Wynajem i leasing. Dlaczego warto z nich korzystać?

Wynajem i leasing. Dlaczego warto z nich korzystać?

Prowadzenie praktycznie każdego biznesu wymagania korzystania z samochodu. Nie jest jednak koniecznością kupować pojazdu, równie dobrym rozwiązaniem może być leasing lub wynajem.

Zarówno wynajem jak leasing w większości przypadków odciążają finanse przedsiębiorstwa. Przede wszystkim rozwiązania tego typu pozwalają na odliczenia podatku VAT oraz kosztów. Przedsiębiorca niskim kosztem, rzędu kilkuset złotych miesięcznie, może korzystać z dobrego samochodu klasy B. Ponadto, można zmienić samochód na nowy po upływie już dwóch lub trzech lat, a to wszystko bez pokrywania kosztów serwisu auta.

Z pewnością poprawa wizerunku przedsiębiorstwa dzięki nowym, luksusowym samochodom w leasingu lub wypożyczeniu również nie jest bez znaczenia. W wielu branżach, choćby wśród doradców finansowych czy architektów, prestiż jest niezwykle istotny. Homo Homini przeprowadziło badania dla BZ WBK Leasing, wedle którego aż 65% przedsiębiorstw korzysta  z samochodów w leasingu. Głównym czynnikiem skłaniającym do tego rozwiązania dla 70% firm jest optymalizacja podatkowa. Kolejne wskazane przez ankietowanych przyczyny wyboru leasingu to niewielka liczba dokumentów (26%) i dodatki do usługi (13%).

Wynajem auta firmowego

Do najpopularniejszych metod finansowania samochodów należą: leasing, kredyt, ale również wynajem długoterminowy w formie leasingu. Usługa wynajmu obejmuje wiele dodatków w postaci np. ubezpieczenia, assistance, jak również pomocy serwisu. Wszystkie rozwiązania mają pewne cechy wspólne, wydaje się jednak, że więcej jest różnic, choćby dotyczących kwestii prawnych. Instytut Kella wykazał w swoich badaniach, że już jedna piąta firm korzysta dzisiaj z wynajmowanych samochodów, a co czwarta przynajmniej rozważa taką możliwość.

Koszty wynajmu leasingowego

Mobilność i poprawa wizerunku to największe zalety obecności wysokiej klasy samochodu w firmie. Ponadto, przedsiębiorcy korzystający z aut w leasingu rezygnują często z samochodów prywatnych. Co więcej, wynajem leasingowy może również być opłacalny finansowo.

Rosnąca konkurencja wśród firm leasingowych sprawia, że ich oferty są coraz atrakcyjniejsze. Dzisiaj koszty użytkowania auta klasy B nie przekraczają zwykle 500 zł miesięcznie. Nieco droższe są auta kompaktowe, jednak przykładowo Renault Megane 1.6 16V Life SCe można użytkować już za 555 zł miesięcznie dzięki programowi Renault Business Plan. Wynajem w tym wypadku wymaga opłacenia 36 rat oraz wpłaty wstępnej rzędu 20%.

Atrakcyjnie wygląda również oferta firmy Masterlease, która oferuję np. Kię Cee’d za 599 zł miesięcznie. Jest to rata netto, wynajmujący zobowiązany jest także uiścić wpłatę wstępną 10%. Oferta obejmuje serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz likwidację szkód. W ratach nie jest natomiast uwzględnione ubezpieczenie, ani koszty rejestracji.

Optymalizacja podatkowa

Największą zaletą leasingu bez wątpienia są korzyści podatkowe. Jeśli samochód używany jest jedynie służbowo, istnieje możliwość odliczenia 100% VAT. Dotyczy to również samochodów ciężarowych oraz przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób.

Dla korzystających z aut służbowych również prywatnie prawo przewiduje możliwość odliczenia 50% VAT. Kosztami są w tym wypadku: opłata wstępna, raty, czynsz, naprawy, części zamienne, opłaty za myjnie oraz paliwo.

Klienci firm leasingowych najbardziej cenią sobie elastyczność i wygodę tego rozwiązania. Zadowalające są również kwestie finansowe, gdyż raty oraz wpłata wstępna uznawane są za koszty uzyskania przychodu. Na uwagę zasługuje też brak zbędnych formalności. Ponadto, leasing pomaga w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa, gdyż regulacje VAT odbywają się osobno dla wszystkich opłat, a nie jednorazowo, co pozwala uniknąć zbędnych zadłużeń.

Previous Mikro- i małe firmy mogą ubiegać się o pożyczki na innowacje. ARP oferuje im do 2 mln zł
Next Na Boże Narodzenie wydamy średnio 720 zł

Może to Ci się spodoba

Leasing 0 Comments

Leasing operacyjny samochodu – jakie korzyści dla przedsiębiorcy?

Decydując się na zakup firmowego samochodu, przedsiębiorcy mogą korzystać z kilku rodzajów finansowania . Jednym z nich jest leasing operacyjny, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Jak działa i

Blogi, własna firma i content marketing – czy to da się połączyć?

Przedsiębiorcy coraz częściej wychodzą naprzeciw internautom i udostępniają im za darmo teksty informacyjne, artykuły i poradniki. To świetny sygnał, który świadczy o tym, że polscy właściciele firm zaczynają doceniać moc

Dotacje 0 Comments

Najnowszy program PROW 2014 – 2020

UE od lat stara się wspierać rolnictwo na wielu płaszczyznach. Celem wielu realizowanych programów w tym zakresie jest nie tylko zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych, ale także poprawa  jakości wytwarzanych produktów.

Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać prąd w mikroinstalacjach. To pomoże im obniżyć koszty energii

Jak pokazują dane Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ubiegłym roku w Polsce powstało 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. Ich liczba ma radykalnie wzrosnąć po uruchomieniu programu Energia Plus, dzięki któremu

e-Firma i Startup 0 Comments

W Polsce powstaje największa platforma wsparcia start-upów w Europie Środkowo-Wschodniej

W Polsce działa obecnie ponad 2,4 tys. start-upów. Blisko 60 proc. z nich rozwija się dzięki środkom własnym, a nieco mniej niż jedna piąta pozyskała finansowanie z funduszy venture capital. Program Start

Jak oszczędzać na dostawie prowadząc własny sklep internetowy?

Jeśli prowadzisz własną firmę i nadajesz wiele paczek, ważne jest, abyś zastanowił się nad tym czy przypadkiem nie przepłacasz za usługi kurierskie. Każdy przedsiębiorca wie, jak ważne jest, aby móc

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź