Zanim zwiążesz się na dłużej.. sprawdź swojego finansowego partnera

Zanim zwiążesz się na dłużej.. sprawdź swojego finansowego partnera

Analiza raportu opracowanego na podstawie danych przekazanych przez czternaście firm należących do Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (źródło: Raport Badania Ankietowego KPF lata 2008 – 2018) pozwala sformułować wniosek, że sektor instytucji pozabankowych w Polsce wchodzi stopniowo w fazę dojrzałości. Świadczyć może o tym fakt, że chociaż wartość udzielanych pożyczek wzrosła w roku 2018 o ponad 10% w stosunku do roku poprzedniego, to dynamika tego wzrostu była niższa niż w latach poprzednich. Oznaczać to może, że potencjał dalszego wzrostu sektora powoli się wyczerpuje, a na rynku pozostali już tylko najsilniejsi gracze. Przetrwały firmy, które najlepiej przystosowały swoją ofertę do potrzeb i zapewniły bezpieczeństwo konsumentom. Nie zmienia to faktu, że przed zaciągnięciem zobowiązania należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Kredyt a pożyczka – istotne różnice

Zanim zdecydujemy się na pozyskanie wsparcia finansowego z danej instytucji, warto dokładnie zdefiniować, z którego instrumentu chcemy skorzystać. Kredytu może udzielić jedynie bank. Przepisy związane z jego przyznawaniem określa prawo bankowe. W umowie kredytowej musi zostać jasno określony cel, na który zostaną przeznaczone uzyskane środki (np. zakup lodówki). Uzyskanie kredytu jest dużo trudniejsze niż w przypadku pożyczki i wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalności, takich jak dostarczenie zaświadczenia o dochodach, czy formie zatrudnienia w celu potwierdzenia zdolności kredytowej.

W przypadku pożyczek, podstawą prawną jest kodeks cywilny. Strony mają dużo większą swobodę w doborze warunków i formy zawieranej umowy. Szczególne znaczenie ma to dla rozwoju rynku pożyczek on-line. Przykładem może być tu SuperGrosz – dzięki użyciu nowoczesnych technologii firma ta może w bardzo prosty i szybki sposób sfinalizować proces przyznawania pożyczki. Użycie zaawansowanych algorytmów pozwala na precyzyjną ocenę zdolności kredytowej danego klienta co minimalizuje ryzyko transakcji zarówno po stronie firmy jak i pożyczkobiorcy.

Sposoby na weryfikację instytucji finansowej

Przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z daną firmą pożyczkową należy podjąć kilka kroków, które pozwolą nam zweryfikować jej reputację. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy dany podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Następnym krokiem jest zweryfikowanie naszego potencjalnego partnera w bazie CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) poprzez wpisanie podstawowych danych jak NIP, REGON i adres (należy również sprawdzić, kto figuruje pod adresem pod którym jest zarejestrowana dana firma).

Ponadto, dobrze jest upewnić się, czy instytucja z którą chcemy współpracować zrzeszona jest w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF) – organizacji do której należą przedsiębiorstwa finansowe mogące poszczycić się renomą i ugruntowaną pozycją na rynku. W idealnym przypadku nasz partner finansowy posiada również Certyfikat Etyczny przyznawany przez KPF. Otrzymują go podmioty z sektora finansowego, które pozytywnie przeszły coroczną weryfikację audytu etycznego, dokonywaną przez Komisję Etyki tej organizacji (m.in. wspomniany już SuperGrosz). Mogą się nim poszczycić firmy, które działają w sposób odpowiedzialny, przejrzysty i w zgodzie z najlepszym interesem swoich klientów.

Konsekwencje złego wyboru instytucji finansowej

Konsekwencje związania się z nieuczciwą firmą pożyczkową mogą okazać się bardzo bolesne. Jedną z częstych praktyk stosowanych przez tego rodzaju podmioty jest ukrywanie przed klientem faktycznych kosztów pożyczki, stosowanie różnych dodatkowych opłat na różnych etapach procesu przyznawania pożyczki, czy naliczanie wyższych odsetek karnych niż pozwalają na to przepisy. Warto więc poświęcić kilka chwil na dokładne sprawdzenie naszego przyszłego partnera finansowego.

Previous Co może dla ciebie zrobić drukarka?
Next Tanie smartfony

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak nie dać się złapać na chwilówkach?

Codzienność przynosi różne sytuacje. Często jesteśmy zaskakiwani wydarzeniami, które pociągają za sobą spore koszty. Gdy na gwałt potrzebujemy pieniędzy, zwracamy się zazwyczaj do parabanku, gdzie możemy je bez kłopotu uzyskać.

Wiadomości 0 Comments

Przeprowadzka – to nie takie proste jak ci się wydaje!

Wydawać by się mogło, że przeprowadzka z jedno miejsca na drugie jest dość prosta, przyjemna, że rozpoczyna coś nowego i przyjemnego w naszym życiu. Niestety są to tylko chwilowe i

Wiadomości 0 Comments

Producenci ekstraktów z konopi walczą o ich zatwierdzenie przez UE

W Polsce i Unii Europejskiej bez żadnych obostrzeń można wprowadzać do obrotu produkty pochodzące z nasion konopi siewnych i ich pochodne, takie jak mąka i olej z nasion. Problemem są natomiast inne części rośliny, tzn.

Wiadomości 0 Comments

Polacy spędzają w internecie już 6 godzin dziennie

Na świecie 2,8 mld osób korzysta z serwisów społecznościowych. Dynamiczny rozwój social mediów stwarza dużo szans, ale też niesie zagrożenia. Z jednej strony poszerzają horyzonty, z drugiej zamykają użytkowników w kręgu przyjaznych mu

Wiadomości 0 Comments

Trwają prace nad propozycjami pomocy dla kredytobiorców walutowych

Zwrot określonej części spreadów walutowych z przeszłości, możliwość oddania mieszkania w zamian za umorzenie kredytu oraz przewalutowanie – to obszary, które należy wziąć pod uwagę, próbując rozwiązań problemy spłacających kredyt w walutach obcych –

Wiadomości 0 Comments

Polscy emigranci zarobkowi przelewają do kraju miliardy złotych

Na przestrzeni ostatnich 14 lat Polacy na emigracji przelali do kraju prawie 231 mld zł. Na rynku transferów wciąż dominuje gotówka, a przekazy cyfrowe odpowiadają za zaledwie 10–12 proc. Jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź