Uzależnienia we współczesnym świecie
Człowiek w każdym stuleciu miał do czynienia z substancjami uzależniającymi. Jednak informacje na ich temat nie były ogólnodostępne i często społeczeństwo nie było świadome, że niektóre środki mogą działać destrukcyjnie. Kiedyś do największych niebezpieczeństw należały nieposkromione żywioły, wojny, epidemie. Instynkt przetrwania był skierowany przeciw wrogim siłom natury, które zabijały tysiące osób i na które człowiek nie miał żadnego wpływu.
Współcześnie jesteśmy w stanie w znacznym stopniu ujarzmić naturę, a także w niektórych przypadkach sterować procesami, które w niej zachodzą. Nadal zagrażają nam kataklizmy i niespodziewane choroby, ale potrafimy sobie z nimi w dużym stopniu radzić. W dzisiejszych czasach coraz częściej skupiamy się na problemach jednostki, a nie całego społeczeństwa.
Jesteśmy narażeni na szum informacji, które masowo docierają do nas poprzez różne media. Z każdej strony jesteśmy manipulowani i uczestniczymy w wojnie psychologicznej, która zagraża naszemu intelektowi i przez którą nie potrafimy samodzielnie myśleć. Uzależnienia prowadzą do zaburzenia naszego umysłu, które mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale także dla otoczenia. Nieumiarkowane spożywanie danej substancji czy notoryczne wykonywanie tych samych czynności to istota każdego uzależnienia.
Uzależnienia XXI wieku
Główne uzależnienia naszej cywilizacji to:
– alkoholizm,
– uzależnienie od nikotyny,
– narkomania,
– pracoholizm,
– seksoholizm,
– zakupoholizm,
– uzależnienie od TV i Internetu,
– i inne.
Niebezpieczne okazuje się też spożywanie w nadmiarze niektórych potraw, które nie muszą posiadać w swoim składzie uzależniających substancji, ale uzależnia nas sama czynność jedzenia tych konkretnych produktów.
Niebezpieczne uzależnienie
Źle pojmowana wolność zasypuje nas śmieciami w postaci wyzywających i natarczywych reklam, propagujących różne używki, pornografię, itp. Współcześnie kładzie się nacisk na konsumpcjonizm, najważniejsze są dobra materialne. Duchowość nie jest już tak istotna, coraz częściej obnaża się naszą prywatność i ogranicza wolność osobistą. Przez to człowiek czuje się zagubiony i sięga po różnego rodzaju używki.
Uzależnienie jest o tyle niebezpieczne, że zaburza codzienny tryb i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Wielu uzależnionych nie potrafi się odnaleźć w rzeczywistości, wpadają w destrukcyjne stany, takie jak: depresja, samotność, z czasem psują się relacje z przyjaciółmi i rodziną, pojawiają się problemy zdrowotne i finansowe. Jak nie wpaść w uzależnienie? Przede wszystkim musimy kontrolować siebie i ograniczyć spożywanie substancji aktywnych.
Dobra marihuana?
Legalizacja medyczna marihuany to popularny temat. Istnieją przypadki, gdy danemu pacjentowi, lekarz zaleci terapię olejem konopnym, który może okazać się zbawiennym w skutkach. Olej z konopi to antidotum dla chorujących, m.in. na Alzheimera, miażdżycę, nowotwory, stwardnienie rozsiane, a także AIDS.
Problem tkwi w tym, że nie wiadomo, w jaki sposób legalizacja wpłynie na rozwój narkomanii wśród społeczeństwa. Prawdą jest, że rzeczy zakazane smakują najlepiej, a legalizacja w ogromnym stopniu przyczyni się do popularności danego środka, przez którą straci on swoją „unikatowość” i być może zniechęci do tak masowej konsumpcji.
W Polsce uprawa marihuany jest nielegalna, jej posiadanie grozi utratą wolności do 3 lat, a handlowanie do 10-15 lat zniewolenia. Jednak możliwa i w pełni legalna jest sprzedaż nasion kolekcjonerskich (pełnoletnie osoby więcej na ten temat mogą przeczytać na stronie: https://ganjafarmer.com.pl).
