Zarządzanie wynajmem – jak zacząć wynajem krótkoterminowy? 5 najważniejszych kwestii przed uruchomieniem STR

Zarządzanie wynajmem – jak zacząć wynajem krótkoterminowy? 5 najważniejszych kwestii przed uruchomieniem STR

Coraz więcej osób nabywa nieruchomości, traktując je jako inwestycję długoterminową lub źródło szybkiego zarobku. W tym drugim wypadku jedną z form działalności jest wynajem krótkoterminowy mieszkań. Jak przygotować się do jego prowadzenia?

Na początek przypomnijmy, że wynajem krótkoterminowy to wynajem komercyjny dla gości zamieszkujących przez krótki czas nieruchomość, która nie jest wykorzystywana jako główne miejsce zamieszkania. Może to być najem na doby – w systemie przypominającym pobyt w hotelu, noc lub kilka nocy, a czasem nawet kilka tygodni. Jeżeli chodzi o rodzaj lokatorów, są to osoby prywatne lub firmy. Wynajmować można całość mieszkania lub wydzielone pomieszczenia.

Jest to bardzo dochodowy biznes, ale wymaga odpowiednich przygotowań. Sprawdźmy, o co należy zadbać, zanim rozkręcimy tę działalność.

Kwestie prawne

Jeżeli najem krótkoterminowy ma być stałym źródłem – lub jednym ze źródeł – naszego dochodu, musimy zarejestrować działalność gospodarczą. Trzeba też zorientować się, jak wyglądają rozwiązania prawne dotyczące nieruchomości (status, własność, przeznaczenie, itd.), a także najmu, meldunku i tym podobnych spraw. W tym celu konieczne będą wizyty w urzędach.

Kwestie administracyjne

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie (lub jego część) własnościowe, przynależące do wspólnoty mieszkaniowej, należy określić i podać klientom informacje związane ze sprawami administracyjnymi. Chodzi o takie kwestie, jak na przykład firma sprzątająca i jakość świadczonych przez nią usług.

Przygotowanie nieruchomości

Oczywiście obiekt, który zamierzamy wynajmować turystom, musi być w odpowiednim stanie. Dlatego, jeśli to konieczne, przed wystawieniem oferty trzeba przeprowadzić remont, a przynajmniej wymagane naprawy, dezynfekcję, dezynsekcję oraz deratyzację. Goście muszą się przecież czuć dobrze i bezpiecznie w każdym pomieszczeniu, pobytu nie mogą im uprzykrzać awarie ani inne niedogodności. Nieruchomość powinna być też odpowiednio zadbana oraz atrakcyjna pod kątem wizualnym, zapachowym i higienicznym. Koniecznie trzeba ją wyposażyć w niezbędne meble, sprzęty, przybory, pościel i inne akcesoria. Wiele rzeczy turyści przywożą ze sobą, ale nie wszystko. Oczywiście to, co znajduje się na terenie obiektu, powinno być wymienione w ofercie.

Zdjęcia i oferta

Bardzo ważne elementy. Zdecydowana większość turystów wybiera mieszkanie do wynajmu krótkoterminowego na podstawie zdjęć, dlatego ich odpowiednie sporządzenie decyduje o sukcesie naszego przedsięwzięcia. Fotografie powinny być jak najbardziej szczegółowe i podkreślające atrakcyjność nieruchomości, ale bez przekłamań. Aby osiągnąć ten cel, dobrym pomysłem jest wynajęcie profesjonalnego fotografa, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy pewni własnych sił w robieniu zdjęć.

Oprócz fotografii, należy też sporządzić ofertę wynajmu, zawierającą informacje o obiekcie, cennik i wszelkie potrzebne dane kontaktowe.

Dobry program do zarządzania

Zadowoleni klienci przyciągną następnych, musimy więc zadbać o to, aby ich pobyt w naszej wynajmowanej nieruchomości był dla nich możliwie przyjemny. Zależy to nie tylko od czynników takich jak: jakość i wyposażenie obiektu czy cena za pobyt, ale też od zarządzania przedsięwzięciem. W tym pomoże dobry program – aplikacja BedBooking, pełniąca funkcję m.in. mobilnego kalendarza i ogromnie usprawniająca proces zarządzania każdym rodzajem obiektu noclegowego.

Poznaj zalety krótkoterminowego wynajmu nieruchomości z mobilnym kalendarzem BedBooking!

Previous Jak reklamować firmę w Niemczech?
Next Jak Wykorzystać Materiały POS w Twoim Biznesie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Internetowy sklep na platformie WordPress

W dzisiejszych niepewnych czasach wielu ludzi straciło pracę, a firmy z wielu branż mają ogromne kłopoty finansowe. Część osób, które nie chciały się poddać bezrobociu zaczęli poszukiwać alternatywnych sposobów zarobku.

Wiadomości 0 Comments

World of Warcraft Legion: Jak szybko zbierać starożytną manę?

Po pierwsze. Aby odblokować niektórych bohaterów niezależnych, musisz ukończyć kilka questów w Suramarze. Gdy osiągniesz poziom 110, możesz rozpocząć grę w Suramarze. Aby rozpocząć swoje pierwsze zadanie w Suramar, otwórz

Wiadomości 0 Comments

Kredyt mieszkaniowy powinien być przywiązany do nieruchomości, a nie do osoby

Osoby mające kredyt w walucie obcej będą mogły się ubiegać o rekompensatę z tytułu spreadów pobieranych przez banki. To rozwiązanie zaproponowane w prezydenckim projekcie ustawy frankowej, która ma ulżyć kredytobiorcom. W pracach nad dokumentem pojawiały

Wiadomości 0 Comments

Rośnie popularność Polski wśród zagranicznych turystów

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę rośnie z roku na rok – w 2017 przyjechało ich ponad 18,3 mln i zostawili w naszym kraju blisko 33 mld zł. Rosnącą frekwencją cieszą się m.in. Kraków, Gdańsk czy Wrocław,

Wiadomości 0 Comments

Poszukiwanie pracowników przenosi się do mediów społecznościowych

Rekomendacje to coraz popularniejsze narzędzie rekruterów. W ostatnim czasie często do polecania pracy i kandydatów do pracy służą media społecznościowe, głównie Facebook. Poprzez social media najczęściej szuka się osób na stanowiska

Wiadomości 2 komentarze

Sytuacja na warszawskim rynku pierwotnym

Rynek pierwotny w stolicy ma się nie gorzej będzie się miał w przyszłości – to przeważająca opinia u ekspertów. To także doskonała wiadomość dla potencjalnych kredytobiorców, gdyż będą mogli się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź