Jak kupić działkę państwową lub gminną?

Jak kupić działkę państwową lub gminną?

Zakupu działki budowlanej dokonać można nie tylko od prywatnego właściciela, ale również przedstawiciela gminy lub skarbu państwa. Aby nabyć teren trzeba wziąć udział w przetargu i czekać na ogłoszenie wyniku. Sporadycznie stosowane są także rokowania, jednak nie cieszą się zbyt dużą popularnością.

Obecnie przetargi związane ze zbywaniem nieruchomości organizowane są w trybach ustnych (chodzi o uzyskanie jak najwyższej ceny) oraz pisemnych (chodzi o uzyskanie najlepszej oferty). Jeśli organizator (najczęściej prezydent, wójt, burmistrz) decyduje się na drugą opcję, wówczas zwraca uwagę na kilka aspektów i podejmuje decyzję najlepszą dla siebie.

Warto pamiętać, że w Polsce obowiązują szablony dokumentów przetargowych. Oczywiście mogą się nieznacznie różnić od siebie, ale z zachowaniem podstawowych informacji. Dzięki temu łatwiej dotrzeć do odbiorców, określić stan posiadanych nieruchomości oraz wzbudzić zainteresowanie i przekonać niezdecydowanych.

Nie można zapominać, że warunkiem wzięcia udziału w przetargu jest przesłanie koperty z przygotowaną ofertą oraz wpłacenie obowiązkowego wadium. Zazwyczaj kwota znajduje się w przedziale od 5 do 20% ceny wywoławczej. Zwycięzca nie odzyskuje wadium po ogłoszeniu wyników (tak się dzieje w przypadku pozostałych uczestników) i traktowane jest jako pierwsza rata. Zgromadzone oferty rozpatruje komisja przetargowa, która w obecności świadków otwiera koperty i odczytuje propozycje. Rozstrzygnięcie następuje po przeprowadzeniu głosowania.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku przetargów ustnych. Prowadzeniem spotkania zajmuje się przewodniczący komisji, który odczytuje listę wpłat wadium (osoby prywatne, firmy oraz instytucje). Przetarg uznaje się za ważny, gdy przystąpi do niego nawet jeden uczestnik i poda swoją cenę. Jeśli nikt nie przebije propozycji, wówczas uznać można, że zwycięzca został wyłoniony.

Często problemem dla wielu niedoświadczonych przedsiębiorców jest dostęp do informacji przetargowych. Najlepiej aktualności śledzić w siedzibie gminy lub starostwa powiatowego. Dla bardziej zabieganych strzałem w dziesiątkę będą strony internetowe organu lub prasa.

Umowa sprzedaży działki gminnej lub państwowej następuje po wcześniejszym ustaleniu czasu i miejsca spotkania. Zwykle w celach porządkowych wysyła się stosowne zawiadomienie (nie później niż 21 dni po ogłoszeniu wyników). Jeśli zwycięzca nie stawi się na spotkaniu organizator ma prawo skonfiskować wadium i odstąpić od podpisania umowy.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czym jest Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych?
Next Dlaczego warto założyć agencję turystyczną?

Może to Ci się spodoba

e-Firma i Startup 0 Comments

Reklama w prasie a content marketing – która formę promocji wybrać?

Wielu wydawców i właścicieli sklepów często zastanawia się, czy skupić się na reklamie w internecie czy też promować swoja markę w prasie. Zarówno marketing internetowy jak i prasowy ma swoje

Jak skutecznie wykorzystać biznesowe bazy danych?

Prowadzenie przedsiębiorstwa zawsze wymaga ogromnego nakładu pracy oraz zasobów finansowych. W niniejszym artykule omawiamy, jakie korzyści wynikają dla przedsiębiorcy z zastosowania biznesowych baz danych. Zapraszamy do lektury! Bazy danych klientów

Drutex chce w ciągu trzech lat podwoić sprzedaż i osiągnąć ponad 1 mld zł przychodów

Bytowski Drutex, lider rynku okien pionowych w Europie, zamierza w tym roku osiągnąć 750 mln zł sprzedaży, a w ciągu 2–3 lat przekroczyć 1 mld zł obrotów. Spółka przewiduje też konieczność dalszej rozbudowy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post