Zarządzanie wynajmem – jak zacząć wynajem krótkoterminowy? 5 najważniejszych kwestii przed uruchomieniem STR

Zarządzanie wynajmem – jak zacząć wynajem krótkoterminowy? 5 najważniejszych kwestii przed uruchomieniem STR

Coraz więcej osób nabywa nieruchomości, traktując je jako inwestycję długoterminową lub źródło szybkiego zarobku. W tym drugim wypadku jedną z form działalności jest wynajem krótkoterminowy mieszkań. Jak przygotować się do jego prowadzenia?

Na początek przypomnijmy, że wynajem krótkoterminowy to wynajem komercyjny dla gości zamieszkujących przez krótki czas nieruchomość, która nie jest wykorzystywana jako główne miejsce zamieszkania. Może to być najem na doby – w systemie przypominającym pobyt w hotelu, noc lub kilka nocy, a czasem nawet kilka tygodni. Jeżeli chodzi o rodzaj lokatorów, są to osoby prywatne lub firmy. Wynajmować można całość mieszkania lub wydzielone pomieszczenia.

Jest to bardzo dochodowy biznes, ale wymaga odpowiednich przygotowań. Sprawdźmy, o co należy zadbać, zanim rozkręcimy tę działalność.

Kwestie prawne

Jeżeli najem krótkoterminowy ma być stałym źródłem – lub jednym ze źródeł – naszego dochodu, musimy zarejestrować działalność gospodarczą. Trzeba też zorientować się, jak wyglądają rozwiązania prawne dotyczące nieruchomości (status, własność, przeznaczenie, itd.), a także najmu, meldunku i tym podobnych spraw. W tym celu konieczne będą wizyty w urzędach.

Kwestie administracyjne

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie (lub jego część) własnościowe, przynależące do wspólnoty mieszkaniowej, należy określić i podać klientom informacje związane ze sprawami administracyjnymi. Chodzi o takie kwestie, jak na przykład firma sprzątająca i jakość świadczonych przez nią usług.

Przygotowanie nieruchomości

Oczywiście obiekt, który zamierzamy wynajmować turystom, musi być w odpowiednim stanie. Dlatego, jeśli to konieczne, przed wystawieniem oferty trzeba przeprowadzić remont, a przynajmniej wymagane naprawy, dezynfekcję, dezynsekcję oraz deratyzację. Goście muszą się przecież czuć dobrze i bezpiecznie w każdym pomieszczeniu, pobytu nie mogą im uprzykrzać awarie ani inne niedogodności. Nieruchomość powinna być też odpowiednio zadbana oraz atrakcyjna pod kątem wizualnym, zapachowym i higienicznym. Koniecznie trzeba ją wyposażyć w niezbędne meble, sprzęty, przybory, pościel i inne akcesoria. Wiele rzeczy turyści przywożą ze sobą, ale nie wszystko. Oczywiście to, co znajduje się na terenie obiektu, powinno być wymienione w ofercie.

Zdjęcia i oferta

Bardzo ważne elementy. Zdecydowana większość turystów wybiera mieszkanie do wynajmu krótkoterminowego na podstawie zdjęć, dlatego ich odpowiednie sporządzenie decyduje o sukcesie naszego przedsięwzięcia. Fotografie powinny być jak najbardziej szczegółowe i podkreślające atrakcyjność nieruchomości, ale bez przekłamań. Aby osiągnąć ten cel, dobrym pomysłem jest wynajęcie profesjonalnego fotografa, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy pewni własnych sił w robieniu zdjęć.

Oprócz fotografii, należy też sporządzić ofertę wynajmu, zawierającą informacje o obiekcie, cennik i wszelkie potrzebne dane kontaktowe.

Dobry program do zarządzania

Zadowoleni klienci przyciągną następnych, musimy więc zadbać o to, aby ich pobyt w naszej wynajmowanej nieruchomości był dla nich możliwie przyjemny. Zależy to nie tylko od czynników takich jak: jakość i wyposażenie obiektu czy cena za pobyt, ale też od zarządzania przedsięwzięciem. W tym pomoże dobry program – aplikacja BedBooking, pełniąca funkcję m.in. mobilnego kalendarza i ogromnie usprawniająca proces zarządzania każdym rodzajem obiektu noclegowego.

Poznaj zalety krótkoterminowego wynajmu nieruchomości z mobilnym kalendarzem BedBooking!

Previous Jak reklamować firmę w Niemczech?
Next Jak Wykorzystać Materiały POS w Twoim Biznesie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 5 komentarzy

Działka budowlana. Sprawdź zanim kupisz

Planując budowę domu, trzeba zacząć od zakupu działki. To początek inwestycji, której finałem ma być własny dom jednorodzinny. Pamiętajmy jednak, że nie na każdej działce można zbudować dom. Zanim dokonamy

Wiadomości 0 Comments

Przedstawiciele ZPPHiU dalej prężnie działają dla swojej branży

Pandemia miała ogromny wpływ na sytuację gospodarczą na całym świecie. Osłabiła wiele branż, w tym między innymi handel oraz usługi. Ze względu na liczne ograniczenia i utrudnienia, sklepy i placówki

Wiadomości 0 Comments

Od czego zależy udana impreza integracyjna Twojej firmy? Najważniejsze okazuje się miejsce.

Dziś wielu pracodawców organizuje imprezy integracyjne. Takie spotkania zapewniają mnóstwo korzyści zarówno firmie, jak i pracownikom. Bardzo ważne jest, aby takie spotkanie było dobrze zorganizowane. Atrakcyjna lokalizacja, miła atmosfera, elegancki

Wiadomości 0 Comments

5 mln Polaków ma na smartfonie aplikację bankową

Ponad 14 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowości internetowej, a blisko 5 mln ma na swoim smartfonie zainstalowaną aplikację bankową. Jak wynika z badania firmy Deloitte, banki nie potrafią jednak wykorzystać w pełni potencjału

Wiadomości 0 Comments

Nowoczesne lampy wiszące funkcjonalnym rozwiązaniem oświetleniowym

Współczesne wnętrza wymagają wielofunkcyjnego oświetlenia, które będzie odpowiedzią na zróżnicowane potrzeby użytkowników. Nowoczesne lampy wiszące są niezwykle funkcjonalne i sprawdzają się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Warto więc rozważyć właśnie

Wiadomości 0 Comments

Rosnące koszty witryn skłaniają do korzystania z darmowych kreatorów stron internetowych

Sekretem nie jest fakt, że w dzisiejszych czasach strona internetowa jest najważniejszym rodzajem wizytówki. Nie tylko duże, ale również małe przedsiębiorstwa zdają sobie z tego sprawę i wkładają wiele wysiłku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź