Umowa o pracę na okres próbny. Co musisz o niej wiedzieć?
Umowa o pracę zawierana na okres próbny ma na celu sprawdzenie kwalifikacji pracownika w praktyce. Próby nie można wydłużać w nieskończoność, ani powtarzać jej kilkakrotnie. Kiedy można zawrzeć umowę na czas próby?
Umowa na okres próbny może zostać zawarta tylko w przypadku, gdy poprzedza zatrudnienie:
- na czas określony,
- na czas zastępstwa,
- na czas nieokreślony,
- na czas wykonywania określonej pracy.
Czas próby nie może być wykorzystany w przypadku umów zlecenie lub umów o dzieło.
Okres wypowiedzenia dla umowy zawieranej na czas próby wynosi:
- 3 dni, jeśli próba trwa 2 tygodnie,
- tydzień, przy umowie krótszej niż 3 miesiące,
- 2 tygodnie, jeśli okres próbny trwa 3 miesiące.
Umowa na okres próbny ma dość krótki okres wypowiedzenia, dlatego ustawodawca zabezpieczył pracowników przed nadużywaniem tej formy zatrudnienia przez ograniczenie okresu na jaki może ona być zawarta do 3 miesięcy. Z pierwszym dniem po upływie tego terminu umowa staje się umową na czas nieokreślony. Również nie można zawierać jej po raz drugi, chyba, że pracownik ubiega się o zatrudnienie na innym stanowisku pracy.
Niektórzy pracodawcy wykorzystują te możliwość i zawierają z tym samym pracownikiem kolejną umowę na okres próbny, zmieniając w niej wyłącznie nazwę stanowiska. W przypadku, gdy nazwa stanowiska jest różna od poprzedniej, lecz zakres obowiązków pracownika pozostaje bez zmian, mamy do czynienia z nadużyciem. W takim przypadku, zdaniem Sądu Najwyższego, kolejna umowa jest tożsama z umową na czas nieokreślony, chyba, ze pracodawca i pracownik zgodnie ustalą, że umowa jest zawarta terminowo. Jeżeli pracodawca zawrze drugą umowę na okres próby przez zmianę nazwy stanowiska, a po upływie jej terminu zwolni pracownika, to ten może wnieść sprawę do sądu. Takie rozwiązanie nie jest jednak sensowne dla osoby poszkodowanej, gdyż nawet jeśli sąd nakaże zatrudnienie pracownika na podstawie umowy na czas nieokreślony, to przymuszony w ten sposób pracodawca z pewnością znajdzie pretekst, by taką osobę zwolnić.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć
Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie nazywane są umowami śmieciowymi. Obecnie ustawodawcy zmierzają do ograniczania nadmiernego wykorzystywania tych umów w relacjach przedsiębiorca – osoba świadcząca pracę, zmieniając przepisy dotyczące „oskładkowania”
Nietypowe metody znakowania gadżetów firmowych
Od tego, jaką metodą zostaną oznakowane gadżety firmowe, zależy ostateczny efekt estetyczny oraz jego trwałość. Dobór odpowiedniej techniki jest warunkowany wieloma czynnikami – m.in. finansowymi. Przede wszystkim liczy się jednak
Czy wydatki na biuro są dużym kosztem?
Przedsiębiorcy, którzy planują otwarcie własnej działalność gospodarczą zwykle mają poważne problemy z uzbieraniem wystarczającego kapitału początkowego na pokrycie najważniejszych opłat oraz zakup sprzętu. Istnieją jednak ciekawe rozwiązania, które pozwolą obniżyć
Na czym polega Real-Time Marketing?
Real-Time Marketing jest strategią przewidującą reagowanie tak na wydarzenia, jak i zachowania odbiorców w czasie, który będzie maksymalnie zbliżony do rzeczywistego. Cel taki można osiągnąć dzięki systemowi Marketing Automation zajmującego
Średni czas oczekiwania na zapłatę faktury spada
Średnio 3 miesiące wynosi okres przeterminowania należności. To 17 dni krócej niż w I kwartale – wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Odsetek przeterminowanych faktur spadł do 20,8 proc., wciąż jednak
Czym charakteryzują się umowy agencyjne?
Wedle Kodeksu cywilnego dowolna umowa agencyjna zakłada stanowisko agenta oraz strony zlecającej konkretne zadanie do wykonania. Innymi słowy reguluje zasady pośredniczenia w transakcjach usługowych. Po co zawiera się umowę agencyjną?
5 komentarzy
Anna
04 sierpnia, 01:05maria
04 sierpnia, 17:50Mariusz
05 sierpnia, 17:36Dondi96
05 sierpnia, 17:41anto
07 sierpnia, 16:25