Czy warto wybrać faktoring?

Czy warto wybrać faktoring?

Faktoring to w skrócie finansowanie faktur z odroczonym okresem zapłaty. Jest to usługa dostępna dla firm, które wystawiają swojemu kontrahentom fakturę VAT z odroczonym terminem płatności, podczas gdy same potrzebują gotówki już teraz. Tu z pomocą przychodzi instytucja faktoringowa, która wypłaca firmie natychmiast wartość takiej faktury, stając się jednocześnie wierzycielem kontrahenta i przejmując na siebie oczekiwanie na płatność.

Jeżeli firma nie zdoła uzyskać finansowania bankowego na wystarczającym poziomie, ma kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej, czy problemy z odzyskaniem opłaty od swoich partnerów, potrzebuje kolejnych środków na bieżące funkcjonowanie, zamierza uatrakcyjnić warunki sprzedaży, udzielając kredytu handlowego swoim odbiorcom, to odpowiedzią na każdą z tych sytuacji będzie faktoring.

Faktoring to więcej niż finansowania

Poza finansowaniem firmy faktoringowe realizują dodatkowe czynności. Faktoring jest usługą złożoną, która wiąże finansowanie z administrowaniem należnościami, ponadto na jej wartość mogą mieć wpływ inne składowe. Firma faktoringowa może dla swojego klienta w ramach dotykowych usług np. zweryfikować wypłacalność potencjalnego kontrahenta, chroniąc tym samym przed ryzykowną transakcją.

Instytucje faktoringowe oferują różne typy faktoringu dostosowane do różnych potrzeb. Dostępne rodzaje faktoringu to: z regresem, bez regresu, tajmy, eksportowy, zakupowy. Faktoring bez regresu to maksymalne bezpieczeństwo transakcji, albowiem jest objęte ubezpieczeniem. Natomiast faktoring z regresem to tańsza odmiana usługi bez ubezpieczenia. Faktoring tajny jest rekomendowany dla firm, które nie chcą powiadamiać swojego klienta o korzystaniu z zewnętrznego finansowania. Faktoring zakupowy wiąże się z tym, iż firma faktoringowa finansuje zakupy przedsiębiorstwa, które właśnie tak uzyskuje odroczony termin zapłaty.

Paleta możliwości

Gdy zdecydowaliśmy się już na faktoring, przychodzi pora na wybór właściwego usługodawcy. Wybór będzie spory i przedsiębiorcy w Polsce zainteresowani faktoringiem mogą skorzystać z propozycji różnych firm finansowych – tytułowanych fachowo faktorami – jakimi są banki oraz bankowe i pozabankowe spółki faktoringowe. Selekcja najlepszej firmy faktoringowej nie należy do zagadnień prostych, zważywszy na okazałą liczebność takich firm aktywnych na rynku. Biznesmeni, którzy do dziś dnia nie korzystali z faktoringu, a są nim zainteresowani, powinni zarezerwować sobie na to trochę czasu.

Różnorodność oferentów owocuje rozpiętością ofert dostępnych dzisiaj nie tylko dla dużych i średnich, ale również dla małych przedsiębiorstw. Różnice odnoszą się również do wymogów formułowanych poprzez banki i spółki faktoringowe – wobec potencjalnych klientów (przyszłych faktorantów).  Pozytywną stroną dużej liczby faktorów jest to, iż gdy nawet jedna instytucja finansowa odmówi firmie faktoringu, to faktoring może być bez problemu dostępny w innej firmie faktoringowej.

Na czym koncentrować się wybierając faktoring?

Szukając firmy faktoringowej poza kosztami, powinno się poświęcić uwagę na inne aspekty, jakie będą rozsądzały o użyteczności faktoringu dla przedsiębiorstwa. Najważniejsze to: wysokość przyznanego progu finansowania i możliwość jego zwiększenia, długość czasu zapłaty dopuszczany przez instytucję finansową, liczebność przyjmowanych klientów, wymóg globalnej cesji lub jego brak, konsekwencje ustalone za opóźnienia w spłacie. Dostępność usługi faktoringu i jej parametry możesz sprawdzić w serwisie: FAKTORINGoferty.pl oszczędzając czas na poszukiwania i porównania.

Wybór faktoringu powinien orbitować wokół kluczowych potrzeb przedsiębiorstwa. A więc czego wymagamy od faktoringu? Koszty są zawsze ważne, ale nie mogą stać się wyłącznym kryterium doboru faktoringu. Bowiem faktoring jest złożonym produktem finansowym, trzeba kierować uwagę na różnorodne jego aspekty oraz charakter oferowanych poprzez instytucje finansowe usług.

Previous Przegląd regałów magazynowych, dlaczego jest konieczny?
Next Wycena marki na podstawie ekonomicznej wartości produktu

Może to Ci się spodoba

Rośnie zainteresowanie usługami outsourcingowymi w Polsce

Dobre perspektywy przed rynkiem usług dla biznesu w Polsce. W ostatnich latach roczne tempo wzrostu sięgało 20 proc. Eksperci wskazują, że największe polskie miasta są nasycone centrami, ale wciąż duży potencjał mają

Polskie firmy coraz częściej wymieniają służbowe samochody

Firmy wymieniają flotę co 3-5 lat, więc stanowią bardzo ważny segment dla branży motoryzacyjnej. Tylko w I półroczu 2017 roku przedsiębiorstwa kupiły w Polsce ponad 167 tys. nowych samochodów osobowych, czyli 67 proc.

Przesyłki kurierskie w sklepie internetowym

Usługi kurierskie stanowią jeden z kluczowych elementów działalności w branży e-commerce. Obecnie tradycyjne usługi kurierskie są drugą najpopularniejszą metodą dostawy w sklepach internetowych w Polsce. Większą popularnością cieszy się tylko

Firmy działające w internecie skorzystają na zakazie handlu w niedziele

Od marca 2018 roku wejdzie w życie zakaz handlu w część niedziel w roku. Otwarcie większości sklepów dozwolone będzie tylko w dwie niedziele w miesiącu, o ile nie przypadną akurat w jedno ze świąt ustawowo wolnych od pracy.

Firma 1Comments

Jak oszczędzić na biurze?

Prowadzenie własnej firmy jest związane z wieloma kosztami, które, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, bywają zbyt obciążające. Są sposoby pozwalające zredukować wydatki związane z prowadzeniem własnej działalności – dzięki temu firma

Małe i średnie firmy na celowniku hakerów

Od pięciu lat rośnie liczba ataków hakerskich na systemy małych i średnich firm. W 2015 roku próby kradzieży danych od przedsiębiorców z tego sektora stanowiły 42 proc. wszystkich ataków zablokowanych przez Symantec, podczas

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź