Przegląd regałów magazynowych, dlaczego jest konieczny?

Przegląd regałów magazynowych, dlaczego jest konieczny?

Prowadzenie magazynu w praktyce oznacza konieczność zadbania nie tylko o odpowiednie warunki składowania towarów. Niezbędne jest też stworzenie bezpiecznych warunków pracy, w której obsługa jest narażona na wiele czynników ryzyka. Ich liczba i rodzaj zależą między innymi od rodzaju przechowywanych towarów i specyfiki otoczenia – temperatury pomieszczeń, szerokości przejść czy używanych środków transportu. Podstawę magazynowego BHP stanowi jednak regularny przegląd i konserwacja regałów.

Czynniki wpływające na stabilność i trwałość regałów

Regały wykorzystywane w magazynach są poddawane działaniu wielu czynników zewnętrznych, jakie wynikają z przeznaczenia tych konstrukcji i sposobu ich użytkowania. Do najistotniejszych zaliczają się duże obciążenia, które powodują, że zarówno stalowe elementy, jak i ich połączenia nieustannie pracują. Szczególne znaczenie ma działanie takich czynników w magazynach wysokiego składu, w których wielopoziomowe struktury nośne muszą utrzymać setki kilogramów obciążenia.

Te i inne czynniki sprawiają, że regał magazynowy nieustannie podlega drobnym zmianom strukturalnym, zużywając się i wypracowując. W konsekwencji traci swoje pierwotne parametry i staje się podatny na uszkodzenia. Wśród czynników, które mogą powodować zmiany jego trwałości i stabilności, należy też wymienić:

  • przypadkowe uderzenia sprzętem czy składowanymi materiałami,
  • wysoka wilgotność powietrza, sprzyjająca korozji,
  • destrukcyjny kontakt z substancjami wydostającymi się z uszkodzonych czy nieszczelnych pojemników,
  • wibracje będące efektem pracy urządzeń transportowych, załadunku i wyładunku towarów,
  • odkształcenia ram nośnych, trawersów, półek i związane z nimi zmęczenie materiału,
  • przeciążenia i niewłaściwe użytkowanie wyposażenia np. przez zastawanie ścieżek przejazdowych,
  • wyrywanie kotew z posadzki na skutek uderzenia sprzętem czy przeciążeń regałów.

Każdy z wymienionych czynników w długim okresie eksploatacji może doprowadzić do zmian, które spowodują np. nieznaczne przechylenie się konstrukcji lub jej pęknięcie. Z kolei rozluźnione połączenie śrubowe jest pierwszym krokiem do zerwania się półki i upadku ciężkich pakiet czy dłużycy z wysokości na podłoże. W takich okolicznościach pojawia się też potencjalne zagrożenie zdrowia, a nawet życia pracowników.

Przegląd regałów w świetle przepisów

Regularny serwis regałów magazynowych (sprawdź) powinien wynikać ze zdrowego rozsądku. Każdy właściciel, osoba zarządzająca czy odpowiedzialna za bezpieczeństwo i higienę pracy powinna planować przegląd regałów przynajmniej raz w roku. Konieczne jest też przyzwyczajenie pracowników do zgłaszania przełożonemu wszelkich zauważonych nieprawidłowości, śladów korozji, skrzywionych czy poluzowanych śrub, wgnieceń itp. Kontrole wzrokowe powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast co miesiąc czy dwa regał należy rozładować i sprawdzić szczegółowo.

Obowiązek kontroli stanu technicznego i zgłaszania usterek powinien być wpisany w regulamin stanowiskowy i egzekwowany przez przełożonych. Jednak kontrola stanu technicznego konstrukcji nie jest jedynie wewnętrzną sprawą zakładu. Decydują o niej również przepisy zewnętrzne, zarówno z zakresu BHP, jak i w ramach unijnej normy PN EN 15635.

Producent regałów magazynowych – ROSSERWIS

Serwis regałów magazynowych – poprawa bezpieczeństwa i minimalizacja kosztów

Kontrola stanu technicznego regałów magazynowych oraz wykonywanie ich napraw nie powinny być realizowane przez przypadkowe osoby. Każda nawet najmniejsza ingerencja w rozbudowaną, wielopoziomową konstrukcję może sprawić, że zmieniają się działające w niej siły i zdolność do znoszenia konkretnych obciążeń. Dlatego też serwis regałów magazynowych powinien być przeprowadzany przez osoby wykwalifikowane.

Przeglądy eksperckie są przeprowadzane przez firmy zewnętrzne, które zajmują się też montażem konstrukcji. Ważność takiego przeglądu to 6-12 miesięcy. Podczas badania specjaliści dokonują precyzyjnych pomiarów odkształceń i oceniają ich zgodność z normami odchyleń. Kontrolowana jest też kompletność wyposażenia.

Poza poprawą bezpieczeństwa mają one również na celu ograniczenie kosztów związanych z ewentualną wymianą regałów na nowe. Jest ono bowiem niezbędne, jeśli w porę nie zauważy się zmian i nie dokona stosownych napraw czy korekt.

Previous Jak wybrać wsparcie i pomoc IT do swojej firmy?
Next Czy warto wybrać faktoring?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Szybka pożyczka na święta Bożego Narodzenia – zalety i wady

Wydatki na święta Bożego Narodzenia znacznie przewyższają przeciętne budżety rodzinne, zwłaszcza kiedy w planach są wizyty rodziny lub u rodziny, wyjazdy świąteczne i sylwestrowe, wyjątkowe prezenty, a nagle postanowi zepsuć

Wiadomości 0 Comments

Gdzie kupować materiały biurowe?

Wyposażenie każdego biura wymaga zakupu szerokiej gamy artykułów papierniczych i piśmienniczych, akcesoriów do drukowania czy kserowania, wysyłania korespondencji oraz codziennej organizacji biura. Zwykle jest to wiele drobiazgów, które wprawdzie nie

Wiadomości 0 Comments

Turyści wiedzą coraz więcej o swoich prawach

Każdą wycieczkę niezgodną z ofertą touroperatora można zareklamować. Turyści mają coraz większą świadomość swoich praw, dlatego przybywa wniosków o zwrot całości lub części kosztów wyjazdu czy odszkodowanie. Polacy najczęściej skarżą się na

Wiadomości 2 komentarze

Rynek produktów ekologicznych w Polsce rośnie w tempie 20 proc

Polski rynek produktów ekologicznych wyceniany jest na 600-650 mln złotych. Mimo 20-proc. wzrostów jego udział w całym ryku spożywczym to zaledwie 0,3 proc. Na Zachodzie jest on dziesięciokrotnie większy, a dynamika

Wiadomości 0 Comments

Budowa dróg pogrążyła wielu wykonawców

Wielkie inwestycje drogowe w ramach poprzedniej perspektywy finansowej UE zaowocowały tysiącami kilometrów nowych tras w Polsce. Niedoskonałe procedury pogrążyły przy okazji wielu wykonawców. W nowej perspektywie branża drogowa chce uniknąć wcześniejszych błędów,

Wiadomości 0 Comments

Zakończono rozbudowę bazy paliwowej PERN

Grupa PERN zakończyła właśnie budowę dwóch nowych zbiorników na olej napędowy w największej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych w Europie bazie paliwowej w Nowej Wsi Wielkiej, niedaleko Bydgoszczy. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, inwestycja jest strategiczna

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź