywania przepisów.

Wprowadzane zmiany dla mikroprzedsiębiorców obrazuje poniższa tabela:

 

Typ JPK Od kiedy obowiązuje? Ewidencja za okres od: Składany: Termin złożenia do Urzędu Skarbowego
JPK_VAT 1 stycznia 2018 r. 1 stycznia 2018 r. co miesiąc do 25. kolejnego miesiąca
pozostałe pliki JPK 1 lipca 2018 r. 1 lipca 2018 r. na życzenie US zgodnie z terminem wskazanym przez US

 

Jednolity Plik Kontrolny ma ściśle określoną formę i strukturę. Aby uniknąć błędów, zalecamy, by skorzystać z usług biura księgowego. Na rynku dostępne jest także profesjonalne oprogramowanie księgowe, dostosowane do obecnych przepisów o JPK. Na podstawie wprowadzonych danych program sam wygeneruje właściwy, gotowy do wysyłki plik JPK.

Rozliczanie JPK

Wielu przedsiębiorców przerażają wprowadzane zmiany, które często wiążą się z zawiłością przepisów. Aby ułatwić właścicielom mikrofirm zadanie, uruchomiono specjalną platformę www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat. Serwis zawiera szczegółowe i cenne informacje dotyczące przepisów związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Można znaleźć tam niezbędne informacje i narzędzia wspomagające bezbłędne wygenerowanie JPK, sprawdzenie poprawności danych oraz wysłanie na serwer ministerstwa. To przydatny serwis w szczególności dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, co należy zrobić by uzyskać wcześniejszy zwrot VAT (fiskus obiecuje, że podatnicy wysyłający JPK_VAT otrzymają zwrot podatku nie w ciągu 60, a 25 dni).

Zalecamy, aby odwiedzić witrynę www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat już teraz, jeszcze zanim przepisy wejdą w życie. W ten sposób mikroprzedsiębiorcy mogą na spokojnie zapoznać się z nowelizacją przepisów, a także, w razie potrzeby, z wyprzedzeniem wyjaśnić wszelkie nieścisłości z księgowością lub Urzędem Skarbowym. Dokładne zapoznanie się z wymaganiami ułatwi także późniejszą organizację pracy.

Previous Medal MTP dla brodnickiej marki
Next Ciekawe innowacje w ofertach bankowych

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

ViaTOLL po rozbudowie mógłby posłużyć do walki z przemytem i wyłudzeniami podatku VAT

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL w ciągu  pięciu lat przyniósł prawie 7 mld zł do Krajowego Funduszu Drogowego. W przyszłym roku Ministerstwo Infrastruktury ma zadecydować o jego przyszłości, ponieważ w 2018 roku wygasa

Podatki 0 Comments

Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami

Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

Podatki 0 Comments

Od 2018 roku przedsiębiorcy otrzymają indywidualne rachunki w ZUS

Od 1 stycznia 2018 roku obecne rachunki, na które płatnicy wpłacają składki na ubezpieczenia i fundusze w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zostaną zamknięte. Prowadzący działalność gospodarczą otrzymają nowe, indywidualne numery rachunków składkowych (NRS),

Co grozi za niezłożenie PIT-u w terminie?

Obowiązek rozliczenia PIT, czyli Podatku Dochodowego od Osób Fizycznych, dotyczy każdego podatnika, który w danym roku podatkowym osiągnął dochód ze źródeł podlegających opodatkowaniu. Termin złożenia zeznania podatkowego upływa już 2

Podatki 0 Comments

Korekta faktur na sprzedaż energii, a akcyza

Obecnie sprzedawcy energii elektrycznej oraz gazu ziemnego mają spory problem z rozliczaniem faktur korygujących wpływających na zmniejszenie podatku akcyzowego. Ze względu na specyfikę sprzedaży w tych branżach przedsiębiorcy wciąż muszą

Podatki 0 Comments

PIT 37 krok po kroku – jak wypełnić go prawidłowo?

Spoglądając na statystyki, łatwo stwierdzić, że najczęściej wykorzystywanym formularzem deklaracji podatkowej jest PIT-37. Sięga po niego ponad 80% podatników – głównie płacący podatek dochodowy od środków pochodzących z tytułu umowy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź