Wszystko o zasiłkach chorobowych

Wszystko o zasiłkach chorobowych

Każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę ma prawo do kilku istotnych świadczeń. Wśród nich znajduje się zasiłek chorobowy, który wypłacany jest na podstawie zwolnienia lekarskiego. W jaki sposób można obliczyć wysokość wynagrodzenia, jeśli choroba trwała kilka dni?

Na wstępie należy powiedzieć, ze zasiłek choroby jest wypłacany osobom, które posiadają ubezpieczenie i wykazują niezdolność do realizowania obowiązków zawodowych ze względu na problemy zdrowotne. O ubezpieczonych można mówić w odniesieniu do pracowników na umowie o pracę, umowie zlecenie, umowie agencyjnej oraz umowie akordowej. Prawo do zasiłku można uzyskać po pewnym czasie, w zależności od przyczyn oraz typu ubezpieczenia.

Jeśli pracownik odprowadza regularnie składki ubezpieczeniowe może skorzystać z zasiłku chorobowego. W przypadku osób narażonych na choroby zawodowe oraz ofiar wypadków przy pracy świadczenie również jest wypłacane.

Wedle przepisów prawo do zasiłku chorobowego pracownik posiadający ubezpieczenie obowiązkowe uzyska po 30 dniach, natomiast dobrowolne dopiero po 90 dniach. Zdarza się, że okres oczekiwania nie jest zachowany, szczególnie w przypadku chorób zawodowych lub poważnych wypadków podczas wykonywania zobowiązań zawodowych.

Na wysokość świadczenia wpływa bezsprzecznie wysokość wynagrodzenia. Aby obliczenia były sprawiedliwie bierze się pod uwagę roczne przychody (z poprzednich dwunastu miesięcy) oraz odejmuje odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Po odliczeniach uznać należy, że za okres chorobowy pracownik otrzyma równowartość 80% pensji.

Aby uzyskać pieniądze należy poinformować przełożonego w ciągu 48 godzin o swoje sytuacji zdrowotnej, a następnie w ciągu 7 dni przedstawić zwolnienie lekarskie. W przypadku poważnych problemów nie jest konieczna osobista wizyta w siedzibie firmy. Sprawę można załatwić listownie. Jeśli ustawowe terminy nie zostaną zachowane, wówczas wysokość wynagrodzenia można zostać obniżona o 1/4.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Wszystko o umiejętnościach miękkich
Next Co zaproponować pracownikowi: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?

Może to Ci się spodoba

Dlaczego warto inwestować w szkolenie menedżerów?

Dla sprawnego i pomyślnego funkcjonowania każdej firmy jako całości niezbędna jest odpowiednio wykwalifikowana kadra zarządzająca – ta prosta prawda, choć z pozoru oczywista, bywa jednak w polskich przedsiębiorstwach regularnie zapominana.

Myślenie projektowe podbija polskie firmy

Design thinking, czyli myślenie projektowe, to metoda pracy bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, którą coraz chętniej adaptują polskie firmy. Aby ją wdrożyć, nie potrzeba dużych nakładów – wystarczy czas i odpowiedni, interdyscyplinarny zespół.

Na polski rynek pracy może trafić ok. 600 tys. uchodźców, głównie kobiet. Pracodawcy dostosowują ofertę

– Wśród uchodźców z Ukrainy około połowę stanowią dzieci, więc nie mogą pracować. Z pozostałego miliona jakaś część to babcie, które z tymi dziećmi przyjechały. Tak więc realnie na polski rynek pracy może napłynąć około

Masz firmę i tracisz etat? Bądź zdrów bo ZUS nie wypłaci zasiłku

Jeśli przedsiębiorca oprócz prowadzenia firmy jest też zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie musi uważać na to kiedy zachoruje. Jeżeli będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim w czasie,

Do Niemiec może wyjechać nawet połowa zatrudnionych w Polsce Ukraińców

Tylko w I półroczu 2019 r. zarobki Ukraińców w Polsce wzrosły o 10 proc. W ciągu 5 lat wzrost ten sięgnął już 70 proc. Wyższe zarobki mogą jednak nie wystarczyć, by zatrzymać Ukraińców na

Skończył się czas na uzupełnienie kwalifikacji BHP

Czas na uzupełnienie kwalifikacji przez osoby pracujące w służbie higieny i bezpieczeństwa pracy minął z dniem 30 czerwca tego roku. Przez osiem lat trwał okres przejściowy, w trakcie którego osoby

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź