Zatrudnienie w spółkach cywilnych

Zatrudnienie w spółkach cywilnych

Wielokrotnie spółka cywilna zatrudnia pracowników. Nie posiada ona statusu podmiotu prawnego, więc są pewne warunki, do których trzeba się dostosować, by być pracodawcą.

Ustawy klarownie opisują, kto może być podmiotem zatrudniającym pracowników. Mianowicie osoba fizyczna i jednostki organizacyjne, które nie mają obowiązku posiadać osobowości prawnej.

Spółka cywilna może mieć pracowników tylko wtedy, kiedy jest oddzielna i niezależna odnośnie finansów.

Jednostka ta nie ma prawa być pracodawcą dla wspólnika, w chwili kiedy obiektem zadań partnera jest reprezentowanie podmiotu lub kierowanie jej spraw. Tymczasem jeśli z umowy o pracę wynikają zadania na rzecz spółki, których usługi stanowią część wkładu wspólnika, takie kontrakty nie mogą być zawarte.

W rzeczywistości spółka cywilna może posiadać pracowników także w swoich partnerach, jednak należy by były spełnione wszystkie wymagania ujęte w Kodeksie Pracy.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Za co odpowiedzialny jest pracodawca?
Next Czym są koszty uzyskania przychodu?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Na jakich zasadach działa spółka przekształcona?

Zgodnie z działającym w kraju prawem dowolna spółka handlowa może doprowadzić do przekształcenia. Po spełnieniu niezbędnych formalności wypełnia obowiązki i respektuje przepisy w zgodzie dokonanym wyborem. Jak przebiega i czy

Spółki 0 Comments

Jak powinno wyglądać sprawozdanie z działalności spółki?

Ustawa o rachunkowości stanowi o obowiązku spółek kapitałowych do złożenia rocznego sprawozdania finansowego za ubiegły rok rozliczeniowy. W sytuacji prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest dołączenie raportu z funkcjonowania

Prawo dla firm 0 Comments

Founders agreement, co to jest i kiedy podpisywać

Founders agreement, czyli umowa założycielska to nic innego jak pierwsze, oficjalne sformalizowanie powstającego startupu i jego założeń.  Choć istnieje wiele typów i rodzajów umów bardziej rozbudowanych i o wiele bardziej

Wiadomości 0 Comments

Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?

Okres działań wojennych pamiętany jest jako czas wyjątkowo dotkliwy i bolesny. Nie tylko dla zwykłych ludzi, ale również dla przedsiębiorców. Dzień po dniu utracili swoje firmy, mienie, dobytki całego życia.

Spółki 0 Comments

Jak przygotować pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo jest dokumentem sporządzanym na piśmie, czasami również ustnie, który ma duże znaczenie w czasie rozprawy sądowej. Upoważnia pełnomocnika do reprezentowania klienta oraz dochodzenia jego praw. Jak wypisuje się pełnomocnictwo?

Spółki 0 Comments

Wydatki komplementariusza na pokrycie straty spółki nie są kosztem podatkowym

Wydatek ponoszony przez spółkę na pokrycie strat w spółkach komandytowych nie może być uznany, za związany z jej przychodem, czy też służący zabezpieczeniu albo zachowaniu źródła przychodów orzekł Wojewódzki Sąd

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź