Na co wpływa oświetlenie w miejscu pracy?

Na co wpływa oświetlenie w miejscu pracy?

Do obowiązków pracodawcy należy m. in. zapewnienie swoim podwładnym komfortowych warunków pracy. Wśród nich istotnym czynnikiem decydującym o samopoczuciu personelu, a w efekcie również o ich wydajności, jest odpowiednio dobrane oświetlenie.

Doświadczenia i obserwacje mające na celu zbadanie zależności pomiędzy wyborem oświetlenia w miejscu pracy, a wydajnością pracowników jednoznacznie wykazały, że zdecydowana większość zatrudnionych osób preferuje stanowiska w pobliżu okien i naturalne światło dzienne. Oczywiście dostęp do niego nie zawsze jest możliwy – zakłady pracy powstają przecież w różnych szerokościach geograficznych, a nierzadko praca odbywa się w trybie kilkuzmianowym. Do zadań pracodawcy należy więc zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, które zagwarantuje bezpieczne i komfortowe warunki. Warto podkreślić, że montaż dobrze dobranych świetlówek ma większe znaczenie niż tylko spełnienie wymaganych przepisami prawa norm.

Oświetlenie a zdrowie pracownika

Przeprowadzone dotychczas badania wykazały, że oświetlenie w miejscu pracy ma wpływ na wydolność wzrokową i zdrowie pracowników. Jeśli nie zostanie ono odpowiednio dobrane, może powodować takie dolegliwości, jak zmęczenie i ból oczu, co z kolei powoduje niższą wydajność pracy, zwłaszcza jeśli stanowisko wymaga dobrej ostrości widzenia jak jest to w przypadku obsługi komputera czy terminali. Pracownicy biurowi preferują podwieszane oprawy sufitowe emitujące rozproszone światło skierowane w górę – takie oświetlenie zapobiega zmęczeniu oczu i eliminuje efekt odbicia światła od ekranu monitora. Przyczyną pogarszania się wad wzroku i bólu oczu najczęściej jest duży kontrast pomiędzy natężeniem światła otoczenia i ekranu. Badania wykazały, że odpowiednie oświetlenie stanowisk pracy wymagających obsługi terminali lub komputera skutecznie wyeliminowały ten problem. Brak efektu olśnienia i odpowiednio mocne natężenie światła znacząco poprawiają też komfort pracy, dzięki czemu osoby zatrudnione na stanowiskach biurowych mogą lepiej skupić się na powierzonych im zadaniach.

Światło w fabryce

Osoby zatrudnione w sektorze przemysłowym na liniach produkcyjnych nierzadko wykonują zadania powodujące przeciążenie wzroku. W ich przypadku poprawa warunków oświetleniowych, wprowadzenie krótkich przerw oraz wyeliminowanie czynników negatywnie wpływających na wydolność wzrokową przyczyniło się do zwiększenia wydajności. Warto również wspomnieć, że personel zazwyczaj pracuje bardziej efektywnie, jeśli samodzielnie może modyfikować intensywność natężenia światła zależnie od potrzeb. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku zakładów pracujących w trybie kilkuzmianowym – odpowiednio dobrane światło pobudza do działania i poprawia samopoczucie, a tym samym zapewnia niezbędny komfort pracownikom na nocnej zmianie. Oczywiście należy tutaj wspomnieć również o kwestiach bezpieczeństwa. Nowoczesne i sprawnie działające oświetlenie to mniejsze ryzyko wypadków podczas pracy i popełniania błędów przez personel, dlatego pracodawcy powinni rozważyć możliwość modernizacji oświetlenia na liniach produkcyjnych.

Oszczędności

Odpowiednio dobrane oświetlenie znacząco wpływa na wydajność pracowników, ale ma też znaczenie ekonomiczne, o czym wspomina ekspert firmy Philips: Przestarzałe instalacje i świetlówki pobierają dużo energii elektrycznej, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się za zastosowanie energooszczędnej technologii LED. Należy również wspomnieć, że oprawy starego typu nierzadko ulegają zniszczeniu podczas ich włączania lub wyłączania, co może doprowadzić do zanieczyszczenia linii produkcyjnej szkłem lub rtęcią. Ponieważ koszt ich wymiany jest duży, a montaż nowej świetlówki wymaga użycia podnośnika i wstrzymania pracy na stanowiskach umiejscowionych pod oprawą, dla właściciela oznacza to kolejne wydatki. Nic więc dziwnego, że oświetlenie LED w zakładach produkcyjnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem – możesz też sprawdzić jak oświetlenie zapewnia bezpieczeństwo i efektywność produkcji.

Previous Do 2020 r. wartość polskiego rynku e-handlu wzrośnie do ponad 60 mld zł
Next Czym jest certyfikat SSL

Może to Ci się spodoba

Deweloperzy planują coraz więcej inwestycji na warszawskiej Woli

Biznesowe centrum Warszawy przenosi się coraz bardziej na zachód. Stolica rozwija się wzdłuż linii metra, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie Wisły. Obecnie to Wola staje się zagłębiem biznesu,

Wraz ze stażem pracy rośnie przywiązanie pracownika do firmy, ale często też jego niezadowolenie

Co dwunasty pracownik na świecie czuje się w pracy więźniem, w Polsce – co dwudziesty. Odsetek niezadowolonych z pracy rośnie wraz ze stażem. Negatywne nastawienie tej grupy wpływa demotywująco na pozostałych zatrudnionych. Poradzenie

Dobre perspektywy dla branży logistycznej i transportowej w Polsce

Polska jest potęgą na europejskim rynku transportowym. Wraz ze wzrostem wolumenu przewożonych towarów rośnie popyt na zasoby powierzchni magazynowej, a także nowych pracowników, z których pozyskaniem firmy mają coraz większe problemy.

Od dziś firmy i instytucje będą funkcjonować w nowej rzeczywistości. W życie wchodzi RODO

RODO, czyli unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych, zaczyna od dziś obowiązywać. Dla firm i wszystkich instytucji nowe prawo oznacza prawdziwą rewolucję i duże zmiany w dotychczasowym modelu funkcjonowania. Najbliższe miesiące pokażą, jak

Większa obecność kobiet w biznesie to wyższe zyski dla firm

Przedsiębiorstwa, które zatrudniają i kobiety, i mężczyzn, osiągają o 15 proc. wyższe przychody, a te zatrudniające przedstawicieli różnych narodowości – nawet o 35 proc. – wynika z raportu McKinsey. W Polsce, choć odsetek pań zajmujących

Duże polskie przedsiębiorstwo traci rocznie średnio 14 mln dolarów

Choć decydenci w firmach są świadomi konsekwencji związanych z przerwami w dostępie do systemu IT, to problem wciąż narasta. W ubiegłym roku na świecie duże firmy miały średnio po 15 takich nieplanowanych przestojów.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź