Kto może ubiegać się o węgierskie świadczenie emerytalne?

Kto może ubiegać się o węgierskie świadczenie emerytalne?

Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy w celach zarobkowych. Celem bezrobotnych Polaków są kraje zachodniej Europy, gdzie poszukiwani są specjaliści i pracownicy fizyczni. Jednak wschodni rynek pracy także otwiera się na przyjezdnych i proponuje interesujące miejsca pracy. Czy Węgry posiadają ciekawe punkty zatrudnienia? Jak starać się o emeryturę na Węgrzech?

Na początek warto powiedzieć, że mieszkaniec Polski, który wyrusza na Węgry w celach zarobkowych, nie ma obowiązku posiadania pozwoleń na pobyt oraz pracę. Innymi słowy istnieje duża swoboda zatrudnienia oraz możliwość wyboru najlepszego pracodawcy.

O ile pracownik nie musi wywiązywać się z żadnych warunków, o tyle zatrudniający powinien przekazać informację o przyjęciu do pracy obcokrajowca oraz podać węgierskie korzenie lub bliskich podwładnego. Poza tym konieczne jest złożenie wniosku rejestracyjnego oraz zgłoszenie w najbliższym urzędzie pracy.

Węgierski przedsiębiorca może zatrudnić pracownika z Polski na podstawie umowy o pracę na okres próbny, czas określony i nieokreślony. Dodatkowo niezbędnym minimum jest przystąpienie do ubezpieczenia emerytalnego oraz wskazanie filaru (I, II lub III).

Aby uzyskać prawo do węgierskiej emerytury należy dopełnić przynajmniej kilka istotnych warunków. Po pierwsza trzeba ukończyć 62 lata oraz przepracować 15 lub 20 lat (w przypadku I filaru).

Dokładnie tak, jak w Polsce, wielkość emerytury w dużym stopniu zależy od uzyskiwanego wynagrodzenia. Obliczana jest na podstawie zgromadzonych składek oraz nie może być mniejsze niż minimalna płaca w kraju. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że węgierscy emeryci otrzymują tzw. ,,trzynastkę”, czyli dodatkowo trzynastą emeryturę.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous ABC zasiłków wyrównawczych
Next Wszystko o wynagrodzeniach w Prokuratorii Generalnej

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 0 Comments

Jaki poziom bezrobocia przewidują specjaliści?

Biorąc pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego w sektorze przedsiębiorstw średnie honorarium było większe o 3% w porównaniu do ostatniego roku. Niestety oczekiwania ekonomistów były zbyt optymistyczne, prognozowali bowiem wzrost

Zatrudnienie 0 Comments

Czy w ogłoszeniach o pracę znajdziemy ograniczenia wiekowe kandydatów?

Osoby bez pracy szukające zatrudnienia starają się zaprezentować swoją postawę jak najlepiej. Niestety są pewne kwestie, na które nie mamy wpływu. Należy do nich preferowany wiek przyszłego pracobiorcy. W zasadzie

Obcokrajowcy ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Potrzebna jest jednak odpowiednia polityka integracyjna

Starzejące się społeczeństwo i rosnąca emigracja sprawiają, że w Polsce w niektórych zawodach zacznie brakować pracowników i szybko rosnąć będzie zapotrzebowanie na pracowników z innych krajów. Dziś wielu obcokrajowców jest zatrudnianych jako opiekunowie osób starszych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post