Wsparcie dla młodych rolników priorytetem UE. Na jakie dotacje unijne może liczyć młody rolnik?

Wsparcie dla młodych rolników priorytetem UE. Na jakie dotacje unijne może liczyć młody rolnik?

Unia europejska od dawna stawia na młodych rolników. To oni w przyszłości będą siłą napędową rozwoju nowoczesnego rolnictwa. Od 20 września 2015 roku młodzi rolnicy mogą składać wnioski o dotacje w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”. Pomoc finansowa będzie pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. 

Rolnicy wnioski mogą składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w biurze powiatowej agencji, właściwej ze względu na miejsca położenia gospodarstwa. Na młodych rolników czeka niebagatelna kwota 718 mln euro.

Pomoc mogą otrzymać wnioskodawcy, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego a prowadzenie jako kierujący rozpoczną po złożeniu wniosku. Aby uzyskać premię (nawet 100 tys. zł), wystarczy:

  • mieć nie więcej niż 40 lat,
  • posiadać odpowiednie kwalifikacje,
  • w chwili złożenia wniosku nie prowadzić gospodarstwa rolnego jako kierujący,
  • posiadać gospodarstwo rolne, jednak stać jego właścicielem nie wcześniej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

W kwestii wykształcenia UE nie podchodzi zbyt rygorystycznie, młodym adeptom gospodarzenia na roli daje trzy lata na uzupełnienie wykształcenia. Beneficjentami programu mogą zostać rolnicy, których wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest nie mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro. Na pomoc mogą liczyć rolnicy posiadający gospodarstwo powierzchni, która jest co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów.

Z programu mogą skorzystać rolnicy, którzy przygotują biznesplan. Premia może być spożytkowana na inwestycje w środki trwałe oraz zakup obrotowych środków produkcji dotyczących działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów wytwarzanych w gospodarstwie.

O przyznanie pomocy rolnik może starać się osobiście lub skorzystać z pełnomocnika.  Może nim być osoba zajmująca się profesjonalnie przygotowywaniem wniosków. Wydaje się, że w przypadku młodych rolników to rozwiązanie najbardziej optymalne. Ludzi zaczynający swoją przygodę z rolnictwem najczęściej są do tego przygotowani tylko teoretycznie. Nie mają odpowiedniego doświadczenia, a to najważniejszy czynnik decydujący o poprawnym wypełnieniu wniosku i przygotowaniu biznesplanu. Na rynku działa wiele agencji, które specjalizują się w pozyskiwaniu środków z UE. W początkowej fazie prowadzenia działalności, na młodego rolnika czeka wiele problemów, które musi rozwiązać. Wydaje się, że lepiej się na nich skupić, a samo wypełnienie wniosku powierzyć ekspertom.


Jesteś młodym rolnikiem i chcesz skorzystać z wsparcia, jakie oferuje UE, a nie wiesz na jakie dotacje możesz liczyć – napisz. Podpowiemy z jakiego programu możesz starać się o środki, ile możesz otrzymać i jak wypełnić wniosek.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wysyłając wniosek wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie (zobacz)
Previous UE rusza z nowym programem dla rolników. Którzy rolnicy mogą liczyć na dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020?
Next Zobacz na jakie dotacje unijne mogą liczyć rolnicy w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”?

Może to Ci się spodoba

Austriackie firmy zainteresowane kolejnymi inwestycjami w Polsce

Austria mieści się w pierwszej dziesiątce krajów, które zrealizowały największe bezpośrednie inwestycje zagraniczne nad Wisłą. Polska jest dla niej także ważnym partnerem handlowym. W najbliższym czasie szykują się kolejne inwestycje, a nasz

Czym jest lean manufacturing?

W obecnych czasach efektywna praca przedsiębiorstwa to złożony proces, który powinien być poddawany stałej kontroli. Niestety czasem zdarza się, że właściciele swoich firm nie są w stanie skutecznie zarządzać pracownikami

Zasady zatrudniania cudzoziemców

Wiele firm działających na polskim rynku dąży do niwelowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jedną z form optymalizacji wydatków jest poszukiwanie pracowników gotowych do wykonywania pracy za niższe wynagrodzenie niż dotychczasowi.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post