Kredyt inwestycyjny – na co można go przeznaczyć?

Kredyt inwestycyjny – na co można go przeznaczyć?

Zapewnienie ciągłości rozwoju firmy spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. W zdecydowanej większości przypadków szeroko rozumiana rozbudowa biznesu wymaga bowiem posiadania znacznych nakładów finansowych. Jednym ze sposobów zdobycia kapitału jest zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego, który – jak sama nazwa wskazuje – umożliwia sfinansowanie różnego rodzaju inwestycji. Na co dokładnie można go przeznaczyć?

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą sukcesu w biznesie jest ciągły rozwój. Strategii rozwoju firmy jest wiele, każde przedsiębiorstwo ma bowiem swoje własne cele i drogę do ich realizacji. Na ogół postęp jest utożsamiany ze wzrostem zysków oraz jakości oferowanych usług, aby było to osiągalne, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego kapitału. Mogą go stanowić środki własne i wypracowany zysk, a także zewnętrzne źródła finansowania, w tym kredyty.

Kredyt inwestycyjny przedsiębiorca może przeznaczyć na szeroko rozumiany rozwój działalności, jest to zatem tzw. kredyt celowy. Przez „rozwój” rozumie się inwestycje, których celem jest odtworzenie, modernizacja lub powiększenie wartości majątku trwałego, jak również zakup wartości niematerialnych i prawnych.

Wejdź na mfinanse.pl i poznaj bliżej rodzaje finansowania inwestycji w firmie: https://mfinanse.pl/oferta-dla-firm/finansowanie-inwestycji/.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Dzięki kredytowi inwestycyjnemu właściciel firmy może sfinansować takie przedsięwzięcia, jak:

 • zakup nieruchomości,
 • budowa, rozbudowa, remont nieruchomości,
 • zakup urządzeń (np. linii technologicznych, maszyn, sprzętu elektronicznego, pojazdów),
 • modernizacja urządzeń niezbędnych w działalności firmy,
 • nabycie dóbr niematerialnych i prawnych, np. licencji, patentów, oprogramowania, koncesji,

Warto wiedzieć:

Kredyt inwestycyjny może być również przeznaczony na refinansowanie kredytu inwestycyjnego wobec innego banku bądź instytucji kredytowej.

Kredyt inwestycyjny – warunki

Kredyty inwestycyjne należą do zobowiązań długoterminowych, udzielanych na ponad rok. Spłatę można zazwyczaj rozłożyć nawet na 20 lat, ale dokładny okres kredytowania jest ustalany indywidualnie. Mogą ubiegać się o nie przedsiębiorcy, których działalność jest prowadzona już od pewnego czasu, najczęściej wymagany przez banki staż wynosi co najmniej12 miesięcy, choć istnieją oferty dla nowopowstałych firm (od pierwszego dnia działalności).

W większości przypadków instytucje finansowe wymagają wniesienia wkładu własnego, wynoszącego przeważnie  20% wartości inwestycji. Jeśli kredyt ma zostać przeznaczony na projekt rozłożony w czasie, np. budowę nieruchomości, bank może wypłacać środki w kilku transzach, których wysokość jest dostosowana do terminów realizacji przedsięwzięcia.

Kredyt inwestycyjny – na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej oferty?

Przed zaciągnięciem kredytu na firmę, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, m.in.:

 • oprocentowanie (koszt zaciągnięcia zobowiązania w skali roku wyrażony procentowo),
 • prowizję,
 • ubezpieczenie kredytu,
 • ewentualnie dodatkowe opłaty, np. za rozpatrzenie wniosku,
 • możliwość zastosowania karencji w spłacie kapitału,
 • warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Warto wiedzieć:

Zgodnie z art. 14 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota kredytu inwestycyjnego nie jest zaliczana do przychodu. Tym samym jest to działanie podatkowo obojętne dla przedsiębiorcy.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Handel elektroniczny i sprzedaż na amazon - jak zacząć?
Next Usuwanie AdBlue jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się kosztownych i powracających problemów z układem oczyszczania spalin!

Może to Ci się spodoba

Firma 1Comments

Zadbaj o swoje dokumenty

Dokumenty znajdują się niemal w każdej firmie. Rozrost przedsiębiorstwa może wiązać się z ich przesadnym nagromadzeniem, co z kolei bardzo często doprowadza do chaosu utrudniającego pracę. Sprawdź w jaki sposób

Duże polskie przedsiębiorstwo traci rocznie średnio 14 mln dolarów

Choć decydenci w firmach są świadomi konsekwencji związanych z przerwami w dostępie do systemu IT, to problem wciąż narasta. W ubiegłym roku na świecie duże firmy miały średnio po 15 takich nieplanowanych przestojów.

Zintegrowane systemy ERP – skuteczne zarządzanie w firmie

Prowadzisz dużą, średnią lub małą firmę? Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twoja praca przynosiła jak najlepsze efekty, koniecznie wypróbuj oprogramowanie ERP w Twoim przedsiębiorstwie. Być może wkrótce okaże się

Właśnie powstało nowe centrum współpracy dużych firm ze start-upami

Zarówno rząd, jak i środowisko biznesowe w Polsce coraz bardziej doceniają rolę małych, nowoczesnych firm w zwiększaniu innowacyjności i konkurencyjności, tworzeniu nowych miejsc pracy i przyspieszaniu wzrostu gospodarczego. Właśnie ogłoszono powstanie w Warszawie nowego centrum wspierania

W ciągu 5 lat spodziewane są duże zmiany w procesie rekrutacji

Na polskim rynku pojawiają się pierwsze firmy, które wykorzystują uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję w rekrutacji pracowników. Część z nich stosuje komputerowe algorytmy do wyszukiwania na rynku pracy odpowiednich kandydatów. Korzyścią dla firm są

Rozbudowa infostrad wymaga wielomiliardowych inwestycji

Polska gospodarka wkracza w fazę czwartej rewolucji. Napędzać będzie ją szybki internet i nowe technologie. W Ministerstwie Rozwoju rozmawiano o tym, jak wielomiliardowe programy rozbudowy nowoczesnej infrastruktury mogą przyspieszyć cyfryzację kraju. Światłowód jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź