Praca wakacyjna – jak rozliczyć podatek?

Praca wakacyjna – jak rozliczyć podatek?

Wakacje to często okres, podczas którego młode osoby podejmują pierwszą pracę. Jak zapłacić podatek od dochodu, czy trzeba składać jakieś dokumenty, jeśli tak, to jakie i gdzie? Takie pytania często zaprzątają ich głowę. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Kto musi zapłacić podatek od dochodu?

Z pewnymi małymi wyjątkami, polskie prawo nakłada obowiązek zapłaty podatku od prawie każdego rodzaju dochodu. Najczęstszy rodzaj dochodu – umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło również podlegają temu obowiązkowi. Podatku nie płacą jednak osoby, których dochód był niższy od kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 3091 zł za rok (z jednym wyjątkiem o czym dalej). Już na wstępie wspomnimy jednak, że osoby, które zarobiły mniej niż 3091 zł przeważnie nie są zwolnione z obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

Bardzo ważne jest rozróżnienie dwóch pojęć: podatnik i płatnik. Podatnik jest to osoba, która osiągnęła dochód, którego część musi zostać przekazana Skarbowi Państwa w formie podatku. Jest to zatem pracownik. Płatnik jest natomiast osobą albo instytucją, która ten podatek Skarbowi Państwa przekaże. Jest to zatem pracodawca. Kwota wynagrodzenia netto („na rękę”) jest mniejsza od rzeczywistego zarobku (kwoty brutto), ponieważ część wypłaty pracodawca musi przekazać urzędowi skarbowemu.

Jakie formalności musi załatwić pracownik?

Do końca lutego roku następującego po roku, w którym pracownik uzyskał dochód, pracodawca przesyła formularz PIT-11. Jest to informacja dla pracownika o tym, jak wysoki dochód uzyskał, ile pracodawca przekazał urzędowi skarbowemu w formie zaliczek na podatek oraz ewentualnie ile przekazał w ramach składek na ZUS (uczniowie i studenci zatrudnieni na umowie zlecenie lub umowie o dzieło nie płacą składek ZUS, więc to ich nie dotyczy). Na podstawie formularza PIT-11, pracownik ma obowiązek do końca kwietnia złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37. Najłatwiej jest to zrobić przez internet, używając jednego z programów, który to ułatwia.

Osoby, które nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, również mają obowiązek złożyć PIT-37. W takim wypadku w ostatniej części formularza wyjdzie pewna kwota w polu „nadpłata”. Będzie to kwota, jaką pracodawca przekazał urzędowi skarbowemu w trakcie roku w formie zaliczek na podatek. Ponieważ jednak podatek Skarbowi Państwa się nie należy, urząd skarbowy zwróci tę kwotę podatnikowi. Ma na to 3 miesiące od złożenia zeznania podatkowego.

Warto również pamiętać, że jeśli pracownik spełnia kryteria ulgi na dziecko (uczy się lub studiuje i nie przekroczył 25. roku życia) i zarobił mniej niż kwota wolna od podatku, jego rodzice wciąż mogą skorzystać z ulgi na dziecko.

Szczególny przypadek – umowy o dzieło lub zlecenie na kwotę maksymalnie 200 zł

Umowy o dzieło oraz umowy zlecenie opiewające na kwotę maksymalnie 200 zł brutto mogą być rozliczane inną metodą – ryczałtową. W takim wypadku pracownik nie otrzyma od pracodawcy PITu-11 i nie będzie musiał składać PITu-37. Wadą takiego sposobu rozliczenia jest brak kwoty wolnej od podatku, tzn. osoba, która rozliczała podatek tą metodą, nie otrzyma od urzędu skarbowego zwrotu podatku, nawet jeśli zarobiła mniej niż 3091 zł.

Niepełnoletni pracownik – jak rozliczyć?

Jeśli pracownik jest niepełnoletni, również ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe oraz zapłacić podatek od dochodu. Składany formularz PIT-37 musi jednak podpisać w takim wypadku jego rodzic lub inny prawny opiekun. W związku z tym nie ma możliwości złożenia zeznania podatkowego przez internet, należy złożyć go drogą tradycyjną (osobiście w urzędzie lub listownie).

RozliczeniePit.pl
Artykuł został przygotowany przez serwis rozliczeniepit.pl – porady i instrukcje do deklaracji PIT oraz bezpłatny program do rozliczenia PIT.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Pożyczki pozabankowe – za ile i dla kogo. Wady i zalety ofert serwisów pożyczkowych
Next Praca kuriera – kto się do niej nadaje?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Event marketing, czyli sposób na utrzymanie pozytywnych relacji z klientem

Event dawno już przestał być jedynie wydarzeniem służącym rozrywce zaproszonych na niego gości. Coraz częściej używa się go jako niezwykle skutecznego narzędzia marketingowego przydatnego w budowaniu pozytywnych relacji z klientem.

Wiadomości 0 Comments

5 unikalnych pomysłów na integrację i konferencję biznesową – tylko w Manor House SPA Chlewiska

Konferencje, kongresy, team building, eventy i szkolenia to dziś nieodłączne elementy prowadzenia biznesu i budowania partnerskich relacji na zewnątrz i wewnątrz firmy. Czy jednak nudne szkolenie i „dobra” zabawa są

Wiadomości 0 Comments

Firmy inwestujące w innowacje mogą liczyć na coraz wyższą ulgę podatkową

Przedsiębiorstwa, które inwestowały w badania i rozwój w 2017 roku, już wkrótce odliczą do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Tegoroczne inwestycje w innowacje przyniosą firmom jeszcze wyższe oszczędności – 100 proc. odliczenia kosztów kwalifikowanych niezależnie

4 komentarze

 1. ki2
  06 sierpnia, 17:58 Reply
  Wakacje to często okres, podczas którego młode osoby podejmują pierwszą pracę, ale to pracodawca powinien zająć się odprowadzaniem podatku.
 2. basia
  05 stycznia, 18:24 Reply
  Moim zdaniem praca wakacyjna to taki mały wydatek, że czasem nawet szkoda jej rozliczać.
 3. mania
  16 stycznia, 13:03 Reply
  Nie wiedziałam, że pracę należy rozliczyć, nawet taką która trwała 2 miesiące.
 4. jeży
  04 lutego, 16:56 Reply
  Dobrze jest po prosić kogoś, kto się na tym zna, żeby rozliczyć podatek. No taka prawda. Unikniemy nie porozumień.

Zostaw odpowiedź