Kto może ubiegać się o węgierskie świadczenie emerytalne?
Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy w celach zarobkowych. Celem bezrobotnych Polaków są kraje zachodniej Europy, gdzie poszukiwani są specjaliści i pracownicy fizyczni. Jednak wschodni rynek pracy także otwiera się na przyjezdnych i proponuje interesujące miejsca pracy. Czy Węgry posiadają ciekawe punkty zatrudnienia? Jak starać się o emeryturę na Węgrzech?
Na początek warto powiedzieć, że mieszkaniec Polski, który wyrusza na Węgry w celach zarobkowych, nie ma obowiązku posiadania pozwoleń na pobyt oraz pracę. Innymi słowy istnieje duża swoboda zatrudnienia oraz możliwość wyboru najlepszego pracodawcy.
O ile pracownik nie musi wywiązywać się z żadnych warunków, o tyle zatrudniający powinien przekazać informację o przyjęciu do pracy obcokrajowca oraz podać węgierskie korzenie lub bliskich podwładnego. Poza tym konieczne jest złożenie wniosku rejestracyjnego oraz zgłoszenie w najbliższym urzędzie pracy.
Węgierski przedsiębiorca może zatrudnić pracownika z Polski na podstawie umowy o pracę na okres próbny, czas określony i nieokreślony. Dodatkowo niezbędnym minimum jest przystąpienie do ubezpieczenia emerytalnego oraz wskazanie filaru (I, II lub III).
Aby uzyskać prawo do węgierskiej emerytury należy dopełnić przynajmniej kilka istotnych warunków. Po pierwsza trzeba ukończyć 62 lata oraz przepracować 15 lub 20 lat (w przypadku I filaru).
Dokładnie tak, jak w Polsce, wielkość emerytury w dużym stopniu zależy od uzyskiwanego wynagrodzenia. Obliczana jest na podstawie zgromadzonych składek oraz nie może być mniejsze niż minimalna płaca w kraju. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że węgierscy emeryci otrzymują tzw. ,,trzynastkę”, czyli dodatkowo trzynastą emeryturę.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Telepraca dla ciężarnych
Ciąża to dla kobiety moment bardzo ważny.przyczyną, dla którego wycofuje się z życia zawodowego, by w całości poświęcić się dziecku. Mimo chęci do rozwoju i dalszej pracy, z powodów zdrowotnych
Czym jest karta osobowa?
Właściciel, dla każdego niedawno przyjętego na podstawie umowy o pracę, zakłada kartę osobową. Zawiera ona dokładne informacje, ewentualne nagany, pochwały lub premie. Jest przydatną bazą opisująca podwładnego oraz jego poczynania
Co zaproponować pracownikowi: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?
Niedoświadczony właściciel małej firmy często prowadzi swoją działalność gospodarczą samodzielnie. W początkowej fazie jest w stanie sam załatwiać wszystkie sprawy i nawet dobrze sobie radzi. Jednak wraz z rozwojem nowego
ZUS – obowiązki pracodawcy w związku z zatrudnieniem
Zakład Ubezpieczeń Społecznych to druga po urzędzie skarbowym instytucja, z którą przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić wymianę dokumentacji, informacji i pieniędzy. Największą ilość deklaracji, wniosków, różnego rodzaju informacji przesyła do ZUS
Co daje picie wody, czyli 5 powodów, dla których pracownicy powinni mieć zawsze obok siebie szklankę z wodą
Naukowcy i lekarze potwierdzają, że ilość płynów rekomendowanych do picia zależy od wagi, płci, wieku i aktywności fizycznej. Regularne uzupełnianie płynów – w tym głównie wody – jest istotne zwłaszcza
Czy zbieranie notatek służbowych jest konieczne?
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest rzetelna ocena swoich podwładnych oraz poprawa efektywności pracy. Jeśli zatrudniony wykazuje zachowania niezgodne z przyjętymi zasadami może sporządzić notatkę służbową, która uwypukla i rejestruje błędy pracownika.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post