Zobacz na jakie dotacje unijne mogą liczyć rolnicy w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”?
Jednym z kluczowych celów Unii Europejskiej realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej jest zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw rolnych. W XX wieku można to osiągnąć tylko przez modernizację oraz zastosowanie innowacji w produkcji rolnej i hodowli zwierząt. Właśnie rusza nabór wniosków do operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc? Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy? – na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Od 19 września 2015 roku rolnicy mogą składać wnioski w celu uzyskania pomocy finansowej w ramach operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Program „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” umożliwia otrzymanie wsparcia w takich obszarach jak:
- rozwój produkcji prosiąt,
- rozwój produkcji mleka krowiego,
- rozwój produkcji bydła mięsnego,
- unowocześnienie technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmianę profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji oraz poprawę jakości produkcji.
Celem tego realizowanego od dawna programu jest zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw rolnych. Cieszy się on ogromną popularnością wśród rolników, nie tylko ze względu na wysokość pomocy, ale także łatwość z jaką możną ją otrzymać. Ponadto ma bardzo szeroki zakres działania.
Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki osobowe prawa handlowego. Mówiąc wprost, beneficjentem mogą być rolnicy lub grupy rolników. Jeśli zaś chodzi o warunki otrzymania wsparcia, to nie są one tak restrykcyjne, jak by się z pozoru mogło wydawać. Na wsparcie mogą liczyć rolnicy, których wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro.
Ponadto, aby uzyskać pomoc należy:
- kierować gospodarstwem rolnym,
- prowadzić produkcję rolną w celach zarobkowych,
- mieć zdolność do zrealizowania operacji i osiągnięcia założonego celu w określonym we wniosku terminie,
- posiadać numer identyfikacyjny lub wystąpić z wnioskiem o nadanie takiego numeru.
Jeśli zaś chodzi o wysokość pomocy, to jest ona bardzo zróżnicowana i zależy od wielu elementów. W podstawowym wariancie pomoc wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych operacji, w przypadku wspólnego aplikowania i młodego rolnika może to być nawet do 60% kosztów kwalifikowanych.
Rolnicy w tym programie mogą starać się o dość pokaźne środki. Wsparcie będzie przyznawane i wypłacane do wysokości limitu, który w okresie trwania programu wynosi maksymalnie 500 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo. Limit jest znacznie większy (900 tys. zł), kiedy staramy się o pomoc przy rozwoju produkcji prosiąt. Pomoc w tym programie przybiera formę refundacji części kosztów związanych bezpośrednio z budową i modernizacją budynków inwentarskich w tym ich kompleksowym wyposażeniem. Również na wsparcie mogą liczyć rolnicy, którzy zdecydują się zaadaptować już istniejące budynki na potrzeby inwentarskie.
Wnioski należy składać w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Unia Europejska zdążyła już przyzwyczaić polskich rolników do tego, że z pozoru proste wnioski, w praktyce okazują się bardzo skomplikowane. Ich wypełnienie nastręcza wielu trudności. Oczywiście można samemu stawić czoła temu wyzwaniu, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zdania jednej z agencji specjalizujących się w pozyskiwaniu środków unijnych. Będziemy mieli wtedy pewność, że nasz wniosek zostanie poprawnie wypełniony i złożony w terminie.
Chcesz z pomocą UE wejść ze swoim gospodarstwem rolnym w XXI wiek, a nie wiesz jak to zrobić – napisz. Doradzimy z jakiego programu skorzystać przy modernizacji, podpowiemy na jaką kwotę będziesz mógł liczyć.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Koncerny chcą wspierać polskie firmy. Szukają innowacyjnych rozwiązań
Start-upy wykorzystują nasze technologie informatyczne do stworzenia czegoś nowego, a my pomagamy im w osiągnięciu dojrzałej postaci ich produktu czy usługi i wyjściu do klientów na rynek – mówi Michał Jaworski, członek
Osoby pracujące w kilku państwach nabywają prawo do emerytury w każdym z nich
Przepisy unijne i dwustronne umowy między Polską a innymi państwami pozwalają osobom, które pracowały w kilku krajach, nabyć prawa do emerytury w każdym z nich. W ubiegłym roku do ZUS wpłynęło 111,6 tys. wniosków
Jak rozkręcić biznes hafciarski w domu? Kredyt 60 tys. złotych
Dzisiejsza technologia stale się rozwija i potrafi zaskakiwać. Przeciętny człowiek nigdy nawet nie będzie świadomy, w jaki sposób rozwinęły się rzemiosła istniejące odsetek lat. Znakomitym tego przykładem jest haft komputerowy.
Audyt energetyczny a audyt efektywności energetycznej – wszystko co musisz wiedzieć
W kwestii zarządzania energią istnieją dwa pojęcia, które bywają ze sobą notorycznie mylone. Nie powinno to dziwić, ponieważ ich nazwy są podobne, a korzystając z Internetu, można trafić na wiele
Obligacje korporacyjne – Gdy biznes się zacina
Choć większość przedsiębiorców wolałaby nie brać pod uwagę niekorzystnego scenariusza, to jednak zdarza się, że rozwój firmy nie przebiega tak, jak zakładano, a biznesplan zaczyna się chwiać. Problem jest tym
Media społecznościowe rozwijają ofertę dla reklamodawców
Reklamodawcy mają coraz więcej narzędzi w media społecznościowych. Snapchat wprowadził we wrześniu nowy format, który bazuje na technologii rozszerzonej rzeczywistości. Nowy typ reklamy – kanwa – pojawił się także w Instagram Stories.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post