Kredyt inwestycyjny – na co można go przeznaczyć?

Kredyt inwestycyjny – na co można go przeznaczyć?

Zapewnienie ciągłości rozwoju firmy spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. W zdecydowanej większości przypadków szeroko rozumiana rozbudowa biznesu wymaga bowiem posiadania znacznych nakładów finansowych. Jednym ze sposobów zdobycia kapitału jest zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego, który – jak sama nazwa wskazuje – umożliwia sfinansowanie różnego rodzaju inwestycji. Na co dokładnie można go przeznaczyć?

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą sukcesu w biznesie jest ciągły rozwój. Strategii rozwoju firmy jest wiele, każde przedsiębiorstwo ma bowiem swoje własne cele i drogę do ich realizacji. Na ogół postęp jest utożsamiany ze wzrostem zysków oraz jakości oferowanych usług, aby było to osiągalne, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego kapitału. Mogą go stanowić środki własne i wypracowany zysk, a także zewnętrzne źródła finansowania, w tym kredyty.

Kredyt inwestycyjny przedsiębiorca może przeznaczyć na szeroko rozumiany rozwój działalności, jest to zatem tzw. kredyt celowy. Przez „rozwój” rozumie się inwestycje, których celem jest odtworzenie, modernizacja lub powiększenie wartości majątku trwałego, jak również zakup wartości niematerialnych i prawnych.

Wejdź na mfinanse.pl i poznaj bliżej rodzaje finansowania inwestycji w firmie: https://mfinanse.pl/oferta-dla-firm/finansowanie-inwestycji/.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Dzięki kredytowi inwestycyjnemu właściciel firmy może sfinansować takie przedsięwzięcia, jak:

  • zakup nieruchomości,
  • budowa, rozbudowa, remont nieruchomości,
  • zakup urządzeń (np. linii technologicznych, maszyn, sprzętu elektronicznego, pojazdów),
  • modernizacja urządzeń niezbędnych w działalności firmy,
  • nabycie dóbr niematerialnych i prawnych, np. licencji, patentów, oprogramowania, koncesji,

Warto wiedzieć:

Kredyt inwestycyjny może być również przeznaczony na refinansowanie kredytu inwestycyjnego wobec innego banku bądź instytucji kredytowej.

Kredyt inwestycyjny – warunki

Kredyty inwestycyjne należą do zobowiązań długoterminowych, udzielanych na ponad rok. Spłatę można zazwyczaj rozłożyć nawet na 20 lat, ale dokładny okres kredytowania jest ustalany indywidualnie. Mogą ubiegać się o nie przedsiębiorcy, których działalność jest prowadzona już od pewnego czasu, najczęściej wymagany przez banki staż wynosi co najmniej12 miesięcy, choć istnieją oferty dla nowopowstałych firm (od pierwszego dnia działalności).

W większości przypadków instytucje finansowe wymagają wniesienia wkładu własnego, wynoszącego przeważnie  20% wartości inwestycji. Jeśli kredyt ma zostać przeznaczony na projekt rozłożony w czasie, np. budowę nieruchomości, bank może wypłacać środki w kilku transzach, których wysokość jest dostosowana do terminów realizacji przedsięwzięcia.

Kredyt inwestycyjny – na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej oferty?

Przed zaciągnięciem kredytu na firmę, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, m.in.:

  • oprocentowanie (koszt zaciągnięcia zobowiązania w skali roku wyrażony procentowo),
  • prowizję,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • ewentualnie dodatkowe opłaty, np. za rozpatrzenie wniosku,
  • możliwość zastosowania karencji w spłacie kapitału,
  • warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Warto wiedzieć:

Zgodnie z art. 14 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota kredytu inwestycyjnego nie jest zaliczana do przychodu. Tym samym jest to działanie podatkowo obojętne dla przedsiębiorcy.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Handel elektroniczny i sprzedaż na amazon - jak zacząć?
Next Usuwanie AdBlue jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się kosztownych i powracających problemów z układem oczyszczania spalin!

Może to Ci się spodoba

Firmy pożyczkowe mogą całkowicie zniknąć z rynku

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim narzuci restrykcyjne limity prowizji i opłat pobieranych od klientów firm pożyczkowych. Propozycja, którą przedstawił resort sprawiedliwości, zakłada, że koszty pozaodsetkowe mają spaść z obecnych 55 proc. do maksymalnego

Biuro w domu? Wady i zalety pracy w miejscu zamieszkania

Firmy, zwłaszcza te małe i jednoosobowe, pod uwagę biorą często pracę w miejscu zamieszkania. Taki zabieg ma bardzo wiele zalet, ale także istnieje druga strona. Czy praca zdalna jest najlepszym

Biznesowe centrum Polski – przekonaj się dlaczego warto zorganizować konferencję w Łodzi

Łódź to doskonałe miejsce na organizację konferencji lub warsztatów biznesowych. Dogodne położenie miasta pozwala zapewnić łatwy dojazd uczestnikom z różnej części Polski. Dostępne w tym mieście sale szkoleniowe można wykorzystać

Zmiany organizacyjne jako szansa na rozwój pracowników

Decyzja o wdrożeniu zmian organizacyjnych nierzadko jest poparta szeroko zakrojonymi badaniami rynkowymi. Czy obrany nowy kierunek przyniesie spodziewane wyniki? Jak rynek zareaguje na transformację, którą przejdzie firma? To tylko niektóre

Zachęcamy firmy do angażowania się w życie szkół. To inwestycja w przyszłe kadry

Biznes powinien się angażować w szkolnictwo zarówno od strony finansowej, logistycznej, jak i poprzez różnego rodzaju inicjatywy – uważa minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zaangażowanie sektora przedsiębiorstw w edukację branżową jest szczególnie istotne

Czy pracodawca musi zapewnić obuwie robocze pracownikowi?

Są takie sytuacje, w których pracodawca musi zapewnić obuwie robocze swoim pracownikom. Zobowiązują go do tego przepisy. Warto znać Kodeks pracy Zarówno będąc pracownikiem jak i pracodawcą, warto znać kodeks

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź