Czy opłaca się brać auto w leasing?
Prowadzisz działalność gospodarczą i chciałbyś kupić auto na firmę, ale nie masz wolnej gotówki? Korzystnym rozwiązaniem dla Ciebie może być wzięcie auta w leasing. Co to oznacza i z czym się wiąże? Przeczytaj poradnik i zdobądź podstawową wiedzę na temat brania samochodu w leasing.
Czym jest leasing samochodowy?
Leasing to kusząca alternatywa wobec brania kredytu gotówkowego w przypadku chęci zakupu auta, a także płacenia za pojazd całej stawki od razu. W praktyce łączy elementy kredytu i dzierżawy. Decydując się na leasing, nie musisz naruszać budżetu Twojej firmy. Wiąże się to jednak z pewną niedogodnością – auto, które otrzymasz, nie będzie tak naprawdę Twoje. Ty wyłącznie zyskasz prawo do użytkowania go przez czas i na warunkach określonych w umowie z leasingodawcą.
Leasing w pewien sposób odpowiada wypożyczeniu czy wynajmowaniu czegoś, np. mieszkania. Będziesz zobowiązany do płacenia regularnych rat (miesięcznych lub kwartalnych), w innym wypadku zostaniesz poproszony o zwrot samochodu. Przez cały ten czas w świetle prawa właścicielem pojazdu będzie leasingodawca.
Dla starych czy nowych przedsiębiorców?
Samochód w leasing możesz wziąć bez względu na to, czy prowadzisz firmę od wielu lat, czy jest to mała i świeża działalność. Jako „nowy gracz” musisz się jednak liczyć z wyższą opłatą wstępną. Różnica wynika z odmiennego ryzyka, jakie musi ponieść firma leasingowa, dobijając z Tobą targu.
Uwaga: nie każda firma leasingowa dopuszcza transakcje z nowymi przedsiębiorcami. Poszukaj takiej, dla której Twój krótki staż nie będzie stanowił problemu.
Leasing a VAT
Korzystanie z leasingu jest korzystne dla właścicieli działalności gospodarczych, ponieważ mogą oni odliczyć sobie płacone raty od podatku. Najpierw rozliczysz czynsz inicjalny, a pod koniec zakup auta (po upływie okresu leasingu możesz wykupić samochód w cenie niższej niż początkowa). Obowiązuje Cię jednak limit – możesz odliczyć maksymalnie 60% kwoty i wartość musi być niższa nić 6000 zł.
W kwestii opłat warto jeszcze dodać, że jeśli postanowisz dokonać cesji umowy leasingowej na inną osobę lub zmienić zapis w umowie (np. dotyczący terminu spłaty), leasingodawca ma prawo zażądać od Ciebie dodatkowej opłaty.
Leasing – wady i zalety
Nie ma rozwiązań idealnych. Leasing samochodowy to dla Ciebie szansa, ponieważ możesz korzystać z samochodu bez angażowania własnych środków pieniężnych, Twoja prywatna zdolność kredytowa nie zostaje zmniejszona, a proces brania pojazdu w leasing jest prostszy od brania kredytu.
Jednocześnie leasing wiąże się z wysokimi opłatami, ryzykiem utraty pieniędzy, gdyby firma leasingowa zbankrutowała, wyższą ceną pojazdu w stosunku do tego, gdybyś kupił je od razu, sankcjami związanymi z niewywiązaniem się z umowy oraz koniecznością spłacenia całej kwoty nawet w przypadku utraty samochodu.
Nie zapomnij też, że choć w świetle prawa nie jesteś właścicielem pojazdu, musisz wykupić ubezpieczenie samochodu w leasingu. Na szczęście jest ono korzystniejsze cenowo od ubezpieczenia prywatnego. Skorzystaj z porównywarki polis komunikacyjnych, by znaleźć najtańsze.
Może to Ci się spodoba
Kryzysy wizerunkowe dotyczą nie tylko firm
Kryzysy wizerunkowe dotykają nie tylko marek, lecz także blogerów i vlogerów. We wrześniu przekonali się o tym blogerka Mama Ginekolog czy Youtuber Serafin Pęzioł, autor kanału SerafinTV. Z krytyką internautów w ubiegłym miesiącu musieli
Pracownicy coraz bardziej wyczuleni na nielegalne i nieetyczne praktyki firm
Jedna piąta pracowników małych i średnich firm zdaje sobie sprawę z nielegalnych i nieetycznych praktyk swojego pracodawcy – wynika z badania BSA przeprowadzonego w kilku europejskich krajach. Prawie trzy czwarte z nich nie miałoby oporów, żeby o takich
Z roku na rok rośnie liczba robotów w przemyśle. W 2017 roku może być ich na świecie ponad 2 miliony
W 2014 roku wdrożono ponad 200 tys. robotów przemysłowych. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Szacuje się, że w 2017 roku liczba robotów na świecie przekroczy 2 miliony. Maszyny są
Zainteresowanie leasingiem maszyn rolniczych rośnie o 9 proc. rocznie. Rolnicy coraz chętniej korzystają z ofert banków, niekoniecznie spółdzielczych
Przychody branży leasingowej w segmencie agro wzrosły w całym ubiegłym roku i w I kwartale tego roku o 9 proc. Instytucje finansowe na coraz większą skalę rozbudowują oferty dla rolników. To ważna grupa klientów –
Polski sektor gier komputerowych rośnie o 10 proc. rocznie
Polska to eldorado dla twórców gier komputerowych – ocenia Paweł Leskowicz, dyrektor zarządzający Tate Multimedia. Szacuje się, że krajowy rynek gamingowy wart jest ok. 1,8 mld zł, a gry produkuje ok.
Bez innowacji firmy ubezpieczeniowe przegrają walkę o klientów
Zmieniające się oczekiwania klientów i pojawienie się na rynku nowych graczy – insurtechów, które mają lepiej dostosowane do ich potrzeb produkty – wymusza na ubezpieczycielach zwrot ku innowacjom i wdrażanie cyfrowych rozwiązań.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post