Jedynie w Urugwaju można zupełnie legalnie hodować, sprzedawać i spożywać marihuanę (powstają nawet specjalne kluby palaczy marihuany). W Czechach i Holandii można zaopatrzyć się w marihuanę medyczną (za okazaniem recepty), sprzedawaną w każdej aptece.
Zwycięstwo tkwi w znalezieniu złotego środka. Powinniśmy rozgraniczyć złe właściwości danego środka od tych dobrych i czerpać z nich korzyści. Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba korzystać z tego z umiarem.
Jak się leczyć?
Wprowadzenie do organizmu środków odurzających zaburza prawidłowy przepływ impulsu nerwowego między neuronami. Zależy jaką substancję zażyjemy – wtedy poszczególne mechanizmy w naszym organizmie są albo spowolnione, albo przyspieszone.
Ciężko wyciągnąć uzależnionego z nałogu, ponieważ jego percepcja i świat, który on widzi jest postrzegany w zupełnie inny sposób, niż u osoby trzeźwo myślącej. Dlatego uzależnienie powinno się leczyć w odpowiednich warunkach, pod ustawiczną kontrolą medyczną (kompleksowe leczenie zapewnia, np. Prywatne Centrum Leczenia Uzależnień, www.terapie.net.pl). Samodzielne radzenie sobie z problemem może nie wystarczyć, a często nie przynosi żadnych efektów, a nawet pogarsza sytuację. Próby ograniczenia lub całkowitego zahamowania zachowań odbiegających od normy, mogą skutkować wzrostem niepokoju i irytacji. Dlatego warto jest spotkać się z ludźmi doświadczonymi, którzy odpowiedzą na pytania i wymienią się cennymi spostrzeżeniami. Istnieją także Internetowe pogramy leczenia uzależnień (skorzystaj z jak najlepszej obsługi: www.batfiber.pl).
Może to Ci się spodoba
Jak mierzyć skuteczność działań Content Marketingu?
Content Marketing, jako reklama internetowa, wykazuje niezwykle wysoką skuteczność. Nie dziwi więc fakt, że ta forma działań promocyjnych zdobywa coraz większe uznanie wśród marketerów. Głównym założeniem Content Marketingu jest stworzenie
Poczta Polska angażuje się w program „Rodzina 500 plus”
Poczta Polska będzie wspierać Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej i jednostki samorządowe w obsłudze programu „Rodzina 500 plus”. Beneficjenci programu mogą złożyć wniosek w placówce pocztowej lub za pośrednictwem listonosza. Pracownicy poczty będą
Sztuczna inteligencja i roboty zmieniają sposób wykonywania pracy
Nawet 75 proc. zawodów, które będą wykonywane za 10 lat, jest dla nas jeszcze nieznanych. Sztuczna inteligencja, roboty i urządzenia cyfrowe zmieniają sposób wykonywania przez nas pracy. Docelowo roboty mogą zastąpić jedną piątą
Polska ma szanse dogonić bogatsze kraje Europy Zachodniej
Gdyby w Polsce poprawiły się warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, moglibyśmy w relatywnie krótkim czasie dogonić najbogatsze państwa Europy – podkreśla Jakub Bińkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak ocenia, dziś są one
Wzrost gospodarczy w całym 2017 roku może się zbliżyć do 4 proc
Polska gospodarka w I kwartale 2017 roku urosła o 4 proc. w ujęciu rocznym, co jest wynikiem najlepszym od ostatniego kwartału 2015 roku. Pomogło ożywienie w inwestycjach samorządów i gospodarkach Europy Zachodniej oraz niska baza, czyli
Jak działają profesjonalne drukarnie?
Nawet przy postępie technologicznym materiały drukowane nadal mają ogromną wartość. Usługi drukarskie oferują szeroką gamę produktów, w tym ulotki, broszury, książki i czasopisma, a także katalogi i dzienniki. Na rynku
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post