Rejestrujesz pierwszą firmę? Nie popełniaj popularnych błędów
Stoisz przed decyzją o rejestracji swojej pierwszej działalności gospodarczej w życiu? Uważaj na popularne błędy, które mogą kosztować cię dużo czasu i pieniędzy. Szczególnie w relacjach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Typowe błędy, które popełniają początkujący przedsiębiorcy
Błąd 1: Wszystkie sprawy formalne załatwię w jednym okienku
Tzw. jedno okienko, o którym coraz częściej słyszysz w mediach to mit. Co prawa, REGON i NIP zostanie ci nadany po złożeniu wniosku CEIDG-1 w urzędzie gminy lub miasta, to wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będzie też obowiązkowa.
-
Co więcej, jeśli chcesz być płatnikiem podatku VAT, poza tymi dwoma okienkami będziesz musiał odwiedzić także właściwy dla ciebie urząd skarbowy, w którym złożysz VAT-R – czytamy w artykule „Formularz VAT-R. Jak poprawnie go wypełnić? [Część 1]” na www.superksiegowa.pl.
Błąd 2: Muszę mieć konto firmowe w banku
Nie, nie musisz. Pamiętaj, że jeśli zakładasz niewielką, jednoosobową działalność gospodarczą, a twoje pojedyncze transakcje nie są większe niż równowartość 15 tys. euro (w złotówce), nie masz takiego obowiązku.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w formularzu CEIDG-1 podał tylko tymczasowy numer konta, a następnie założył rachunek biznesowy w banku (zmianę rachunku podasz we wniosku aktualizacyjnym CEIDG), to za taką przyjemność będziesz musiał płacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Konta firmowe są bowiem nieporównywalnie droższe w obsłudze od zwykłych ROR dla os. fizycznych.
Jeśli jesteś zdecydowany na tradycyjny ROR, upewnij się tylko, że za jego pośrednictwem będziesz mógł zlecać przelewy na rzecz ZUS i US.
Błąd 3: Biznesplan wypada mieć, ale tylko z myślą o dofinansowaniu i kredycie w banku
Zanim założysz firmę sporządź przynajmniej podstawowy biznesplan. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz wiedział w jakim tempie powinna rozwijać się twoja firma, jakich przychodów i rozchodów spodziewać się w perspektywie pierwszych 6 i 12 miesięcy.
Pamiętaj, że w treści biznesplanu warto określić potencjalne zagrożenia rynkowe i zawrzeć krótki audyt konkurencji. Nawet jeśli do tych materiałów nie będziesz zaglądał zbyt często, to samo ich sporządzenie na pewno będzie powodem, dla którego twoja DG będzie mniej podatna na kryzys.
– –
Źródło: materiał przy współpracy z zespołem Super Księgowa.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Zakończono rozbudowę fabryki VELUX w Gnieźnie. Powstało blisko 100 nowych miejsc pracy
Grupa VELUX zainwestowała w zaplecze produkcyjne w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat już blisko 600 mln zł. Niedawno zakończyła trwającą dwa lata rozbudowę zakładu w Gnieźnie, największego na świecie producenta metalowych i plastikowych komponentów
Zachęcamy firmy do angażowania się w życie szkół. To inwestycja w przyszłe kadry
Biznes powinien się angażować w szkolnictwo zarówno od strony finansowej, logistycznej, jak i poprzez różnego rodzaju inicjatywy – uważa minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zaangażowanie sektora przedsiębiorstw w edukację branżową jest szczególnie istotne
Interaktywne tagi zamieniają wideo w bezpośredni kanał sprzedażowy
Klikalne tagi pozwalają internautom kupić wyświetlany na filmie produkt od ręki, bez przekierowania na inne strony i opuszczania oglądanego wideo. Pozwalają także dodawać linki www, obrazy albo pliki .pdf, dzięki czemu
Elektroniczna faktura VAT – co musisz o niej wiedzieć?
Faktura VAT w formie elektronicznej może być wystawiana już od 2005 r. Dziś z możliwości jej wystawienia korzysta zdecydowana większość przedsiębiorców. Faktura VAT w formie elektronicznej jest bowiem bardzo prosta
Firmy coraz częściej oferują swoim pracownikom programy emerytalne
Pracownicze programy emerytalne organizowane przez – zwłaszcza dużych – pracodawców do niedawna nie cieszyły się specjalnym zainteresowaniem wśród pracowników jako pozapłacowy benefit. Jednak dyskusja wokół wieku emerytalnego, likwidacji otwartych funduszy emerytalnych i planowanych
Coraz więcej firm angażuje się w działalność edukacyjną
Dla 92 proc. dużych i średnich firm najistotniejsze problemy, w których rozwiązanie powinien angażować się biznes, dotyczą dziedziny nauki i edukacji – wynika z badania KPMG i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Co czwarta podkreśla, że jest
8 komentarzy
Dondi96
31 lipca, 07:53Maciej90
31 lipca, 22:36Małgorzata
01 sierpnia, 16:20książę
04 sierpnia, 17:53Pep
06 sierpnia, 12:23Misiekk
10 sierpnia, 21:34mejk
20 grudnia, 11:47Tadeusz Korach
14 marca, 11:42